bavulBiz insanlar o kadar meşgul canlılarız ki, bazen köpeklerimizin bizim sağdan sola koşturmamızı izlemekten sıkılabileceğini unutuyoruz. Tıpkı bizim gibi, bedensel olduğu kadar mental olarak da egzersize ihtiyaç duyduklarını bile unuttuğumuz oluyor. Bir de bolca sevgiye! 🙂

Yeteri kadar egzersiz yaptırılmayan köpekler, bahçeye çıktıklarında yaratıcılıklarını ortaya çıkarmaktan çekinmezler. Aynı zamanda bazı eşyalarınıza yeni şekiller verebilir veya havlayarak bastırılmış duygularını açığa çıkarma isteği içinde de bulunabilirler. Köpeğinizin yaşam alanını zenginleştirmek bu duyguları bastırmak için oldukça önemlidir.

İpli-halatlı oyuncaklar özellikle iki köpeğe sahip evler için idealdir. İki dost, bu oyuncaklarla saatlerce vakit geçirebilir.

İşte bu sağlıksız ve sorunlu davranışlarının önüne geçebilmek için, onlara gün boyunca uğraşabilecekleri işler vermelisiniz! Tabii ki bahsettiğimiz pahalı şeyler değil, hemen gözünüz korkmasın. Örneğin; yeni aldığınız bir ürünün kolisindeki, yırtıcı/delici kısımları (zımba vs.) atıp, kolinin bütününü, köpeğiniz sırf sizin geri dönüşümünüze katkı sağlasın diye onun önüne koyabilir ve keyifle parçalamasını izleyebilirsiniz. Tabii köpeğinizin kutuyu yemediğinden ve sadece parçaladığından emin olmalısınız.

Buna ek olarak…

Köpeğinizi mama kabı ile beslemek yerine, onların mamalarına ulaşmak için çabalamalarını sağlayan mama kaplarını kullanabilirsiniz. Bu, onların efor sarf etmelerini ve gün içerisinde bunu beklemelerini sağlayacaktır.

odulHer gün köpeğinize daha önce hiç/az karşılaştığı malzemeler – zararsız – sunmaya çalışın. Gün boyunca hangisi ile daha çok ilgilendiğine dikkat edip, sevdiği oyuncağı ona bırakın. Tabii ki her daim önlerinde duran oyuncaklara karşı ilgilerini kaybedeceklerinden, oyuncakları belli zamanlarda ortaya çıkarmakta fayda olacaktır.

Köpeğinizin uzun süre kemireceği ödül mamaları (kemikler vb.) onların oyalanmaları için bir diğer yöntemdir. Ödül mamasını çok yararlı bulmuyorsanız, aynı işlevi gören oyuncaklardan da faydalanabilirsiniz. Eğer birden fazla köpeğe ev sahipliği yapıyorsanız, mama-bazlı oyunlar sizin için uygun olmayabilir. Mamalarını veya ödüllerini sahiplenen dostlarınız, kendi aralarında kavga edebilirler.

Yaza doğru gelirken, köpeklerimizi sıcaklardan korumak için önlemler almanın da zamanı geliyor demektir. Ton balıklı veya dondurulmuş etli mamalar veya dondurmalar. Hepsi sıcak yaz günlerinde köpeklerinizi ferahlatacak atıştırmalıklardır. Suyu seven dostlarınız için de, eğer böyle bir imkânınız varsa, küçük şişme havuzlar çok eğlenceli olacaktır. Böylelikle, sıcak yaz günlerinde patilerini serinletebilirler. 🙂