Hiç şüphesiz hayvanlar, insan dilini anlayabilecek ve zihinsel yollarla kendi dillerini de kullanabilecek bir beyin gücüne sahiptirler. Maymunlar, papağanlar, köpekler… Peki köpekler gerçekten onlara söylediğimiz her şeyi anlıyorlar mı? Ya da ne kadar doğru anlıyorlar? İşte köpekler ve kelimelere yaklaşımları konusunda hayvan sahipleri olarak bilmemiz gerekenler…

Köpek sahip ilişkisi 

Köpeklerin sahipleriyle olan doğru iletişimleri sayesinde kelime haznelerinin daha zengin olduğu bir gerçek. Birçok köpek, “getir”, “otur” veya “dur” gibi ana komutları anlar ve yerine getirir. Ama bazı hayvan sahipleri sabırları, istekleri ve motivasyonları sayesinde köpeklerine 100’den fazla kelimeyi öğretebilmişlerdir. Maymunlar ve papağanlara, konuşulan dili idrak edebilme konusunda iyi rakip olan köpeklerin soyut kavramına yaklaşımları birazcık farklı. Yani aşk, ilgi, inanç gibi hisleri köpekler bir nesne ile ilişkilendiremedikleri gibi bizim gibi algılayamıyorlar. Yani köpeğimize onu sevdiğimizi söylediğimizde hissettikleri ile ödül verdiğimiz zaman hissettikleri aynı etkiyi yaratmayabilir. Aslında bu konuya en güzel çocuklar ve köpekler arasında yapılan araştırmalardır. Bir çocuğa kalem dediğiniz zaman, yazı ile bir bağlantı kurabilir fakat bir köpek kalem denildiği zaman kalemi at, kalemi getir gibi algılayabilir. Bu da köpeklerin kelimeleri genellikle somut kavramlara bağladıklarını gösterir.

Bazı köpeklerin, yürümeye başlayan çocuklar kadar geniş bir sözcük dağarcığına sahip oldukları iddia ediliyor.

Peki köpekler konuştuğumuz dilleri anlayabiliyor diyebilir miyiz?

Cevap hayvan sahiplerinin kurduğu cümlelere bağlı! Eğer dili doğru bir dizimle kullanırsak, cümleleri anlaşılabilir kurarsak köpeklerin bizi anlaması daha kolay olacaktır. Tabii bu konuda hayvan sahipleri “Hayvanlar; insanların anladığı yolla dili tam anlamıyla kavrayamıyorsa, neden bizleri derinden anlıyorlarmış gibi gözüküyorlar?” diye merak edebilirler. Araştırmacılar, buna da bir cevap sunmuşlar ve köpeklerin diğer hayvanlara oranla, insan hareketlerini ve işaretlerini daha iyi seçebildiklerini, köpeklerin bizi anlıyormuş gibi gözüktükleri zamanlarda, yüksek bir ihtimalle bizlerin vücut dillerini ya da ses tonlarını daha iyi kavradıklarını belirtmişler. Böylece ses tonlamalarımızdan, vurgularımızdan ve mimiklerimizden bizlerin anlatmaya çalıştığı şeylere, kendi yeterlilikleri doğrultusunda bir mantık uydurabiliyorlar ve biz de onların bizleri anlamış olduklarını zannediyoruz.