Bahar geldi, kuşlar, çiçekler, böcekler etrafı renklendirmeye başladı. Birçoğumuzun içini ısıtan bahar bazılarımızda alerjiye neden olabilir. İşin kötü yanı bahar alerjisi sadece bizlerde değil, köpeklerde de görülen ve ciddi rahatsızlık yaratan bir rahatsızlıktır.

Baharla birlikte alerjiler de başladı

İnsanlarda alerji dediniz mi hemen burun çekmeler, hapşurmalar ve öksürük akla gelir. Güneşi, sıcağı, çiçekleri, doğayı ne kadar çok seversek sevelim bazılarımızda bahar ciddi huzursuzluk yaratabilir. Köpeklerde bahar alerjisi ise bizlerden birazcık farklı olarak seyreder ve alerjik dermatitis, irritasyon ve deride yangı olarak kendini gösterir. Alerjiyi kontrol altına almak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir…

Köpeklerde bahar alerjisi genellikle deri problemleri ve aşırı kaşınma ile seyreder.

Köpeklerde görülen alerjiler genellikle diyetlerine ve sızıntılı bağırsak sendromuna bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağırsak sistemindeki bakteriyel bozulmalar genellikle sezonsal alerjilerin altında yatan nedendir. Fakat unutmamak gerekir ki köpeklerde bahar alerjisi tek bir nedene bağlı değildir. Eğer hekiminiz beslenmeye bağlı olarak bir alerji olduğuna karar verirse, tedavi süreci boyunca hekiminizin köpeğinizin beslenmesi ile ilgili verdiği her bilgiye kulak asmalı ve üstünüze düşeni yapmalısınız.

Köpeklerde bahar alerjisi...
Bahar alerjisi olan köpeklerde veteriner hekimler aşı programlarını kış mevsiminde yapmayı doğru bulabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekebilir

Sezonsal alerjiler genellikle immun sistemin yani bağışıklık sisteminin bir cevabıdır, ki köpeğinizin bağışıklık sistemini dengede tutmak için en iyi yöntemlerden birisi gereksiz aşılama ve ilaç kullanımını engellemektir. Gereksiz aşılamadan kastımız köpeğinizi korumak adına yılda bir kere yapılması gereken aşıları daha fazla yaptırmaktır. Ayrıca aşılar köpeklerin bağışıklık sistemini uyarır ki alerjik köpeklerde bu hiç istenmeyen bir durumdur. Veteriner hekimler bahar alerjisi olan köpeklerde genellikle aşılama dönemini kış mevsiminde yapmayı önerebilirler.

Sezonsal alerji belirtileri

Alerjisi olan köpeklerde ilk dikkat çeken belirti kaşıntıdır. Köpekler kendilerini kanatırcasına kaşımaya çalışırlar. Hatta bazı bölgelerini ısırmaya, ısıramadığı bölgeleri ise mobilyalara, yere sürtünerek kaşımaya çalıştığı da gözlenir.

Köpeklerde bahar alerjisi...
Köpeğinizin pati ve tüyleri dışarı her çıktığında bir sürü alerjene maruz kalır.

Kaşıntının süresi ve şiddetine bağlı olarak köpeklerde yuvarlak bölgeler oluşur. Bu daireler giderek yangılanır. Ve çok çabuk kızararak daha kötü görünümlü bir hal alır. İlerleyen zamanlarda bu bölgelerde kanama ve tüy dökülmeleri de gözlenebilir.Alerjisi olan köpeklerde kulaklarda da problemler başlayabilir. Özellikle kulak kanalı alerjik nedenlere bağlı olarak yangılanır ve kaşınır. Mevcut kaşınmaya kulak kaşıntısı, başı şiddetli bir şekilde sallama, kulak bölgelerinde tüy kaybı ve kulaktan gelen kötü koku eklenir. Tüm mevcut belirtiler şiddetlendiği zaman köpeklerde genel bir kırmızılık söz konusu olabilir. Yani yangının birçok yere yayılmasına bağlı olarak, kırmızı gözler, ağız içi mukozasının kırmızılaşması, pati altlarının kızarması gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.