Üzerimize atlayan köpeklerKöpeklerin merhaba deme yollarından biri de insanların üzerine atlamaktır. Peki neden? Cevap çok basit: Onlardan uzun olduğumuz için! Köpekler tanışırken, birbirlerinin suratını koklar, birbirlerine sırnaşılar. Aynısını bize de yapmak isterler ve bu yüzden bunu yapmak için üzerimize atlarlar.

Problemi çözmek için…

Aslına bakarsanız benim için köpeğimin üzerime atlaması bir problem değil fakat bunu problem olarak gören hayvan sahiplerine de saygım sonsuz. Bu yüzden köpeklerinin “insanların üzerine atlama” problemini çözebilmeleri adına hayvan sahiplerine birkaç önerim olacak. İlk olarak şunu unutmamalısınız ki; köpeğinize size merhaba demesi için ön patilerinin yerde olması gerektiğini öğretmelisiniz. Tabii bunu da ne yazık ki davranışlarınızla öğretebilirsiniz. Köpeğinizin sizi karşılama yönteminde istediği şey aslında dikkatinizi çekmek ve onu sevmenizi sağlamaktır. Bunun için köpeğinizin başka şeyler yapması gerektiğini ona öğretmeniz gerekir.

Köpeğiniz sizi karşılarken unutmamanız gereken iki nokta var:

  • Köpeğinizin ön patileri yere değene kadar ellerinizi köpeğinizden uzak tutun.
  • Ön patileri yerdeyken hemen onunla ilgilenin ve sevgi gösterin. 

Her ne kadar zor olsa da, kapıdan içeri girdiğinizde üzerinize atlayan köpeğinizi görmezden gelmelisiniz. Görmezden gelmekten kastımız onu itmek ya da ona çekilmesini söylemek değil. Ayakta durmanız ve başına doğru bakmanız. Eğer yine de üzerinize atlamaya çalışırsa ona arkanızı dönün. Sizi takip etmek için ön patilerini yere koymak zorunda kalacak. İşte tam o anda ona harika bir sevgi göstergesi yapmalı ve “Aferin, iyi çocuk, akıllı köpek seni” gibi övgü dolu sözler söylemelisiniz.

Eğer köpeğiniz hemen üzerinize atlamaya çalışırsa, biraz önce önerdiğimiz gibi (ellerinizi üzerinden çekip, ayağa kalkarak) davranın ve patileri yere değene kadar ilgisiz davranın. Patileri yere değince hemen sevin. Dikkatiniz ve hareketleriniz size nasıl davranması gerektiğini öğretecek sözler yerine geçer, unutmayın.

Eğitim egzersizleri
Köpeğinize selamlaşma sırasında nasıl davranacağını öğretmeniz oldukça önemlidir. Evinize gelen misafirleri oturarak ya da üstlerine atlayarak selamlaması tamamen size kalmış. Ben açıkçası hayvanların hareketlerini kısıtlamayı pek sevmiyorum. O an nasıl davranmak isterlerse öyle davranmalılar. Evime gelen insanlar da köpeğimin tüylerinden, salyasından, üstüne atlamasından rahatsız olmamalı. Fakat her insanın düşüncesine saygı duyduğumdan her şeyi yapma özgürlüğüne sahip olan köpeklerin kesinlikle söz dinlemesi gerektiğine de inanıyorum. Böylece onları kontrol etmek daha kolay olacaktır. Dönelim konumuza…

Şimdi söyleyeceklerim köpeğinizin evinize gelen ya da sokakta gezerken gördüğünüz arkadaşlarınızla selamlaşma kısmında size yardımcı olacak:

  • Köpeğiniz üzerinize atladığında, ayakta bekleyin, başına doğru bakın ve ellerinizi göğsünüze koyarak köpeğinizin sakinleşmesini bekleyin. Ön patileri yere basınca hemen gözüne bakın ve sevin.
  • Eğer köpeğiniz otur komutunu biliyorsa, sakinleşmesini beklediğiniz aşamada ona “otur” komutu verin. Oturduğu zaman göz teması kurun ve atlamaya kalkmazsa sevin. Kalkarsa ilk maddeyi tekrarlayın.
  • Eğer bir odaya girdiğinizde köpeğiniz üstünüze atlarsa hemen geri çekilin ve kapıyı kapatın. Kapıyı tıkır tıkır açmaya çalışırsa otur komutu vererek sakinleşmesini sağlayın. Sakinleştiği zaman odaya tekrar girin ve üstünüze atlamazsa severek ödüllendirin.

Köpeğiniz sizi kibarca karşılamayı öğrendiği zaman, arkadaşlarınızdan da desteğe ihtiyacınız olacak. Onları da istediğiniz gibi karşılaması için arkadaşlarınızın köpeğinizi zıplamaya teşvik etmemesi önemli bir ayrıntıdır. Hatta köpeğiniz arkadaşlarınızın üzerine atlarsa onlara, köpeğinize arkasını dönmesini, kapıyı kapatıp yürümeleri gerektiğini söyleyin. Böylece köpeğinize uyguladığınız taktiği onlar da uygulamış olacak ve eğitiminizi destekleyeceklerdir. Arkadaşınız kapıyı tekrar çaldığında, kapıyı açmadan önce köpeğinize oturmasını söyleyin ve arkadaşınızın üstüne atlamadığı için onu sevgiyle ödüllendirin.