pet sise
Doğada çözünmesi 400 yılı bulan pet şişeleri geri dönüşüme kazandıran makineler, sokak hayvanları için yemek ve su tedariği yapıyor.

Geri dönüşümün sadece doğa için değil hayvanlar için de önemini birçok kez vurgulamıştık. Bu konuda oldukça hassas davranan firmalar, belediyeler ve gönüllülerden de bahsetmiştik. Bu haberimizde de, özellikle geri dönüşüm çalışmalarına verdiği destekle dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın hem sokak hayvanlarını besleyen hem de pet şişeleri geri dönüşüme kazandıran makineleri yaygınlaştırmasından bahsedeceğiz.

Bildiğiniz gibi Keçiören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü “Hem doğayı koru, hem de sokak hayvanlarını” projesi başlatmış ve ilçeye yerleştirdiği makinelerle Keçiörenliler’den büyük ilgi görmüştü. Bu yoğun ilgi üzerine Başkan Ak, hem sokak hayvanlarını aç ve susuz kalmaktan koruyan hem de pet şişelerin toplanmasını sağlayan bu makinelerin sayısının artırılması talimatını verdi. Atık pet şişe ile çalışan makineye pet şişe atıldıktan sonra alt kısmında yer alan yemlik ve suluk bölümlerine otomatik olarak bir hayvanı besleyecek miktarda yem ve su iniyor. Yani bir pet şişeyi çöp yerine bu makineye atan herkes geri dönüşüm çalışmalarına destek vererek hem doğayı hem de sokaklarda açlık ve susuzluk çeken hayvanları koruyor.

Çevre dostu bu proje ile Ankara’da yine bir ilke imza attıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Ak; “Çevreye duyarlılık sosyal bir sorumluluktur. Çünkü çevre bize miras değil, korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere en güzel şekilde devredilmesi gereken bir emanettir. ‘Hem doğayı koru hem de sokak hayvanları projesi’ iki hayırlı işin aynı anda yapılmasını sağlıyor. Hem sokak hayvanlarını açlık ve susuzluk riskine karşı korumaya alıyor, hem de çevre kirliliğine neden olan pet şişeleri ekonomiye kazandırıyor” diyerek proje hakkındaki düşüncelerini özetliyor. Siz de pet şişelerinizi bu makinelere atarak “hem doğayı koru, hem de sokak hayvanlarını” projesine destek olabilirsiniz.