Hayvan sahipleri, Enfeksiyöz Trakeobronşitis olarak bilinen Kennel Cough hastalığına aslında barınak hastalığı olarak aşinadır. Genellikle halk arasında barınak hastalığı diye yayılan Kennel Cough öksürük ile kendini gösteren bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Trake ve bronşların yangısı olarak ortaya çıkan bu hastalık en çok, barınak gibi kalabalık ortamlarda yaşayan köpeklerde görülür.

Dünyanın her yerinde, her ırktaki, her cinsiyetteki köpekte görülebilir

Sadece yavrular değil, tüm köpekler risk altında!

Barınak hastalığı, sadece barınaklarda ya da hijyen koşulları tam sağlanamayan alanlarda yaşayan köpeklerde görülür gibi düşünülmesin. Bu hastalık solunum yolu ile bulaştığı için her yaştaki, her ırktaki, her cinsiyetteki köpekte görülebilir. Yani temiz ve kaliteli olmayan pet pansiyonları, pet otelleri, barınaklar, pet marketler bile risk altında olabilir. Yaş aralığı ise, ülkemizde özellikle yavru daha doğrusu 6 hafta ile 6 aylık yavrular olarak arşımıza çıkar. Henüz tam gelişmemiş bağışıklık sistemleri bu hastalıkla savaşmalarını zorlaştırır. Ki bağışıklığın düşmesine bağlı olarak Kennel Cough, yaşlı köpeklerde, daha önce solunum rahatsızlığı geçirmiş köpeklerde ya da hamile köpeklerde de görülebilir.

Kennel Cough neden olur?

Parainfluenza virüs, Bordotella bronchiseptica, Escherichia coli, Pasteurella, Streptococcus, Adenovirüs gibi birçok mikroorganizma bu hastalığın nedenleri arasında sayılabilir. Viral, bakteriyel birçok neden hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verir ve buna bağlı olarak belirtiler değişkenlik gösterir. Fakat en belirgin semptom öksürüktür. Kuru gıcık şeklinde başlar ve öğürme, balgam atma şeklinde şiddetlenebilir. Halsizlik, iştahsızlık, burunda akıntı gibi belirtilerin yanı sıra nedene bağlı olarak belirtiler artabilir.

Tedavi de ise, tek bir yöntem söylemek doğru olmaz. Belirtilere yönelik tedavi yapılacağı için tedavi yöntemi değişkenlik gösterebilir. Veteriner hekiminiz köpeğinizdeki semptomlar doğrultusunda hareket edecek ve kısa sürede öksürük, yangı gibi rahatsızlıkların önüne geçecektir. Kennel Cough tedavisinde beslenme, su tüketimi ve dinlenme oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, bakteriyel bir enfeksiyonda başlanacak antibiyotik tedavisine de dikkat etmek gerekir. Hekiminizin söylediği tedavi programını aksatmamanız köpeğinizin iyileşmesi için önem taşır. Bu ve bunun gibi hastalıklarla mücadele etmemek için köpeklerinizin aşılarını düzenli olarak yaptırmaya dikkat edin…