Göktan EkerYurt içinde ve yurt dışında iş köpekleri konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan, Polis ve Askeri Köpek Eğitimi konusunda uzman Göktan Eker iş dünyası köpekleri keşfetti dedi ve polis ve asker köpeği eğitimlerinde köpeklerde aranan önemli kriterleri, köpeklerin eğitim süreçlerini Kalbimdeki Patiler okuyucuları için özetledi! 

Köpeklerin sezgisel iletişim konusundaki başarılarının, iş dünyasının yönetimsel becerilerinin artırılmasında ve kişisel gelişimde çok etkili olduğunu belirten Eker; “Özellikle yurt dışında şirketler çalışanlarına doğa ile iç içe mekanlarda köpek eğitim atölyeleri gerçekleştirip, hem çalışan motivasyonunu artırıyor hem de liderlik ve takım ruhu ile ilgili eğitimler gerçekleştiriyorlar. Türk iş dünyası da bu konuda farkındalık sahibi olmaya başladı. Eğitim merkezimizde birçok firmayı ağırladık ve talepler her geçen gün artmaya devam ediyor. İnsanların köpeklerle iletişim kurduktan sonraki davranış değişimlerini görmeniz gerekiyor. Hatta köpeklerden oldukça korkan insanların eğitimden sonra evlerine köpek aldıklarına bile şahit olduk. Çalışanların kurtlar ve köpeklerin liderlik, görev bölüşümü, uyum ve birlikte çalışma mantıklarını anladıklarında ve bu bilgileri kendi iş dünyalarına yansıttıklarında görülen sonuçlar oldukça şaşırtıcı. Çalışanların özellikle hayvanlar sayesinde vücut dilini ve ses tonunu doğru kullanma, sezgisel iletişim becerilerinin gelişmesi ise ayrıca patronları sevindiren özellikler olarak eğitim programlarımıza göze çarpıyor.

Polis ve asker köpeği eğitimine, bu köpeklerin seçim kriterleri hakkında konuşacak olursak; ilk olarak köpeklerde aranan nitelikleri “eğitim yeterlilik testi” dediğimiz test ile anladığımızı söyleyebiliriz. Tabii teste tabi tutulan köpeklerin sosyal olmaları, herhangi bir sağlık sorunlarının bulunmaması çok önemli. Bununla birlikte avlanma, av ve mücadele güdülerinin oldukça yüksek olması gerekiyor. Eğitim yeterlilik testlerini geçen köpekler, test sonuçlarına göre ayrılıyor.

Örneğin mücadele güdüsü yüksek olan köpeklerin bomba köpeği olarak eğitilmesi tercih edilmez. Zira aşırı mücadeleci yapısı bombaya temas etmesine neden olabilir. Kontrolü olsa da, agresif köpekler detektör eğitimlerinden daha ziyade, koruma devriye eğitimleri için kullanılırlar. Detektör köpeklerin eğitimine öncelikle koku tanıtımı ile başlanır. Aranması gereken maddeler farklı koku tanıtım yöntemleri ile köpeğe öğretilir. Koku tanıtımı ardından köpekler görev alanlarına benzer simultane edilmiş yerlerde arama ve bulma egzersizleri yaparak, gerçek görevlere hazırlanırlar. Bu eğitimlerle eş zamanlı olarak koku çelişkisi tabir edilen köpeğin arama konsantrasyonunu bozabilecek yiyecekler, kimsayal maddeler, canlı hayvan kokuları ve benzeri çeliskiler köpeğe çalıştırılır. Tüm bu eğitimlerin sonunda görev yeterlilik sınavını geçen K9 ekipleri, artık göreve hazır hale gelmiş olurlar.

Şirketlere yönelik kurumsal eğitimler de söz konusu!

Psikolog bir arkadaşımızın danışmanlığında iş dünyasına yönelik bir çalışma yapmaya başladık. Birkaç pilot uygulamadan sonra gördüklerimiz inanılmazdı. İnsanoğluna en yakın hayvanlar olarak tanıdığımız atlar, köpekler ve kedilerin farklı sosyal yapıları ve davranışları var. Bu üçlünün yanında şartların da bu şekilde gelişmesi sebebiyle insana en bağlı olan hayvan köpekler, aynı zamanda insan sosyal hayatına en yakın sosyal ilişkileri olan hayvan da köpekler. Bu bilgi ve birikimden yola çıkarak, köpekleri vücut dili, ses tonu ve sezgisel iletişim becerilerinin iş dünyasının monotonlaşmış, doğadan uzaklaşmış ve verimliliği düşmüş çalışanları ile buluşturduk.

Doğa yürüyüşleri, farklı fizik ve karakterdeki köpeklere parkur uygulaması, vücut dili ve ses tonu uygulamaları ve farklı ekipler arasında zamana karşı yarışlar çalışanların ekip ruhunu daha geliştirmesini, yönetici adaylarının hızlı ve doğru karar verme becerilerinin artmasını sağladı. Bu projemizdeki başarımız psikolog, satış pazarlama ve insan kaynakları uzmanı desteği almamızla birlikte geldi. Zira projeyi hayata geçirmeden önce bu arkadaşlarımızı eğiitime tabi tuttuk ve iş dünyası için gerekli programı birlikte oluşturduk.

 

 

 

 

1971 Ankara doğumlu olan Göktan Eker; 1989 Polis Koleji, 1993 Polis Akademisi mezunudur. 1998’e kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çeşitli birimlerinde görev yapan Eker’in, Emniyet’teki son görevi; Gölbaşı Polis Köpek Eğitim Merkezi’ni kurmak olmuş ve bu süreçte İngiltere Polis Köpeği Eğitim Merkezi, Almanya Polis Köpeği Eğitim Merkezi, Macaristan Polis Köpeği Eğitim Merkezi, Hollanda Polis Köpeği Eğitim Merkezleri’nde kurslar almıştır. Özel sektöre geçtikten sonra köpek davranışı ve davranış sorunları rehabilitasyonu konusunda yine yurt dışında çalışmalar yapan Eker, Danimarka, Almanya, Libya, Rusya, Irak, Ürdün, Azerbaycan, Kıbrıs, Cezayir, Tunus, ABD, Katar, Afganistan başta olmak üzere; birçok orta doğu ülkesinde bomba, mayın, narkotik, koruma devriye köpeği, koku takibi köpeği, arama kurtarma köpeği konularında köpek tedarikçisi, köpek idarecisi, köpek eğitmeni, eğitici eğitmeni olarak çalışmalar da yapmıştır. Ayrıca, 2009 yılında Amerika’da K9 Olimpiyatları’na katılan ilk Türk ve müslüman olarak iki dalda olimpiyat ikinciliği almış, akabinde Amerikan İş Köpekleri Federasyonu’nun resmi hakemi olmuş ve bu organizasyon adına birçok kez sınav ve sertifikasyon görevlisi olarak çalışmıştır.