Her zaman kedilerin mama konusunda ne kadar seçici olduklarından bahsetmişizdir. Hem kuru hem de konserve mamaya karşı olan ilgisizliklerinden yakınan hayvan sahipleri için çözümler üretmişizdir. Tabii bazı kediler ‘seçici kedi’ listesine girmez ve önlerine koyduğumuz her şeyi yerler. Peki hiç düşündünüz mü neden çoğu kedi mama konusunda bu kadar seçici? Neden bazıları konserveleri silip süpürürken, bazıları hiç dokunmuyor. Neden balıklı kuru mamayı çok seviyorken, tavuklu mamanın yanından geçmiyorlar?

Anlaşılan artık kedi mamaları hem mükemmel besleyici değere sahip hem de kedilerin damak tadına uyacak şekilde olmak zorunda 🙂

Kedi mamalarında tat değil fayda önemli!

Royal Society Oper Science’de yayınlanan bir araştırma sonucunda kedilerin sadece keyiflerine değil, sağlıklarına da çok düşkün oldukları ve bu yüzden mamaların tadına değil yararına baktıkları ortaya çıkmış. Çalışma, aynı zamanda kedilerin mamaların yağ ve protein oranını göz önüne alarak mama seçimi yaptıklarını savunuyor. Sydney Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptığı çalışmada kedilere balıklı, portakallı, tavşanlı, farklı yağ ve protein oranına sahip mamalar vermişler. Sonucunda ise kediler ilk başta güzel tatları olan mamaları seçmelerine rağmen, daha sonra sağlıklı olanları tercih etmişler. Yani kediler de sadece güzel tatlarla değil, sağlıklı içeriklerle de beslenmenin farkına varmışlar.