Chow ChowGenetik olarak kabul edilmiş en eski köpek ırklar arasında yer alan Chow Chowlar genel görünüşleri ile oldukça sevimli dururlar. Fakat her ırkta olduğu gibi bu tontiş ırkta da bilinmesi gereken bazı önemli özellikler vardır. Mesela havlıyorlarsa olağan dışı bir durumu haberdar etmeleri herkesin bildiği bir bilgi değildir. Çünkü Chow Chowlar gün içinde nedensiz havlamazlar. Bunun gibi basit ama önemli detayları öğrenmek ve bu koca ırkı gerçekten mutlu etmek, edebilmek gerekir. Bunun için, ırkı biraz daha doğru tanımak adına Chow Chow Irk Derneği Chowider Kurucusu Yağmur Tekfidan’ın paylaştığı bilgilere göz atın…

İlk başta Moğolistan ve Çin’in kuzey bölgelerinde ortaya çıkmış ve daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başlamış olan bu güzel ırk aslında tarihte Çin saraylarını korumak için gece nöbeti, av, kıyıya filika çekimi gibi görevlerde kullanılmıştır. Ne olduğu tam olarak belirlenemeyen canlı anlamına gelen Chow Chow, hei-shi-tou (siyah dilli köpek), lang-gou (kurt köpeği), xiang-gou (ayı köpeği), guangdong-gou (çin köpeği) isimlerinin ardından kabul görmüştür. 18.yy’da Kraliçe Victoria’nın en sevdiği ve sarayda özel olarak baktığı bu ırk dünyada popülerliği ile 64. sıradadır.

18.yüzyılın başında İngiliz ve Portekiz denizciler ırkı kendi ülkelerine götürmüşlerdir ve ilk Chow Derneği 1985’te İngiltere’de kurulmuştur.

Bir Chow Chow gördüğü zaman insanlar genellikle “Ay ne kadar sevimli ama soğuk” diye düşünüyorlar. Aslına bakarsanız Chow Chow dominant fakat sahibine karşı sevecen ve oldukça duygusal bir ırktır. Hatta bu duygusallığı bazen o kadar abartırlar ki sürekli sürekli sevilmekten kaçınırlar. Bunun nedeni de eski tarihlerde iş ve koruma köpeği olarak kullanılmalarından dolayı çok fazla sahip değiştirmeleridir. Yani kendisini sahibine ait hissetmezler. Bu yüzden özellikle bebeklik döneminde olan bir Chow sahiplendiyseniz onunla daha fazla zaman geçirerek, ona bağlılığınızı hissettirmeniz gerekir. Dominant yapısı gereği bir sürü içinde kendilerini lider belirler ve uyuşuk bir ırk olmalarına rağmen asla oturmaz ve yatmazlar. Liderliklerini gerek kendi ırklarına gerek insanlara karşı ispatlamaları gerekir. Bu süreci en iyi şekilde tamamlayabilmek için çok küçük yaşlarında sosyalleşmeleri sağlanmalıdır. Ergenlik dönemine kadar başka köpeklerle bir araya getirilmezse agresif ve kavgacı olacakları aşikardır. Yine aynı şekilde aile dışındaki kişilerle arası bu dönemde belirginleşir. Küçüklüklerinde tam bir kutup ayısı yavrularına benzedikleri için insanlar tarafından sıkıştırılarak sevilirler, fakat bu durum abartıya kaçarsa agresyonu beraberinde getirir. İnat, Chow Chow’un eş anlamlısıdır. Yapacağı işte herhangi bir amacı olmadığını anlarsa inatlaşır. Örneğin; bir topu atarsanız onu size getirmez, ancak topu attıktan sonra her seferinde mama verirseniz defalarca topu size getirebilir. Yani amacı oyun oynamak değil ödüle koşmaktır. Korumacı bir ırk olduğu için yabancılara karşı her zaman tedbirlidir. Gün içinde nedensiz havlamazlar. Eğer bir Chow Chow havlıyorsa mutlaka olağandışı bir durum var demektir. Bebekliklerinde oyuna alıştırılmazlarsa yemek yemek dışında sessiz ve sakin bir şekilde kendi alanlarında uyurlar. Fakat bu durum hantallaşmalarına sebep olur. Çok fazla yürüyüşe çıkma ihtiyacı duymazlar. Fakat beslenmede aşırıya kaçılırsa obezlik görülebilir.

Anıl Yağmur Tekfidan
Chow Chow Irk Derneği Kurucuları Anıl-Yağmur Tekfidan ve köpekleri ile oldukça mutlu bir aile 🙂

Yağmur Tekfidan Chow Chow sahiplenmek isteyen kişiler için ırkın özelliklerini mümkün oldukça özetlemeye çalıştı. Fakat son olarak Chow Chow sahiplenmeden önce dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladı:

Eğer ki sakin bir hayatınız ve Chow’unuza yeterli süre ayırabileceğiniz bir iş-özel hayatınız varsa, özellikle 6 ayını tamamladıktan sonra birçok sağlık sıkıntısı, göz-deri-kalça sorunları ortaya çıkmaya başladığından maddi gücünüze gerçekten güvenebiliyorsanız, onun alpha olmadığını gösterirken ısırılmalara göz yumabilecekseniz, çocuğunuz varsa, çocuğunuz ve Chow’unuz arasındaki ilişkiyi dengeli kurabileceğinizi düşünüyorsanız Chow sahiplenmeyi gerçekten düşünebilirsiniz!