Sahipleriyle birlikte vakit geçirmeyi seven ve bir o kadar özgürlüklerine düşkün olan Van Kedileri’ni bilmeyen yoktur.Her iki gözü mavi ya da sarı ya da biri mavi biri sarı renginde olan ve bembeyaz tüyleriyle dikkat çeken Van Kedileri’nin dünya kedi ırkları arasında da özel bir yeri vardır. Bu yüzden sadece Van’da değil, tüm dünyada herkesin kalbini çalmıştır. Laura Lushington gibi…

Yüzen kediler medyada

2015 yılında hayata veda eden, 1920 doğumlu Laura Lushington İngiltere’ye Van Kedisi’ni tanıştıran çok değerli biriydi. Yakın arkadaşı Sonia Halliday ile birlikte 1955 yılında Kıbrıs üzerinden İngiltere’ye gitmeden önce yanlarına, Anadolu’dan ve İstanbul’daki otelin sahibi tarafından hediye edilen iki kediyi almışlardı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerini gezerek çektiği fotoğraflarla ülkeyi tüm dünyaya tanıtan Halliday ve Osmanlı dönemindeki İstanbul’u anlatan sulu boyaları ile fark yaratan Lushington her sene Türkiye’yi ziyaret etmeye çalışmış ve hem ülkemize hem de ülkemizdeki hayvanlara olan sevgilerini göstermişlerdir.

Türkiye’ye olan hayranlığı ile bilinen Laura Lushington biri dişi, diğeri erkek olan kedilerin bir özelliğine hayran olmuştu. Kediler suda yüzmeye bayılıyordu! Birbirine çok benzeyen bu sevimli kedilerle yüzmek Lushington için tarif edilemez bir duyguydu. Kedileriyle birlikte yüzen, suyun keyfini çıkaran Laura Lushington böylece medyanın da ilgisini çekmiş ve tüm dünyayı yüzen kedilerle tanıştırmıştı. 

Kedi

Laura’nın kedilerinden birine Van Güzeli İskenderun demesi ile türettiği kedi türü günümüzde “Van” ismini taşımasına rağmen Van Kedisi’nden farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Verilen bilgilere göre Van kedisi ile Batı dünyasındaki Turkish Van Cat farklılık göstermekte. Bunun nedeni olarak ise Van Kedileri’nin beyaz tüylerinin olması, Turkish Van Cat olarak nitelendirdikleri kedilerin ise baş ve kuyruk kısımlarında renk ve beneklerin bulunması savunulmuş.