Çocukların hayvanlarla büyümesi tartışmasız harika bir duygu. Kedi, köpek, kuş, at, koyun, keçi… Aslında ne olduğunun hiç önemi yok; bir canlıyı, konuşamayan, derdini anlatamayan bir canlıyı sevebilmenin, onunla dost olabilmenin güzelliğini tadabilmek harika bir duygu. Çocuklarımızın da yaşam koşullarımıza, hayat standartlarımıza ve imkanlarımıza uygun olacak şekilde bu duyguyu tatmaları oldukça önemli. RightPet de bu sevginin sınırlarını biraz zorlamış ve 10-17 yaş aralıklarındaki çocuklar için bir anket düzenlemiş.

Kedi ve köpekler ikinci planda!

RightPet Pet Ownership Study’nin araştırmasında, hayvan sahiplerinin aldıkları ürünler ve yaptıkları yorumlar doğrultusunda çocukların kedi köpekten çok sıçan 🙂 beslemekten daha mutlu oldukları ortaya çıkmış. Evet, her ne kadar kedi ve köpekler ülkemizde, bizlerin dostu olma konusunda ilk sıralarda olsa da yapılan araştırma sonucunda çocukların kendi başlarına baktıkları sıçanların onları daha mutlu ettiği bir gerçek!

RightPet’in 2010-2018 yıllarını baz alarak, 113 ülke arasında 64,284 hayvan ırkı/türünü baz alarak yaptığı bu araştırma sonucunda ayrıca, köpek sahiplerinin büyük ırk köpeklere sahip olmaktan oldukça mutlu olduğu, kadınların kedilerle daha huzurlu ve mutlu olduğu ve köpek sahiplerinin kedi sahiplerine göre yeniliklere daha açık olduğu ortaya çıkmış. Acaba bizim ülkemizde böyle bir anket yapılsa, çocukların en en en çok sevdiği hayvan hangisi çıkardı?