Engelleri hayatımızda bir sorun gibi görmek yerine, onları kabul ederek yaşarsak hayatın çok daha kolay olacağına inanarak çıktığımız bu yolda tek amacımız engelli hayvanlara dikkat çekmek.

Gözleri görmeyen bir kediyle, kulağı duymayan bir köpekle ya da topallayan, bir bacağı olmayan, belden aşağısı tutmayan tüylü dostlarımızla yaşamanın aslında çok keyifli olabileceğine, zorlukların bilgi ve tecrübe ile kolaylaştırılabileceğine dikkat çekmek… Bunun için de “Engelleri Kaldırın” adı altında düzenleyeceğimiz projede Prof. Dr. Murat Şaroğlu’ndan gözleri görmeyen kedi ve köpeklerde göz bakımı başta olmak üzere, hem sağlık hem de refah açısından bu sürecin nasıl işleyeceğini; Doç. Dr. Alper Demirutku’dan kedi ve köpeklerde kulak bakımı, kulak yapısı başta olmak üzere, kulağı doğuştan duymayan ya da sonradan duymayan hayvanlarda sürecin nasıl işleyeceğini; Veteriner Hekimi Gürkan Gülanber’den ortopedik açıdan engele sahip kedi ve köpeklerde sürecin nasıl ilerlediğini, ortopedik cihazların hayvanların tedavi ve iyileşme sürecine nasıl katkı sağlayacağını; Veteriner Hekimi Gökhan Durukan’dan engelli hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiğini, bu sürecin hayvanlara nasıl adapte edilmesi gerektiğini dinleyeceğiz. 

Değerli bu isimlerin yanı sıra, insanlardaki engelleri aşma konusunda başarılara imza atan Rehber Köpekler Derneği’nden dernek hakkında ve köpeklerin çalışması hakkındaki detayları, engelleri köpekler sayesinde nasıl unuttuklarını; hayvanların deri ve tüy sağlığına mucizevi etki yaratan PetOmega’nın içeriği, etki alanları hakkında Biyolog Gözde Özbilgen’den ürünün detaylarını dinleyecek, Haçiko Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgileri öğreneceğiz. Ayrıca engelli birçok hayvana umut olmuş, onlarla yaşayan Işkın Moğol Alçı başta olmak üzere, engelli hayvanlarla yaşayan hayvan sahiplerinden deneyimlerini dinleyeceğiz.

Bu sohbetler esnasında, Erhan Cihangiroğlu, Rita Parshukova, Dicle Çiftçi, Gizem Baytan, Ömer Faruk Yaman gibi sanatçıların çalışmaları duvarlarımıza hayat verecek.

Unutmayın, birlikte çok daha güzel ve güçlüyüz. Siz de etkinliğimize katılabilir, engelli hayvanlar için bağışta bulunabilir , atölyelere katılabilir ya da eserlerden satın alabilirsiniz!