“Size karşılıksız sevgi duyan, aynı dili konuşmadığınız ama seslerle, temas ile, bakışlarınız ile anlaşabildiğiniz bir dünya. Ne kadar gerçek değil mi? diye sözlerine başlıyor sevgili Cihan Şimşek… “Bu dönemde hepimizin şikayet ettiği konulardan biri sevgisizlik, sahte arkadaşlıklar, dostluklar. Halbuki hayvanlar size en saf sevgiyi veren canlılar… Ve sizden tek istedikleri onları sevmeniz ☺ Sevgiden daha güzel bir şey olabilir mi?” diyen Şimşek anlayacağınız hayvan sevgisini kalbinin ta derinlerine kazımış bir oyuncu.

Çocukken en yakın arkadaşım dediği, sevmelere doyamadığı köpeği sayesinde köpeklerle farklı bir bağ kuran Cihan Şimşek, aynı evi paylaştığı köpeği Mia için “Çocukluğumda Terrier cinsi köpeğimiz vardı. Yaşım gereği sadece sevme görevini üstlenmiştim. Bakımı tamamen annemdeydi ama Mia benim ilk yavrum. 12 Eylül 2019 tarihinde tanıştık ve o günden beri dışardaki işlerimi hızlıca bitirip eve onun yanına gitmek için heyecan duyuyorum” diyor ve Kalbimdeki Patiler okuyucuları için köpeği ile tanışma hikayesini anlatıyor:

Köpeğimizin olması bir süredir Sinem ile düşündüğümüz bir konuydu. Ancak biz apartman dairesinde oturduğumuz için buranın şartlarına en uygun olabilecek türü araştırıyorduk. Bu konuyu bir arkadaşımıza danıştık ve bizim için en uygun olan türün Toy Poddle olacağı yönünde bir karara vardık. Sonra da bu arkadaşımız bizi Mia ile tanıştırdı. Yani arkadaş ortamında tanıştık diyebiliriz ☺

Cihan Şimşek: Mia’nın kendi yavruları da olsun çok istiyorum, böyle bir şey olduğunda muhtemelen yavrularından da kalmasını isteyecekmişim gibi duruyor”
Mia’nın karakterine değinelim o zaman, neleri sever, neleri sevmez? Başka kedi ve köpeklerle iletişimleri nasıl? Size hemen alıştı mı?

Mia henüz bir bebek, o yüzden tek başına takılmaktan hiç hoşlanmıyor. Özellikle yatmaya geçtiğimde benden önce yastığıma yatmış oluyor. Çoğu gece yastıksız uyuduğum doğrudur. Çok inatçı ve sevimli olduğunun çok farkında. İstediğini elde etmek için bu huylarını bize karşı çok güzel kullanıyor. Başka kedi ve köpekle henüz bir araya getiremedik. Aşılarının tamamlanmasını bekliyoruz. Ama onunla tanışmaya hazır birkaç arkadaşı var ☺ 

Sizce ilk defa bir köpeğin tüm sorumluluğunu almak nasıl bir duygu?

Öncelikle sorumluluk sahibi insanların içinde olması gereken bir durum. Aslında sadece köpek olarak bakmamalı, hayvan beslemek aslında bir canlıya bakmak, sadece mama verip tuvalete çıkarmaktan ibaret değil ki. Onunla hayatını paylaşmak ile alakalı. En büyük zorluk bu bence. Onlar bizim insan olmayan çocuklarımız ve hayatlarımızı onlarla paylaştığımızı unutmamak gerek. Nasıl yeni bir bebek doğar ve ailesi ona göre planlarını düzenler. Köpek sahibi olmak da bunu gerektiriyor. Ama benim için zorluk değil tabii ki, hayattaki en büyük keyiflerimden biri.

Peki veteriner hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu konuda kendimi çok şanslı ve güvende hissediyorum. Mia’nın veteriner hekimleri Berna ve Metehan. Kusura bakmayın biraz reklam gibi gelebilir size ama gerçekten o kadar doğru yönlendiriyorlar ve o kadar detaylı hayvan sahiplerine bilgi veriyorlar ki, isimlerini söylemezsem ayıp etmiş olurum. Aslında çevremizde pek çok veteriner kliniği var. İyisi olduğu gibi kötüsü de var aralarında. Kötüsünden kastım ilgisiz ve takipsiz olanlar, bu işi sadece para kazanma yönünde kullananlar. Kötü muamele görenler varsa bence bu konuda gerekli yerlere bilgi vermeli. Bize emanet canlara iyi bakmalıyız. 

Son olarak insanların hayvanlara bakış açısını nasıl değerlendirdiğinizi soralım…

Nedense bu soruyu sorduğunuzda aklıma birden olumsuz şeyler geldi. Ne kadar acı ki, günümüz insanları kendilerini sevmiyor. Sevgisizlik çok tehlikeli bir şey. Çünkü bir noktadan sonra etrafınızdaki insan ya da hayvan farketmeksizin zarar vermek istiyor. Kendi çıkarları için ölümüne kullandıkları hayvanlar var. Sadece havalı gözükmek için sadece 2 ay yanında tutup sonra da ıssız bir yerde terkedilenler var. Ama tüm bunların karşısında durmaya çalışan ve bunun için mücadele veren insanlar da var. Üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmalı ve destek olmalıyız. 

Cihan Şimşek diyor ki!

Yapacağınız ilk şey sizin yaşam alanınıza en uygun türü bulmak. Sadece dış görünüşüne göre değerlendirmeyin. Maddi bir sorumluluğu olduğunu unutmayın. Lütfen önce barınaklara bakın. Ve çok sevin, hayatı birlikte paylaşacağınız mutlu günlere…