Kedi ve köpeğin beden dilleri aynı hareketler için zıt şeyler ifade ettiği için genellikle bu iki dostumuz birbirlerini yanlış anlar ve anlaşmazlıklar çıkabilir ama birlikte zaman geçirmeye başladıklarında, doğru bir yaklaşımla  üstesinden gelinemeyecek sorun yoktur. Pek çok kedi ve köpek birlikte barış içinde yaşayabilir hatta aralarında harika bir bağ kurulabilir. Ne yazık ki genellikle insanlar köpek ve kedileri tanıştırırken sıklıkla yaşanan tablo köpeğin kediyi kovalamaya başlaması ve kedinin ilk bulduğu kuytu yere saklanıp çıkmamak için direnmesidir. Bu durum oldukça gereksiz ve her iki taraf içinde adil değildir.

Genel bir kural olarak kedi düzenli olarak evin tüm odalarına davet edilmelidir. Kedi kovalanmamalı ve bu odalara girilmesinin onaylandığını bilmelidir. Eğer köpeğinizin kedinizi yatak altına ya da dolaba  kadar kovalamasına izin verir ve sadece zaman içinde işlerin yoluna girmesini umut etmekle yetinirseniz köpeğiniz kedi kovalamanın ne kadar eğlenceli bir aktivite olduğunu, kedinizse sizin ona herhangi bir koruma sağlamadığınızı öğrenecektir.

Kedinizle köpeğinizi tanıştırırken...

Kedi ve köpeği birbiriyle tanıştırırken, uyumlu veya en azından kibar, saygılı bir dostluğa sahip olmaları için bir takım noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Diğer yandan da gözetiminiz dışında kalacakları zaman, birlikte sorunsuz geçinebildiklerine emin olana kadar, mutlaka ayrı tutulmalıdırlar.

Eğer genelde korku ve çekingenlik problemi olan bir köpeğiniz ya da genelde aşırı savunmacı ve agresif bir kediniz varsa bu problemlerin temeline inerek öncelikle bunların çözülmesi gerektiğini unutmamalı ve şimdi sıralayacağım maddelerin asıl problemi çözene kadar fayda sağlamayacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Evinizde bir oda belirleyin ve burası yalnızca kedinizin bölgesi olsun. Köpeğinize bu odada bulunmasının doğru olmadığını öğretin.

Köpeğiniz kedinizin mama ve su kaplarını kullanmakta serbest olmamalı. Kediniz de suyuna veya mamasına ulaşmak için köpek engelini aşmak zorunda kalmamalı eğer gerekiyorsa kediniziçin bir kaç yere su kabı konabilir.

Evde kedi ağacı, tırmanma oyuncakları vb. olması kedinize daha fazla alan sağlayacağı için kendini güvende hissetmesine yardımcı olur. Kediniz daha az koşarsa köpeğiniz de onu yakalamaya çalışmamak için kendini daha az kontrol altında tutmaya zorlar dolayısıyla ortamda daha az stres olur.

Kediniz için bazı sakinleştirici spreyleri, su ve yemek kaplarının uzağına sıkmaya dikkat ederek kullanabilirsiniz.

Eğer sıklıkla kullandığınız bir parfümünüz varsa biraz elinize sürün ve kuruduktan sonra her iki dostunuzu da sevin. Bu şekilde ortak bir koku oluşturmuş olursunuz. (Bu uygulamayı aynı kuru kedi-köpek şampuanı ile onları tarayarak da yapabilirsiniz.) Köpek ve kediler için koku çok önemlidir. Böylece sizin ve onların arasında ortak bir bağ oluşturmalarına, birbirlerine daha çabuk ısınmalarına yardımcı olmuş olursunuz.

Kedinizi daima dikkatle gözlemleyin.

Köpeğinizi kedinizle tanıştırmadan önce köpeğinize egzersiz yaptırarak onu yorun. Örneğin günlük yürüyüşünüz sonrası ya da parkta top kovalamaca sonrası eve gelip kedi ile tanışmak, köpeğinizin yeni dostunu biraz daha sakin karşılamasına yardımcı olacaktır.

Kediniz ve köpeğinizin bir arada her şeyin normal olduğu bir zaman dilimini geçirmelerini sağlayın. Örneğin köpeğiniz uykuluyken ya da en sevdiği kemiğini uzun uzun kemiriyorken kedinizi köpeğinizden uzak bir köşede, koltuğunuzda tarayın, kedi ödülleri yedirin vb. Birlikte farklı şeyler yaparlarken vakit geçirmelerini sağlayın. Asla herhangi birini diğerinin üzerine doğru yönlendirmeyin, yanına gitmesi için zorlamayın.

Köpeğinize bir göğüs tasması giydirin ve ilk tanışma sırasında tasma kayışı elinizde ama gergin değil, gevşek bir  konumda olması size köpeğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Eğer köpeğiniz ve kedinizin gayet iyi anlaştığını düşünüyorsanız kayışı bırakır ama köpeğin üzerinden çıkarmazsınız böylece yine de bir durum karşısında ayağınızla üzerine basarak vb. kontrolü hızlıca ele almanızı sağlar.

Kedinizi ve köpeğinizi birbirlerini her gördüklerinde ekstra lezzetli yiyeceklerle ödüllendirin. Yemek saatlerinde birbirlerinden ayrı yerlerde ama birbirlerini görebilecekleri bir pozisyonda yemek yemelerini sağlayın. Bu onlara pozitif bir iletişim imkanı sağlar ve birbirlerinden hoşlanmaları için fırsat verir.

Köpeğinizi kafasını kediden başka tarafa çevirdiği her hareketi için ödüllendirin.

Köpeğinize odaya her kedi girdiğinde bir komut verin ve yaptığında ödüllendirin. Böylece eğlenceli bir şekilde ödüllendirilmiş olur ve dikkatini gerektiğinde size vermesini pekiştirmiş olursunuz.

İkisi de odada kendi başlarına farklı oyunlar oynadıklarında ödüllendirilmeliler. Köpeğiniz kediyi kovaladığında derhal sakin bir şekilde kovalamaya son verin ve köpeği yapmasını istediğiniz davranışa yönlendirin: yanınıza çağırın, yat komutu verin ya da oyuncağını kemirmesini sağlayın vb. Eğer köpeğiniz kedinize havlıyorsa derhal  köpeğinizi odadan çıkarın, kedinizi ödüllendirin, daha sonra köpeğinizi sakinken odaya geri sokun ve kediyi göz ardı ettiği için, sakin kaldığı için onu da ödüllendirin. Herhangi bir üstünlük mesajı vermemek için iki tarafa karşı da eşit davranın, birbirlerine yaklaştıkları anlarda herhangi birini severek cesaretlendirmeyin, daima nazik olanı anında ödüllendirin.

Öncelikle sizin köpeğinizin ve kedinizin karakterini iyi tanımanız ve bu maddeleri onlara göre değerlendirmeniz gerekir. 

Faydalı olması dileğiyle…

www.pozitifpati.com