Aslında kedileri mutlu etmek çok kolaydır. Fakat özellikle dikkat edilmesi gereken 10 nokta ile mutluluk onlar için vazgeçilmez olabilir:

10Kedinizin karakter sahibi olduğunu kabul etmekle işe başlayın. 

Kediler, tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilir. Kediler doğal iç güdülerini tıpkı insanlar gibi değiştirmezler. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duyun.

9Kedinizi cezalandırmayın

Kediniz sizin istemediğiniz davranışlar gösterebilir. Kedinizin neden ısrarla bu davranışları yapmak istediğini tespit etmeye çalışın. Cezalandırmak bazen onun kendisini daha güvensiz hissetmesine ve korkmasına neden olacağı için amacına ulaşmayacaktır.

8Mama ve su kabını uygun bir bölgeye koyun, kum kabının hijyenik olmasına dikkat edin

Kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla mama ve su kabını kedinin tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını mama kabının hemen yanına koymanız kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyarsanız, kedinizin suyu daha çok içtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kediler akan suya bayılırlar; kedinizin musluktan su içmesine izin verin. Kum kabının hijyenine oldukça dikkat edin. Sık sık kumunu değiştirin ve sakin bir yere koyun. Kediler rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.

7Sık kullandıkları yürüyüş yollarında tırmalama tahtaları bulundurun

Kediler yüksek ve/veya yatay tırmalama tahtalarına bayılırlar. Bu materyalleri koyacağınız yerin, onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin. Eğer kediniz bunun yerine koltuklarınızı tercih ediyorsa ya tırmalama tahtası ona uygun değildir ya da doğru yerde olmayabilir. Bazı kediler tırmalama tahtasını duvara monte ettiğinizde daha rahat ederler. Kediler tırmalama sırasında büyük bir güç uygularlar. Bir yere sabitlenmemiş tırmalama tahtası, üzerine düşebileceği için tırmalamayı gücünü uygulamayı sevdiği koltuğunuza yapabilirler.

6Klasik müzik ve aroma terapi

Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzkten çok hoşlandıklarını belirlemiştir. Özellikle uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart’dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını en sık bulunduğu bir odaya koyabilirsiniz.

5Kedinizin avlanma iç güdüsüne izin verin 

Kediler predatör yani yırtıcı hayvanlardır. Avlanmak ve oyun oynamak onların doğal avlanma iç güdülerinin harekete geçmesine neden olur. Buna izin vermediğinizde hem davranış problemlerine hem de obeziteye davetiye çıkarmış olursunuz. Kedinizi oyun oynaması için çeşitli oyuncaklarla teşvik edebilirsiniz. Göz hasarına sebep olmadan uygulayacağınız ışıklı lazerler, kedinizin sevdiği iplik, kurdele ya da benzeri kumaş ve kağıt parçaları ile onlara zaman ayırın.

4Kedinizi aniden uyandırmayın

Kediler günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Özellikle yavru kediler gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlarlar. Dolayısıyla kedinize rahat uyuyabileceği sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Çadır şeklinde üstü kapalı  ya da kedi sepetlerini evin sessiz bölgelerine koyarak onların daha sakin olmalarını sağlayabilirsiniz. Sürekli rahatsız edilen bir kedi agresif davranışlar sergileyebilir. Kediler sıcağa bayılırlar. Kalorifer üzerine koyacağınız askı minderleri de deneyebilirsiniz.

3Kedinizle kaliteli vakit geçirin

Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamaları çok severler. Kedinizle geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi onu mutlu da edecektir. Kediler değişikliklerden hoşlanmazlar. Evinizle ilgili yapacağınız değişikliklerde onun ortamını çok fazla değiştirmemeye özen gösterin.

2Kediler ve kedi çimleri vazgeçilmez

Kediler doğaları gereği çim yerler. Bu çim onların sindirim sistemini rahatlatır, tüy yumaklarının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tadını çok sevdileri için onları mutlu eder. Kediler için özel kedi çimleri vardır. Dışarıdan bulacağınız çimler onların kusmasına neden olacaktır. Ayrıca kedinizin evinizdeki diğer bitkileri yemesi zehirlenmesine neden olabilir. Kedi çimi harici diğer bitkileri yemesine izin vermeyin. Eğer tüy yumaklarını çıkarmasında problem olduğunu düşünüyorsanız Malt macunları bu yumakları atmasına dışkılama ile atmasına yardımcı olacaktır.

1Kediler ve pencereler 

Kediler özgürlüklerine çok düşkün hayvanlardır. Eğer dışarı çıkmayan bir ev kediniz varsa dışarıya bakan bir pencerenin kenarında ona uygun bir alan hazırlayın. İnanın dışarı çıkmasa da dışarıyı seyretmesi onu mutlu edecektir. Eğer balkon ya da açık bir pencere varsa özellikle kısırlaştırılmamış kediler dışarıya daha çok çıkmak isteyecektir. Dolayısıyla güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Eğer kedinizi dışarıya çıkarıyorsanız mutlaka mikroçip taktırmalısınız. Eğer yavru bir kediniz varsa 6 aylık olmadan ve kısırlaştırmadan kesinlikle dışarıya çıkarmayın. Unutmayın ki kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşamı olmasını istiyorsanız mutlaka dişi ve erkek kediler için ilk kızgınlığını geçirmeden kısırlaştırmalısınız. Yapılan araştırmalar yapılacak kısırlaştırma operasyonun ne kadar erken dönemde yapılırsa özellikle dişiler için meme kanserini %97 önlediğini ve diğer üreme sistemi hastalıklarının önüne geçtiğini kanıtlamıştır. Doğasına engel olmamak için ertelediğiniz kısırlaştırma operasyonu onun hayatı boyunca taşıyacağı bir risktir. Mutlu ve sağlıklı kedi rutin veteriner kontrolü yapılan, aşı ve paraziter mücadelesi yıl boyunca takip edilen kedidir.

 

 

 

 

 

 

1983 Ankara doğumlu olan Gizem Taktak, 2002-2007 yıllarında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde üniversite öğrenimini tamamlamıştır. 2005 yılında 'Almanya, Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi'nde' küçük hayvan kliniğinde ve at kliniğinde iki ay ve 2006 yılında İngiltere, Liverpool Üniversitesi 'Leahurst At Hastanesi'nde' üç hafta staj yaparak mesleki gelişimine artı sağlayan Taktak, resmi stajını Türkiye Jokey Klübü'nde yapmıştır. 2008'de ABD-Hagyard Equine Medical Institute'da altı ay dahiliye, yoğun bakım servislerinde çalışmış, ABD, 'Eaton Sales' at çiftliğinde at bakımı ve beslenmesi üzerine çalışmalarda bulunmuş olan Gizem Taktak şu anda, 2012 yılında açmış olduğu PatiSev Veteriner Kliniği'nde çalışmaktadır.