Köpek maması seçimini yaparken pek çok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sadık dostlarımızın yaşam boyu sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için en kaliteli köpek mamalarını tercih etmeliyiz. Büyük bir titizlikle yapacağımız seçimler onların gün içindeki vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak ve daha enerjik olmalarını sağlayacaktır. Bu noktada yetişkin köpek mamasına geçiş yaparken de bu duruma göre hareket etmenizde yarar var. Yavru köpekler anne sütü tüketirken, ihtiyaçları olan mineral ve besinleri bu sütten karşılarlar. 2. ay itibariyle artık kuru mamaya geçmesi gereken yavru köpeklerin dişleri de bu dönemde çıkmaya başlar. Ağız ve diş sağlığı açısından çok önemli olan köpek maması için hem içerik hem de köpeğin yaş, cinsiyet ve ırk gibi özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. 

Kaliteli Köpek Mamasında Hangi İçerikler Olmalı? 

Yetişkin ve yavru köpek maması arasında bazı farklar vardır. Bu fark tamamen besin değerindeki oranlardan kaynaklanır. Yavru köpekler çok daha enerjik bir yapıda olduklarından besin değeri yüksek mamalar tercih edilebilir. Yetişkin köpeklerin de bu enerjiyi yakalaması gerekir. Aksi halde kilo alımı artacaktır ve bazı hastalıklar ortaya çıkacaktır. O yüzden köpek maması tercih edilirken köpeğinizin yaşına göre seçim yapılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Köpek maması içeriğinde iyot, bakır, demir, fosfor ve kalsiyum gibi minerallerin bulunması onun için faydalı olacaktır. Kuru mamalar, köpeğinizin hem günlük enerji ve besin ihtiyacını karşılayacak hem de onun diş sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bunun dışında köpek maması seçiminizi yaparken A, D ve B1 gibi vitaminlerin ve diğer minerallerin mamanın içeriğinde olmasına dikkat edebilirsiniz. Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde devam ettirmesi için kalsiyum, iyot, fosfor ve demir içeriklerin de seçtiğiniz mamada bulunmasını sağlayabilirsiniz. Diğer önemli bir konu ise mamanın mutlaka taze olmasıdır. Tazeliği geçmiş mama dostunuzun hoşuna gitmeyebilir ve onun günlük alması gereken enerji miktarını doğrudan etkileyebilir.  

Mamalarda bulunan yağ oranı ise köpeğinizin gündelik hareket seviyesine göre yüksek oranlı veya düşük oranlı olarak tercih edilebilir. Köpeğiniz çok aktif ve dışarıda uzun süre vakit geçiriyorsa yağ oranındaki değişiklik onu çok etkilemez. Ancak genelde evde duruyor ve dışarıda çok vakit geçirmiyorsa yüksek yağ oranına sahip mamalar yerine daha düşük oranlarda yağ içeren mamaları tercih edebilirsiniz.  

Köpek maması seçiminizi yaptıktan sonra yaş ve konserve köpek maması çeşitleri ile dostunuzun diyetini destekleyebilirsiniz. Köpek maması seçiminde köpeğinizin ihtiyaçları yaşıyla beraber değişeceği için araştırmanızı buna göre yapmanız, veteriner hekiminize danışmanız ve köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde diyetini değiştirmeniz gerekmektedir.  

 
Kaliteli Mama Seçiminde Yaşamsal Süreçler 

Köpek maması seçerken patili dostunuzun yaşamsal süreçlerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hamile olması, kısırlık durumu gibi kriterler mama değişimi yapmanıza neden olabilir. Örneğin hamile bir köpeğin enerji ihtiyacı haftalar geçtikçe daha çok artmaktadır. Kilolu köpeklerde ise genelde diyet mama kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere köpek maması seçimi gerçekten önemli ve sadık dostlarımızın genel sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ağız ve diş sağlığını destekleyen mamaların yanı sıra sindirim sistemine yararlı olan kaliteli mamaları seçtiğinizde, patili dostlarınız çok daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürmeye devam edecektir. 

Köpeğinizin ihtiyaçlarını belirleyip kaliteli köpek maması almak için www.petlebi.com platformunu ziyaret etmeniz yeterlidir. Yüzlerce ürün çeşidi arasından sadece mama değil takviyeler, oyuncaklar ve ihtiyacınız olan tüm ekipmanları da en uygun fiyatlarla sipariş ederek sevimli dostlarınızın gelişimini destekleyebilirsiniz.