Küçük dostlarımız için kedi maması seçimi yapmak isteyenlerin pek çok kritere dikkat etmesi gerekiyor. Bu seçimi yaparken beslenmenin tüm canlılar için önemli olduğu unutulmamalıdır. Patili dostlarımızın uzun ömürlü ve sağlıklı yaşaması adına tercih edeceğimiz kedi maması, gün içinde onun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Diğer yandan kaliteli kedi maması seçerken farklı unsurlar da ön plana çıkmaktadır. Kediler için oldukça önemli olan mamalar hayvanların sağlık sorunlarının azaltılması için de her zaman en iyi içeriklerden oluşmalıdır çünkü kaliteli bir kedi maması, patili dostlarımızın hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kedilerde beslenme ihtiyacına göre mama seçimi nasıl olmalı?

Kedi maması tercihlerinizde önceliğiniz, beslenme ihtiyacını karşılamak olmalıdır. Hayvansal protein kaynakları ile mineral – vitamin ilişkisine dikkat edilmelidir. Günlük beslenme planlarında yağ asitleri, enzim, mineral ve vitaminler olan kedilerin mamasında yeteri kadar su içeriği de yer almalıdır. Bu su ihtiyacını karşılamak için kuru mamalar ile beraber yaş mama çeşitlerini de tercih edebilirsiniz.

Vitamin ve minerallerin kedinizin mamasının içeriğinde bulunması onun için faydalı olacaktır. Özellikle de B12, B9, A, C ve B vitaminlerinin kedi mamasında bulunmasına özen gösterebilirsiniz. Mineral içeriğinde ise kemik ve diş sağlığını olumlu etkileyen çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor ve sodyum gibi içeriklerin bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Sadece kemik ve diş sağlığı için değil, güçlü bir bağışıklık sistemi için de bu mineraller kedinizin sağlığını destekleyecektir.

Kedi maması içeriğinde hayvansal protein kaynaklarına da yer verilmelidir. Kuzu, hindi, sığır, balık ve tavuk gibi kaynaklar, kaliteli kedi maması içeriğinde bulunan ürünlerdir. Ancak tüm bu içerikler kedinizin kilosuna, sağlık durumuna, yaşına hatta cinsine göre de değişiklik gösterebilir. Bunun için kedinizin özelliklerine göre mama seçimi yapmanız tavsiye edilir.

Kedilerde yaşa göre mama seçimi nasıl yapılır?

Kaliteli kedi maması seçiminde yaş da önemli bir kriterdir. Sağlık ve gelişim açısından belirleyici bir unsur olan yaş faktörü mama seçiminde yavru, yetişkin ve yaşlı kedi maması şeklinde sınıflandırılmıştır. Kedi maması tavsiyesi alırken yaş ile beraber özel sağlık durumlarının da aktarılması gerekir.

Yaşlı kedi maması satın alırken özel formüllerle desteklenen mamaları kullanabilirsiniz. Yaşın ilerlemesiyle beraber kedilerde hareketlilik azalır ve bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. 8-10 yaş ve üzerindeki kediler için özel olarak hazırlanan kedi maması içeriğinde böbrek hastalığına neden olabilecek bazı minerallerin çok az olması önemlidir.

Yetişkin kedi maması almadan önce mama içeriğinde vitamin ve minerallerin bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Yetişkinlik döneminde bağışıklık sistemi güçlü kalması gereken patili dostlarımız için bu kriterlere dikkat etmenizde yarar var.

Yavru kedi maması da yine bu süreçte özenle seçilmelidir. Öncelikle yavru kedilerde hareketlilik düzeyi yüksektir. Bu nedenle yüksek kalori ihtiyaçlarını karşılamak adına içeriğinde Omega 3 -6 takviyelerinin yanı sıra B9 vitamininin de yer aldığı mamaları tercih edebilirsiniz.

Günümüzde iki farklı kedi maması çeşidi bulunmaktadır. Kuru veya yaş mamalar arasında seçim yaparken genelde kuru mamaların ön planda olduğu bilinir. Yaş mamalar ise hem ödül maması gibi hem de kedinizin diyetini destekleyecek şekilde kullanılabilir.

Kaliteli kedi maması arayışlarınızı devam ettirirken www.petlebi.com üzerinden kedinizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Petlebi üzerinden kedi maması çeşitlerini inceleyebilir, ürün yorumlarına göre hareket edebilir, soru cevap bölümünden bilgi desteği alabilirsiniz. Bunun dışında patili dostlarınızın ihtiyacı olan her türden oyuncak, ekipman ve takviyeler için de internet sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.