Kırıkkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun, 26 yaşındaki Furkan Baskak ortağı Ömer Bey’in köpeği Tarçın’ı kaybetmesi ile evcil hayvanların kaybolmalarına akıllı ve sahada etkin bir çözüm getirmeyi amaç edinerek Koala Tasma projesini kurmuş bir hayvansever. Sosyal medyada kayıp ilanı vererek minik dostlarını aramaya başlamış fakat yöntemin yetersiz ve zaman açısından verimsiz olduğunu düşünerek, insanların birbirlerinin kayıp evcil hayvanlarını mobil uygulama üzerinden hızlı bir şekilde bulabilmelerini ve iletişime geçmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk kitlesel GPS teknolojili mobil takip uygulamasını ve elektronik tasması Koala’yı geliştirmiş. Açıkçası duyduğumda kafamda bir sürü soru işaretleri oluşmuştu. Fakat Furkan Baskak ile konuşarak hem soru işaretlerimi giderdim hem de projenin destekçilerinden biri oldum. Bu yüzden hayvan sahiplerine destek bekleyen proje hakkında bilgi vermek istedim:

Koala, 2015’de Teknogirişim sermaye desteğiyle kurulmuş bir İTÜ Çekirdek girişimi. Girişimin kurucuları, Türkiye’nin ilk akıllı evcil hayvan takip tasması ve uygulaması Koala ile arikovani.com üzerinden kitlesel fonlama ile destek arıyorlar. Baskak; “Öncelikle evcil hayvan kaybolma problemini kendi ekibimiz üzücü bir şekilde deneyimledi. Gerçekten hiçbir hayvanseverin yaşamasını istemediğimiz bir durum. Sosyal medyada kayıp ilanlarının elden ele dolaşması yeterli olmadı. Tabii ki başarıyla sonuçlanan hikayeler de var ama bizimki öyle olmadı. Biz de başımıza böyle bir olay gelince Koala tasma fikrini ortaya attık. “Neden insanlar köpeklerini sanal bir tasma ile takip edemiyor?” diye düşündük ve projemizi başlattık. Bildiğiniz gibi mevcut GPS takip sistemleri Türkiye için çok pahalı çözümler. Biz farklı bir teknoloji ve alternatif bir çözüm üreterek ürünümüzün kullanılmasını istiyoruz. Ürünümüzün sistemi 2 aşamalı çalışıyor. İlk aşamada kaybın anında önlenebilmesi için “Sanal Tasma” özelliği adını verdiğimiz kaçma alarmı. Köpeğiniz ya da kediniz güvenli mesafenin dışına çıktığı an cep telefonunuza uyarı bildirimi alıyorsunuz. Eğer kayıp gerçekleşirse ise evcil hayvanınızın en son görüldüğü konumu size harita ekranında gösteriyoruz ve minik dostunuzu uygulamadan kayıp olarak işaretliyorsunuz. Kayıp işaretlenen minik dostunuz diğer kullanıcılarımızın kapsama ağına girdiği an onlara bildirim gidiyor ve iletişim bilgilerinizi uygulamada görüntüleyip size anında telefon açarak minik dostunuzun yuvasına geri dönmesine yardımcı olabiliyorlar. Bu özelliği hayvanseverler Koala akıllı tasmayı satın almadan uygulamayı ücretsiz şekilde indirerek de kullanabiliyorlar. Böylelikle kitlesel yardımlaşma ve teknolojiyi birleştirerek kaybolma olaylarına sahada etkin ve hızlı bir çözüm sunuyoruz. Öncelikli hedefimiz belirlediğimiz pilot yerleşimlerde Koala cihazını ve uygulama indirilme sayılarını artırarak kapsama alanımızı genişletmek. Bu noktada bir sonraki hedefimiz belediyelerle işbirliği yaparak belirli parklara yerleştirilecek köprü cihazlar üzerinden kayıp evcil hayvanlara takılı Koala cihazından yakalanan sinyalleri buluta göndererek kayıp evcil hayvan sahibine otomatik olarak güncel lokasyon bildirimleri atmak. Bu noktada sosyal sorumluluğa önem veren belediyelerle iş birliği yapmamız hayvansever dostlarımıza maksimum fayda sağlayarak üzücü kayıp olaylarının bir daha yaşanmamasına yardımcı olacaktır.” şeklinde yaptığı açıklamalarıyla ürünlerini anlatıyor.

KoalaAçıkçası teknolojik bir proje. Köpeğiniz sizden uzaklaştıkça sinyaliniz kesiliyor ve köpeğinizin yakın olduğu insanlara sinyal gidiyor. Şu tasmalı köpek kaybolmuştur ve sizin yakınlarınızdadır diye. Siz de hayvan sahibini arayarak ona yardımcı olabiliyorsunuz. Aslında tam oturmamış bir sistem gibi duruyor ama alt yapısı sağlam. Yani telefonunu evde bırakan bir kişinin sinyalinin kesilmesi köpekleri kayıp olarak algılamadığı sürece sistemde bir sorun olacak gibi durmuyor. Benim bir hayvan sahibi olarak kafamı kurcalayanlar bu kadar. Eğer sizin de sorularınız varsa, projeye destek olmak adına Koalasmart ile iletişime geçebilirsiniz. Ben, kafa kurcalayan birkaç teknik kısım da tamamlanırsa kaybolan köpekler için faydalı olacak bir proje olduğuna inanıyorum. Siz de destek olmak isterseniz www.arikovani.com sitesinden ön sipariş verebilirsiniz.