Bir köpeğe sahip olmak demek büyük bir sorumluluk almak demektir. Onu hiç büyümeyen bir bebek gibi görüp her zaman üzerine düşmek gerekir. Üzerine düşmekten kastımız kesinlikle şımartmak değildir. Köpeğinizin sağlığı, bakımı, beslenmesi, eğitimi ve refahı için her zaman tetikte olmanızdır. Bu yüzden her konuda doğru adımlar atmalı ve zamanınızı iyi değerlendirmelisiniz. Bu yazımızda köpeğinizi eğitirken daha faydalı olacak zaman dilimlerine değineceğiz.

Sabah

Köpeklerin sabahları yapmak istediği üç şey vardır: Yemek, keşfetmek ve çıkarmak. Bu zaman dilimlerini köpeğinize otur, yat ve bekle şeklinde sorular sorarak eğitim alıştırmaları şeklinde geçirmeye çalışın.

Gün boyunca anı yakalamak

Köpeğinizin her gün spontan olarak gerçekleştirdiği davranışları yakalamak onu eğitmenizdeki en kolay ve çabuk yöntemlerden birisidir. (Oturmak, yatmak, yatağa gitmek, oyuncak almak, etrafınızda yürümek gibi) Basit olarak, onu izleyin ve yapmasını istediğiniz bir davranışı yaptığını görünce onu överek ödüllendirin. Ödüllendirirken havuç ve elma dilimlerinden faydalanabilirsiniz. Zamanla ödül aldığı bu davranışı daha sık yapmaya başlayacaktır. Tabii bu davranış bilinçli olarak köpeğiniz tarafından yapılınca ödülleri kesebilirsiniz. Yanımda ödül maması yoksa ne yapmalıyım dediğinizi duyar gibiyim! Haklısınız, hayatınız boyunca yanınızda ödül mamasıyla gezmek zorunda değilsiniz. Bunun için ödül yerine kullanacağınız cümleler yaratmalısınız. Mesela köpeğiniz bir şey yapmak istediğinde ona sözünüzü geçirmek için ödül maması veriyordunuz. Şimdi durum değişti. Uygulamanız gereken tavır soru ve emir şeklinde olacak. Yani bundan sonra ona ödül olarak yemek olmayan şeyler vereceksiniz.

  • Dışarı mı çıkmak istiyorsun? İlk önce ‘otur’
  • Topla mı oynamak istiyorsun? İlk önce ‘yat’

Köpeklerle yapılan eğitim çalışmaları düzenli olarak tekrar edildiğinde başarıya ulaşılır.

Beklenmeyen davranış sonrası

Köpeğiniz masadan bir yemek kaçırdı, evden kaçtı ya da üstünüze atladı. Bu davranışın iki nedeni olabilir: Köpeğinize bu davranışın yanlış olduğunu daha önce söylemediniz/öğretmediniz ya da karşılığında ne olacağını öğretmediniz. Bunun için hayvan sahibi olarak ilk olarak sizin önlem almanız gerekir. Yani köpek kapılarından kullanmalı, tasmasız gezdirmemeli ya da kaçmaya meyilli köpeğinizin bulunduğu alanlara engeller koymalısınız. Ayrıca köpeğinize bulunduğu yanlış davranış için kızarken olayın üstünden 60 saniye geçmediğinden emin olmalısınız. Neye kızdığınızı daha iyi anlayacak ve doğrusunu kavramasını kolaylaştıracaktır.

Çıldırma saatleri

Çocukların özellikle enerji patlaması yaşadıkları saatler 4 ile 9 arası olarak karşımıza çıkar. Köpek dünyasında ise bu alacakaranlık zaman dilimi olarak adlandırılır. Köpeğinizin enerji patlaması yaşadığı zaman dilimleri eğitime biraz daha kolay bakacağı zaman dilimleri olacaktır. Çünkü köpeğiniz koşmak, oynamak isteyecek ve bunu sizinle yaparken söylediklerinizi daha iyi dinleyecektir. Yani onunla oyun oynarken komutlar vermek ve işi kazan kazan moduna geçirmek gerekir.