Değişiklik seven, yeni ürün arayışında olan kedi ve köpek sahipleri için harika bir markanın kurucusu ile röportaj yaptık. Nuova Accademia di Belle Arte, Milano’da Grafik Tasarımı bölümünden mezun olan, henüz 26 yaşındaki genç girişimci Beliz Pırıl Alp’ten Tofico Pets’in hikayesini dinledik. Sorduk soruşturduk, kurcaladık ve hayvan sahipleri için yeni ürünler sunan Tofico Pets hakkında merak edeceklerinizi sizler için öğrendik!

Tofi ile nasıl tanıştığınız ile başlayalım röportajımıza!

2017 yılının sonlarına doğru anneme önemli bir hastalık teşhisi konulmuştu. Doktorlar, tedavi için diğer başka şartların oluşmasını beklemeye karar vermişti. Bu süreçte annem, Spiritüel çalışmalar yapmak üzere Brezilya’ya gitti. Onun yokluğundan yararlanarak doğum günüm için kendime çok istediğim bir şeyi yapmaya karar vermiştim. Sokakta bulunmuş, geçici ailesinin yanında kalan Labrador kırması Tofi adındaki bir köpeği evlat edindim. Hem Tofi’yi bulma süreci hem geçici ailesiyle yaptığım mülakat çok heyecanlı aşamalardı. Evet Tofi’nin geçici ailesi benimle mülakat yaparak, yaşayacağı evi görerek Tofi’yi sahiplenmeme karar verdi 🙂 Onlara bir konuda yalan söyledim itiraf ediyorum 🙂 O da annemin bir köpek sahiplenmeme onay verdiği idi. Oysaki annem benim köpek istememe sürekli karşı çıkıyordu. Daha evvel bahçeli bir evde yaşıyorduk ve çok güzel bir Alman Kurdumuz sevgili Alfa’mız vardı. Ne yazık ki; Alfa kulübesinden serbest kaldığı anda kaçtığı site içerisindeki ormanlık alana yerleştirilmiş zehirli yiyeceklerden yiyerek zehirlenmiş ve annem Alfa’yı kurtaramamıştı. Bu nedenle özellikle yeni bir köpeğin sorumluluğunu almak istemiyordu.

Ben kararımı vermiştim, annem yurtdışından dönmeden 1 gün önce Tofi’yi evimize getirdim. Annem, sahiplendiğimi öğrenince kabullendi. İnanın benim için çok çok heyecanlı bir gün olmuştu. Tofi evimizin sevgiyle andığımız bir ferdi oluverdi. Ben sahiplendiğimde 3 aylık iken sokakta bulunmuş ve kendilerinin de köpek sahibi olan bir ailede 3 ay kalmıştı. Sokakta yaşamaktan kalan birçok korkusu ve travması vardı. İsmini Tofi koymuşlar ve ben de değiştirmedim. Tofi küçüklüğünde kanlı ishal geçirmiş ve halen veteriner hekimimiz Ali Bey tarafından iyileştirilmiş, hassas bünyeli, biraz inatçı ama çok sevgiye muhtaç bir köpek. Onunla tanıştığımız için çok şanslıyım!

Peki Tofico Pets’in hikayesi nasıl başladı?

Tofico Pets’in hikayesi için tekrar annemin rahatsızlığına dönmemiz lazım galiba. Aradan geçen aylar sonucunda anneme kemoterapiye başlama kararı verildi. Benim için çok duygusal ve çok endişeli günlerdi. Hem endişeleniyor hem de bu durumu aileme yansıtmak istemiyordum. O günlerde tek dert ortağım ve dayanağım Tofi’nin sevgisiydi. Doktorumuz, kemoterapi sürecinde annemin bağışıklık sistemi zayıflayacağı için 6 aylığına evden Tofi’yi uzaklaştırmamızı istedi. Ta taaam bu beni de annemi de çok endişelendirdi. Tofi’ye yeni bir travma daha yaratmak istemiyorduk. Ev için hava temizleyici aletler, ekstra parazit aşıları, bir sürü hijyen ürünü alarak, bu riski göze aldık. Bu sırada üzerinde çalıştığım proje de bitmişti. Tedavi esnasında annemin bana ihtiyacı olduğunu bildiğim için yeni bir işe veya projeye başlamak istemedim. Tüm dikkatimi tedavi sürecine odaklamak istedim. O zorlu süreç çok şükür sağlıkla atlatıldı, annem sağlığına kavuştu. Bu dönemde Tofi’yle aramda kurulmuş bağ o kadar yoğundu ki, uzun çalışma saatlerinde ondan ayrı kalmak istemedim. Aynı zamanda köpeğim Tofi hassas bünyeli olduğu ve biz de uzun yürüyüşler yaptığımız için soğuk ve yağmurlu günlerde giysiye ihtiyaç duyuyordu. Büyük ırk köpek dostlarımız için ne yazık ki giysilerde seçenek çok az bulunuyor. Hem model, hem renk hem de desen seçeneği küçük ırklara göre çok aza indirgeniyor. Küçük ırklara göre yapılmış bazı modeller fermuarlı vs gibi teferruatlı oluyor ve büyük ırka göre bedeni olanını giydirmek çok zor oluyordu. Aynı zamanda da Amerika, İtalya vb ülkelerdeki markaların ürünlerine sadece sosyal medyadan bakarak “Böyle ürünler neden burada da yok?” diyordum. Hem ihtiyacımdan hem de özendiğim ürünleri bulamamaktan yola çıkarak “Neden ben de yapmıyorum ki?” diyerek köpek giysileri tasarlamaya karar verdim. Birçok araştırma yaptım, kumaşları etüt ettim. Önce Tofi’de deneyip, kolay giydirilebilen, su geçirmez, kaliteli ve şık ürünlerimiz ortaya çıktı. Böylece sadece küçük ırk köpeklerimiz değil aynı zamanda büyük ırk köpeklerimizin sahiplerinin de beğenerek kullanabilecekleri ürünler çıktı.

Ve daha da önemlisi küçüklüğümde sırf köpeklere yakın olabilmek için hep veteriner hekim olmak istemiştim fakat hayat şartları o yola sokmadı beni, küçüklüğümdeki köpeklerle olma ve onlarla vakit geçirebileceğim bir meslek edinme isteği hep içimde kaldı sonra Tofi’nin ihtiyaçlarından bu fikir doğunca sımsıkı sarıldım bu fikre ve bu işe atıldım. 

Ürünlerin çeşitliliğinden biraz bahsedebilir misiniz?

Ürünlerimiz arasında kışlık montlar, yağmurluklar, tasma, gezdirme kayışı ve bandanalar var. Tam ürünlerimizin lansmanını yapacakken, pandemi dolayısıyla kapanan atölyemizde ürünlerimiz kaldı. Mevsim yaza geçtiği için ben de aksesuarlara yöneldim. Yine ihtiyaçlarımızı gözeterek kısa ve uzun kullanımı olan gezdirme kayışları, tasmalar ve renkli bandanalar ürettim. Mont ve yağmurluklarımızı üretirken her zaman kolay giydirilebilir olmaları, köpeklerimizin hareketlerini kısıtlamamaları, hareket ederken kolay yırtılmamaları ve kolay yıkanabilir şık ürünler olmalarını tercih ettik. Çünkü ben kendi köpeğime mont veya yağmurluk ararken bu maddeleri göz önünde bulundurarak bakıyordum. Tasmalarda ise alışılagelmişin dışında bir tasarım yaratmak istedim, aynı zamanda da işlevselliği ve dayanıklılığı önemliydi benim için.

Tofi 30 kilo bir köpek olduğu için zamanında maalesef yırtılan veya kopan kayış ve tasmalarımız oldu, bu yüzden önceliğim göze hitap etmesinin dışında dayanıklı ve sağlam olması. Bazı gezdirme kayışlarımız iki boy olarak kullanılabiliyor ister kısa ister uzun kullanabiliyorsunuz. Bandanalarımızı ise özenle diktik ve aynı zamanda boyun tasmasına geçirilip takıldığından hem köpeğinizin boynundan düşme hem de onu rahatsız etme gibi bir sorunu olmuyor. Kısaca bizim ürünlerimiz dayanıklılık, kolay kullanım, köpeklerimizi rahat ettirme, her boyut ırka göre ve tasarım olması göz önünde bulundurarak sevgiyle üretildi; sanırım bizi diğerlerinden ayıracak en büyük özellikler bunlar. 

Bu yeni ürünleri denemek isteyen hayvan sahipleri ürünlere nerelerden ulaşabilir?

Tofico Pets ürünleri şimdilik sadece internet üzerinden satışta. Ana satış kanalımız Instagram ve çok yakında bazı e-pazar yerlerinde de olacağız. Instagram adresimiz instagram.com/toficopets . Daha sonra anlaşma yapıp satış yapacağımız diğer kanalları da oradan takip edebilirsiniz.