Bal kabağı yıllık biyolojik döngüsünü sağlayan yemek tariflerinde sıkça adı geçen, kozmetik ve medikal olarak birçok alanda yararlı etkileri olan Cucurbitacee familyasına ait ve tıp alanında geleneksel kullanılan bir bitkidir. Çekirdekleri kırmızı bir yağ üretir ve bu faydalı yağ, baharat olarak gıda alanında sıkça tercih edilmektedir. Özelikle bayanlar için kozmetik alanında yumuşatıcı özelliğinden dolayı oldukça sık kullanılır.

Farmina Evcil Hayvan Ürünleri firması Ürün Müdürü Veteriner Hekim Çağla Ayça Ömeroğlu
Farmina Evcil Hayvan Ürünleri firması Ürün Müdürü Veteriner Hekim Çağla Ayça Ömeroğlu

Gelelim “pet mamalarında neden balkabağı?” sorusunun cevabına… Köpeklerin de kediler gibi et ağırlık beslenmeleri gerekir ve yüksek seviyeli bir karbonhidrat içeren mamaya ihtiyaçları yoktur. Medikal olarak hem etli kısımlarında hem de çekirdek ve yapraklarında biyolojik aktif bileşenler içeren balkabağı kaliteli ve doğal beslenmesi gereken köpekler için oldukça faydalıdır. Farmina N&D Pumpkin serisi, potasyum, krom, sodyum, magnezyum, çinko, selenyum, bakır gibi birçok mikroelement açısından zengin bir içerik sunar ve %60 hayvansal içeriği ile sağlıklı beslenmeyi destekler. Bu yüzden hayvanlar balkabağının özelliklerinden faydalanmalılardır. Peki nedir bu faydalı mucizevi özellikler?

Anti-inflamatuvar:

Balkabağı artritis gibi birçok rahatsızlığı önleyen antiinflamatuvar bileşen içerir. Vücut direncini artırır ve hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Balkabağının birçok yerinden izole edilen proteinlerin antimikrobiyal özelliği sayesinde, balkabağı antibiyotik ya da mantar önleyici olarak da kullanılmaktadır.

Parazit Önleyici Etkisi:

Balkabağı çekirdeklerinin su ekstraktları, areca palmiye ekstraktı ile birleştiğinde sinerjik bir paraziter aktivite meydana getirir.

Antioksidan:

Birçok balkabağı ekstraktı farklı tipteki patojenlere karşı önemli rol oynayan antioksidan aktivitesine sahiptir. Çekirdekleri doğal antioksidan olan tokoferolden zengindir.

Tansiyon düşürücü:

Balkabağı çekirdeği yağı tansiyon düşürücü özelliktedir ve tansiyon düşürücü ilaçlarla kullanıldığında mükemmel bir uyum gösterir.

Pet mamalarında neden balkabağı?

Karaciğer destekleme:

Çekirdeklerinin protein ekstraktları, intoksikasyona neden olan indikatör enzimlerin seviyesini azaltır ve karaciğer hasarını önemli ölçüde azaltılır.

Anti-Diabetik:

Balkabağının bazı bileşenleri, düşük glisemik indeks özelliği ile insülin sekresyonunu, pankreatik beta hücre sayısını arttırır ve kan glukoz seviyelerini azaltır. Böylece şeker rahatsızlığı olan evcil hayvanlarda sıkça tercih edilir.

Anti-karsinojenik:

Balkabağından zengin bir diyet özellikle bal kabağı çekirdeği yağları , çeşitli patili dostlarımızda kanser formlarını önler.

Kalp-Dolaşım sistemini destekleyen, mide-bağırsak sistemini ile dışkı kıvamını düzenleyen balkabağı Farmina N&D Pumpkin mamaları ile petlere sunulmakta! Turuncu yapraklı tahılsız N&D serisi hayat evresine göre yavru köpeklerde sadece kuzulu&yaban mersinli, yetişkin köpeklerde kuzulu&yaban mersinli, tavuklu&narlı, yaban domuzlu&elmalı, balıklı&portakallı gibi dört farklı lezzet alternatifi içerir. Farmina N&D Pumpkin serimizi veteriner klinikleri ve seçkin petshoplardan temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

1989 İstanbul doğumlu Çağla Ayça Ömeroğlu, Hasan Polatkan Lisesi’ni bitirdikten sonra 2008 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni kazanmıştır. 2012 yılında Danimarka’da Copenhagen University – Life Sciences/Small Animal Clinic’te stajını tamamlayan Ömeroğlu, 2013 yılında veteriner fakültesinden mezun olmuş ve ardından kısa süre klinisyenlik yapmıştır. 2 yıl süre ile Mopsan Veteriner Ürünleri firmasında ‘’Ürün Sorumlusu’’ olarak çalışan Ayça Ömeroğlu, 2015 yılından beri Farmina Evcil Hayvan Ürünleri firmasında ‘’Ürün Müdürü’’ olarak görev almakta, pazarlama ve sosyal medya alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.