Sokak ve barınak hayvanlarına olan duyarlılığıyla her zaman bir adım önde olan Royal Canin firması 14 Şubat Sevgililer Günü için harika bir projeye öncülük etti: Sevgili 14 Şubat, olmasa da olur sevgilim! Bildiğiniz gibi sevgililerin tercih ettiği hediyeler arasında genellikle hayvanlar ilk sıralarda oluyor. Canlı olduğu unutulan hayvanlar sanki bir süs eşyasıymış gibi hediye seçeneği oluyor. Royal Canin ailesi de “Sevgi evrenseldir ve paylaştıkça çoğalır. Barınaklarda yüzlerce kedi ve köpek, kendilerine sıcak bir yuva ve sevgi dolu dostluklar arıyor. Gelin birlikte bu 14 Şubat’ta, onlara sevgilerini paylaşmaları için bir şans tanıyıp birer yuva bulalım.” diyor ve hayvan sahiplerini #Sevgili14Subat hashtagi ile http://www.sevgili14subat.com linkinde buluşturuyor!

İyi bir dost olmanın anlamı

“Sevgili 14 Şubat, olmasa da olur sevgilim” projesiyle hayvanseverlere tüylü dostlar sahiplenmeleri için fırsat sunan Royal Canin ailesi ayrıca iyi bir dost olmanın anlamını; “Her canlı huzurlu bir ortamı, sağlıklı bir yaşamı, sevgi ve saygıyı hak eder. Royal Canin olarak yarım asrı aşkın geçmişimizde bu amaçla yola çıkarak önce dostlarımız dedik ve kedi&köpek sağlığı ve beslenmesi için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu sebeple bir dost edinmenin getirdiği sorumlulukların farkında olmaya çok önem veriyoruz.” diyerek 7 temel bilgi şeklinde bakın nasıl özetledi:

Doğru Dostu Bulmak

Her kedi ve köpek birbirinden farklıdır, işte bu yüzden hangi dostun sizin ve aileniz için en doğrusu olduğunu dikkatlice düşünmek çok önemlidir. Dostunuzun ne kadar enerjik olacağını, yaşaması için ideal iklim koşullarını, bakım ihtiyaçlarını, eve ya da bahçeye uygun olup olmadığını ve boyutunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin her köpek duygusal bağa, egzersize ve oyuna ihtiyaç duyarken bazı türler diğerlerinden daha fazla yaşam alanına ihtiyaç duyarlar.

Önce Dostunuzu Düşünün

Avustralya’dan, veteriner hekimlik ve hayvan davranışları alanında lider Dr. Kersti Seksel der ki; ‘Kedi ve köpekler her yaştan insan için birçok mental ve fiziksel fayda sağlar. Ama birçok insan onlar için gerekli olan zaman ve çabayı hafife alır. Maalesef bu sebeple birçok hayvan, davranışları sebebiyle uyumsuz oldukları düşünüldükleri ya da ailenin yaşam tarzına uygun olmadıkları için barınaklara terk edilir. İşte bu yüzden, ömürlük bir dost edinmenin sorumluluğunu anlamak çok önemlidir.’

Sevgili 14 Şubat, olmasa da olur sevgilim!
Ona Sıcak Bir Merhaba Verin

Dostunuzun yeni çevresine alışması için birkaç güne ya da birkaç haftaya ihtiyacı olabilir. Aileniz, arkadaşlarınız ile tanışması ve çevresine alışması için ona zaman vermeniz gerektiği gibi, alışmasını istediğiniz ortamda ona sıcak bir hoş geldin sağlamanın önemi de büyüktür.

Herkesi Dahil Edin

Kedi ve köpeğinizle düzenli olarak ilgilenecek doğru kişiyi bulmak için petinizle ilgili kararları verirken onunla birlikte yaşayacak herkesi sürece dahil edin. Dostunuzun hangi ihtiyacı ile kimin ve ne zaman ilgileneceğini belirleyen bir takvim yapmak faydalı olacaktır. Bu sayede, ortaya çıkabilecek tatil, iş seyahati ya da farklı durumlara karşı dostunuza zarar vermeyecek şekilde hazırlıklı olabilirsiniz.

Beklenmeyene Hazırlıklı Olun

Kedi ve köpekler masraflı olabilir, bu sizi şaşırtmasın. Ama böyle bir dostu olan kime sorsanız, size buna değeceğini söyleyecektir. Temel ihtiyaçları, tıraşı gibi birçok masrafı olabileceği için uzmanlar beklenmeyene hazırlıklı olunması için dostunuza özel bir fon hazırlamanın hem onun hem de sizin için sağlıklı olacağını söylemektedirler.

Bir Veteriner Hekim Bulun

Yeni dostunuzu evinize getirmeden önce bir veteriner hekim belirlemeniz doğru olacaktır. Veteriner hekimler önemli aşılar, düzenli muayene gibi birçok alanda size yardımcı olacak, doğru beslenme için sizlere yol göstereceklerdir.

Dostunuza Özel Bir Hoş Geldin Paketi Hazırlayın

Dostunuz için hazırlayacağınız bir başlangıç paketi hem sizin hem de yeni dostunuz için faydalı olacaktır. Dostunuza özel, onun ihtiyaç ve tercihlerine uygun, sağlıklı bir mama, sizin ve veteriner hekiminizin iletişim bilgilerinin de bulunduğu bir isim tasması ve günlük rutinleri takip etmek için ona özel bir ajanda barındıracak olan bu paket ile ona hak ettiği değeri verdiğinizi gösterebilirsiniz.