Hayvanların hayatımızı iyileştirdiğinin en güzel örneklerinden biri Sokak Kedisi Bob. Ailesel problemlerin ardından, sokaklarda kalırken uyuşturucu ile tanışan ve hayatının parasız, evsiz, açlık ile geçen en zor dönemlerini yaşayan James Bowen adında bir gencin, şans eseri tanıştığı sarman sokak kedisi ile hayata dönüş hikayesi aslında filmin konusu. Sokaklarda gitar çalarak karnını doyurmaya çalışan genç, rehabilitasyon merkezinde verdiği savaşta hayata tutunma kararı alıyor ve tüm pisliklerden arınmaya çalışıyor. İlk başlarda hiçbir şey kolay olmuyor ve yaptığı müziğin karşılığını tam olarak alamaması verdiği bu arınma savaşında onu daha çok zorluyor. Zamanla destekler sayesinde uyuşturucudan uzaklaşıp, yerleştirildiği evde kazandığı paralarla geçinmeye çalışırken karşısına sarman bir kedi çıkıyor: Sokak kedisi Bob. Ve yaşam mücadelesinin başarı hikayesi haline dönüşü de bu şekilde başlıyor.

Sokak Kedisi Bob
Filmi ayrı kitabı ayrı güzel

Açık pencereden içeri girmiş ve karnını doyurmak için James’in kendisine zor yeten atıştırmalıklarını tırtıklayan güzel kedi. Tasması yok, adı yok, sahibi yok… Evine giren bu küçük hırsızın sahibini ararken dostu olan, yaralandığında iki kuruş parasını gerçek bir hayvansever olarak tedavisi için harcayan James Bowen anlıyor ki Sokak Kedisi Bob sayesinde onun hayatı daha da güzelleşecek.

Paylaşmayı, yaşamayı, iyiliği bir kedi sayesinde daha iyi kavrayan genç, kedisi ile birlikte yaptığı müziklerle tanınıyor ve farkında olmadan hayatının en şanslı dönemine giriyor. Tanıştığı sokak kedisi sayesinde müzikleri halkın daha çok dikkatini çeken James, Bob sayesinde uyuşturucudan tamamen arınmasıyla yazarlığa da başlıyor. İkilinin fotoğraflarını, videolarını çeken kişilerin paylaşımları sayesinde daha çok insana ulaşmaları ve yayınevlerinin dikkatini çekmeleri de bu sayede oluyor…

Film baştan sona yaşam mücadelesini anlatırken kedili bir hayatın insan ruhuna ne kadar iyi geldiğini de özetliyor. Eminim ki kitabında daha çok ayrıntı içerisinde kaybolacak ve bir kedi sahibi olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu daha iyi anlayacağız. Fakat bir kedinin bakışlarından, duruşlarından insanların hayatına ne kadar iyi geldiğini de ancak filmi izleyerek anlayabilirsiniz diye düşünüyorum, tabii bir kedi sahibi değilseniz!

Sokak Kedisi Bob

Aşağıda fragmanını paylaştığımız Sokak Kedisi Bob filmini izlemeyen hayvanseverler varsa mutlaka izlemesini öneririz. Kitabını da okuyabilir, bu gerçek hikayenin derinliklerinde kaybolabilirsiniz.