CavalierEve girdiğiniz andan itibaren peşinizden ayrılmayacak, oturduğunuz her an kucağınızda bir yer kapmaya çalışacak bir köpek arıyorsanız King Charles Cavalier sahiplenerek çok doğru bir tercih yapmışsınız demektir. Bu minik afacan köpekler aslında göründüklerinden çok daha zekidirler. Sahiplerinin sözünü dinlemeye ve onları mutlu etmeye özen gösterdikleri için eğitimleri de oldukça kolaydır. Hele işin içine sevgi ve ödül maması girerse! King Charleslar’ı diğer minik köpeklerden ayırt eden özellik; minik siyah burunları ve iri gözlerinin tamamladığı sevimli suratlarıdır. Düşük olmayan kulakları uzun ve tüylüdür, vücutlarının diğer bölgelerindeki tüyler gibi dalgalıdır. Belirgin mimiklerinin ve normalde yüksek duran kulaklarının hareketlerini takip ederek ne hissettiklerini kolayca anlayabilirsiniz. Düz bacakları ve tüylü kuyrukları da onlara asillik katan bir diğer farktır.

İnsan aşkı ile dolu bu küçük ırk sokaktaki her yabancı ile tanışmaya heveslidir. İnsan çevresindeyken hiç durmadan sallanan kuyrukları ne kadar uysal, sevgi dolu  bir cins olduklarının göstergesidir. Her cins gibi Cavalierlerde de bir çok karakter görülse de genelde yumuşak başlı ev köpekleridirler. Uzun tüyleri ve hemen şımarmaları onları daha da çok sevmek istemenizi sağlayacaktır, bu da onların çok hoşuna gidecektir zaten.

Yemeğe çok düşkün her cavalıer, kocaman gözleri ile sahibini oyuna getirip tabaktan birkaç şey vermesine neden olabilir.

İlgiye ve sevgiye çok bağlı bu köpekleri, uzun süre yalnız ve ilgisiz bırakırsanız depresyona girmelerine neden olabilirsiniz. Eğer televizyon izlerken, kitap okurken kucağınıza kıvrılacak sevimli bir cins arıyorsanız Cavalierler’i çok seveceksiniz demektir! Tabii kucağınıza yattıktan sonra giysilerinizde biraz tüy görebilirsiniz. Hiçbir hayvan sahibinin bunu dert edeceğini düşünüyorum! 🙂 Siz siz olun, onların sırnaşık, evcimen hallerine bakmayın, Cavalierler’in ataları aslında av köpeklerine dayanır. Bu küçük, sevimli köpekler evi sevdikleri kadar dışarıda gezmeyi, attığınız topları getirmeyi de çok sever. Sabırlı ve oyuncu oluşları çocuklarla kolaylıkla iyi anlaşmasını sağlar. Çocuklarla ve başka köpeklerle iyi anlaşsalar da avcı içgüdüleri kuş, hamster gibi küçük ev hayvanları ile anlaşamamasına sebep olabilir. Küçük olmalarına rağmen korkusuzlardır, sahibini “korumak” için her şeyi yapmaya hazırlardır; bu özellikleri genellikle gülünç durumlara yol açar.

Irkın ilk örneği ne zaman ortaya çıktı tam olarak bilinmese de 16. yüzyıla ait İngiliz tablolarında cinsin örneğini görmek mümkündür. Resmedilen köpekler bizim alışmış olduğumuz Cavalierler’den daha uzun, ince ve kemikli bacaklara sahiptir. Adından da görüldüğü gibi bu küçük köpekler kraliyet ailesinin ve aristokratların favori ırkıydı. Cinsin adını aldığı Kral Charles II peşinde gezen spanieller ile ünlüydü, köpeklerin parlamento binası dahil gittiği her yere girmesi için izinler çıkartmıştı. Onun ardından başa geçen kraliçe küçük ırkı favori cinsi olan Puglar ile çiftleştirdi. Hızla popülerlik kazanan basık burunlu yeni bir King Charles Spaniel ortaya çıktı. 1900’lerin başlarında yeni, daha küçük boyutlardaki spaniel o kadar popüler oldu ki orjinal ırkın nesli tükendi. Roswell Aldridge adlı bir Amerikalı eski tablolardaki cinsi geri getirmeyi amaç edindi ve birçok Terrier cinsindeki köpeği çiftleştirerek bugün Cavalier King Charles Spaniel dediğimiz ırkı ortaya çıkardı.

Pelin Atan ve KöpükBu da benim minik köpeğim Köpük; dört buçuk yaşında ve dişi bir Cavalier King Charles. Evimize gelen herkesi kuyruk sallayarak karşılayan, geceleri benimle uyuyan, biri televizyon karşısında oturmuşsa kucağına atlayıp kendini orada bir yere sıkıştıran, kafasını perdeler arasından çıkarıp kuşları izleyen bir köpek. Kısaca her köpek gibi sevgi dolu o da. İnsanların yanında olmadan yapamaz, gece uyurken yatağın ucunda yatamaz illa bacağımın yanına kıvrılır. Köpeklerin bu bitmek bilmeyen sevgisi, asla kin tutmamaları beni her zaman çok etkilemiştir. Kemik kırabilecek kadar güçlü dişlere sahipken kuyruk sallaya sallaya sevgi gösteriyor olmaları gerçekten büyüleyici.

Köpeğim Köpük ile tanışma hikayemiz;

http://www.kalbimdekipatiler.com/pelin-atan-kopuk/