Barınağa gitmekten son anda kurtardığı köpeğine tasma ararken kendisini Zee Dog tasmalarının Türkiye Distribütörü olarak bulan bir hayvansever. Yiğit Sucu. “Kendimi bildim bileli hayvan sevgisi hep hayatımın bir parçası olmuştur ve ne mutlu bana ki en az benim kadar hayvanları seven biriyle evliyim.” diyen Sucu, ayrıca 3 kedi, 1 köpek ve 6 aylık bir oğlan babası. Güneş Enerjisi yatırımları yapan, bir yandan da Zee Dog tasmalarının kaliteden ödün vermeyen hayvan sahiplerine ulaşmasını sağlayan Yiğit Bey bakın bu işin başlangıcını nasıl anlatıyor:

Yiğit Sucu

Zee.Dog hikayesi barınağa gitmekten son anda kurtardığımız Japon Spitzimiz PopCorn’a tasma arayışımla başladı. Genel anlamda sıradan renkler, silik tasarımlar ve biraz sert olacak ama ruhsuz ürünlerle karşılaştım. Ta ki Zee.Dog markası ile karşılaşana kadar. Ürünlerin tasarımı, renkleri kadar sosyal sorumluluk felsefeleri de kalbime dokundu.

Dayanıklılık tasmada çok önemli

Zee.Dog markası, piyasadaki ürünlerin, hem hayvan sahiplerinin hem de evcil hayvanların karakterlerini yansıtmadığını ve mevcut pet ürünlerinin bir “Life style” ürünü olmadığını görüp, bu eksiği gidermek amaçlı kurulmuş bir markadır. Çantanız, kotunuz, sneakerlarınız, saatiniz kısacası kullandığınız tüm ürün ve aksesuarlar aslında karakterinizin ve kişiliğinizin bir yansıması olduğunu düşünürsek, kullanacağınız tasmaların da sizi ya da köpeğinizi anlatması kadar güzel bir şey olabilir mi? Tasarımın yanında aynı zamanda dayanıklılık ve ürün kalitesi de bu ürünleri gönül rahatlığıyla Türkiye’ye getirmeme sebep oldu diyebiliriz.

Ama asıl kalbime dokunan markanın oluşturulmasında ana hedeflerden birisinin terkedilmiş hayvanların sahiplendirilmesi ve onlara yardımı oldu. #all4adoption hashtagi altında kuruluşlarından itibaren yüz binlerce dolar bağış yapan, sivil toplum örgütlerinin ve devletlerin yardım ulaştıramadığı barınak ve hayvanlara gelirlerinin %5’ini ayırarak medikal satın alımı, barınakların bakım ve onarımı, mama gönderimi gibi çeşitli yardımla yüzlerce hayvanın ihtiyaçlarını gideriyorlar. 222 ülkede ürünlerin satışı olduğunu düşünürsek rakamın ne kadar ciddi olduğunu daha rahat anlatabilirim diye düşünüyorum.

Türkiye’de ise canlı hayvan satışı yapan yerlere ürün vermeyerek bu markanın felsefesini sürdürdüğüme inanıyorum. Aslında biraz tavşan dağa küsmüş hikâyesi gibi olabilir bu felsefe Türkiye’deki Pet sektöründe fakat bir insanı bile satın almak yerine sokak ya da barınak hayvanı sahiplendirmeye yönlendirebilirsem benim için bir gururdur. 

Hayvan satmayan her yere dağılıyoruz

Aslında çok fazla noktaya henüz ulaşmadım ama ürün verdiğim her nokta ile yaptığımız işten çok aramızda bir dostluk oluştu. Hayvan sahipleri web üzerinden lolidogs.com, dogandthecity.com, petza.com.tr ve juenpetmarket.com gibi butik ama kaliteli ürün satan siteler üzerinden sipariş verebilirsiniz, Coco Pet Spa ve Anadolu yakasında Trendy Pet Salon yukarıda bahsettiğim gibi muhteşem bir traş ve spa gününden sonra Zee.Dog ürünlerine ulaşabileceğiniz noktalar. Göksu Veteriner Kliniği, Rios World Pet Shop gibi senelerdir kendini ispatlamış noktalar da ve tabii ki WuufBox’ta ürünlerin satışı bulunmaktadır.

Yiğit Sucu diyor ki!

Hayvanlara yapılan çok acıklı hikayeler duyduğumuz şu günlerde insanlarımızın biraz daha vicdanlı ve merhametli olmalarını diliyorum. Sahiplenin, çekinmeyin, inanın hayatınız çok daha güzel olacak. En azından bir kap su, bir kap mama koyun kapınızın önüne ve lütfen ama lütfen sahiplendiğiniz o canları sokağa terk etmeyin. Hayat onlarla çok daha güzel…

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.