Hayatımızda ailelerimizden aldığımız destekler her şeyden önemlidir. Geleceğimizin şekillenmesindeki en büyük pay belki de anne ve babalarımıza aittir. Onların güvenleri, destekleri ile birçok işi başarmak daha kolay olur. Belki Aslı Demirer’in müzik hayatına atıldıktan kısa bir süre içinde geniş kitlelere ulaşması ve başarı merdivenlerini hızla çıkmasının da en önemli nedenlerinden biri ailesinin müzik hayatına verdiği sonsuz desteğidir. İlkokul yıllarında yarı zamanlı konservatuvar eğitimlerine başlayan ve çocuk korolarında şarkı söyleyerek keman çalan Demirer; “Ailemin müzik yeteneğimi küçük yaşta keşfetmesiyle müzik maceram başlamış oldu.” diyor ve bakın müziği, hayatını ve kedisi Jaykay’i nasıl anlatıyor:

Aslı Demirer
“Müzikte beni etkileyen en önemli şeylerden biri samimiyet ve yanı sıra kalite. İnsan aşıksa, nerede olduğunun bir önemi kalmıyor. Her yer çok romantik ve özel olabiliyor.”
Dünyanın En Aşk Yeri

Samsun’da, ailemin desteğiyle başlayan müzik hayatım üniversitede İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı kazanıp İstanbul’a gelmemle bambaşka bir hal aldı. Okul eğitimim devam ederken, pratik olarak kendimi geliştirme imkanı bulmam, geri vokal olarak birçok sanatçıya eşlik etmem müziğe duyduğum aşkı daha da büyüttü. Reklam jingle’ları, dizi ve sinema müzikleri seslendirirken, şarkı yazmaya ve yazdıklarımı paylaşmaya karar verdiğim noktada da solo kariyerim başladı. Gökhan Türkmen ile seslendirdiğimiz “Korkak”ın ardından genişleyen dinleyici kitlemin daha fazlasını istemesi beni her zaman daha çok çalışmaya itti. “Dünyanın En Aşk Yeri” adlı 5 şarkıdan oluşan mini albümüm kendi şarkılarımın yanı sıra yakın dostlarımın şarkılarına da yer verdiğim harika bir proje olarak ortaya çıktı.

Aslı Demirer kedisi Jaykay’i titiz, geveze ve yakışıklı olarak özetliyor!
Peki ya Jaykay hayatınıza nasıl girdi? 

Aslına bakarsanız ben Jaykay’i sahiplenmeden önce kedilerle pek bağı olan biri değildim. Jaykay bir arkadaşımın kedisinin yavrusuydu. Fakat onu sahiplendikten sonra bambaşka bir insan oldum. Tam bir kedi aşığıyım diyebilirim. Sevgi için sabır gerektiğini, çok yüz-göz olmadan da sevilebileceğini, azıcık mesafenin iyi bir şey olduğunu kedimden öğrendim 🙂 Şimdi altı yaşında ve oldukça hareketli. Titiz, geveze bir tekir erkeği. Bu arada zeytin ve yoğurda bayılır. Değişik bir kedi Jaykay! Aslında kediler çok başkalar. Çok keyifli ev arkadaşları olduklarını düşünüyorum. Evi, yuva gibi hissettiriyorlar. Ve kesinlikle insanlara iyi enerji verdiklerine, uğur getirdiklerine inanıyorum. Zaman zaman onların özgürlüklerini kısıtlamış oluyor muyuz diye kaygılanıyorum.

Aslı Demirer ve Yağmur Ağcaoğlu

Aslı Demirer diyor ki!

Hayvan ticaretine son derece karşıyım ve sokak hayvanlarının sahiplenilmesi konusunda duyarlıyım. Bireysel olarak elimden gelen yardımı yapmaya çalışıyorum. Bunu görev edinmiş kişi ve kuruluşları da çok takdir ediyorum. Onların da bizim gibi yaşam hakkı olduğunu unutmamalıyız. Toplumda bu hassasiyetin oluşması için uğraşmalıyız. Jaykay benim ilk kedim ama birçok arkadaşımı cesaretlendirip, hayvan sahibi yaptım. Sorumluluk alabilecek tüm insanların bu güzel duyguyu tatmasını dilerim. Sokaklar kedi, köpek dolu. Ki şuna da değinmek isterim; sokak hayvanlarına olan duyarlılık her geçen gün artıyor. İstanbul’un birçok yerinde sokak hayvanlarına duyarlı davranan mekanlar var. Vitrinde uyuyan kedi gördüğüm mağazalara bayılıyorum. Pet friendly mekanlar da gittikçe yaygınlaşıyor. Kedimle gidemesem de, köpeğiyle gelen insanlarla bir arada olmak ayrı bir keyif veriyor insana…

Son olarak; bu keyifli röportaj için teşekkür ediyorum. Sizi duyarlılığınız ve sokak hayvanlarına yaptığınız katkı için yürekten kutluyorum. Tüm Kalbimdeki Patiler okuyucularına sevgiler…

 

Fotoğraflar: Gökmen Şaban

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.