Hayvanları “sahiplenmek” sadece onları evimize alarak bakımlarını üstlenmek değil. Diğer bir tanımıyla, onların var olduğunu, bakıma ihtiyaçları olduğunu hatırlamak ve haklarını koruyabilmek için “sahipsiz bırakmamak”.

Geçici bakımevlerindeki süreçlere ilişkin bilgi almak ve geçici bakımevleri iyileştirmeleri için “Hayvanseverler neler yapabilir?” sorusunun cevabını bulmak amacıyla Ankara Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin projelerine baktık. Hayvanların haklarının ve sağlıklarının korunması yönünde üretilen her güzel proje, hayvanseverler için mutluluk verici olmanın yanı sıra harekete geçirici. Diğer taraftan, projeleri kimlerin üstlendiğinin belirtilmesi teşkil ettikleri örnek ve hak ettikleri takdiri görmeleri açısından da önemli. Getirileri sahipsiz hayvanlara dönüyor olan güzel projelerin, hayvanseverlere ve tüm belediyelerimize ilham vermesini; sahipsiz hayvanların bireyler tarafından sahiplenilmesinin ötesinde yerel yönetimler –toplum tarafından sahiplenilmesi için hep birlikte neler yapabileceğimiz konusunda yol gösterici olmasını diliyoruz.

Üretmiş oldukları projeleri bizimle paylaşmak üzere ayırdıkları vakit ve emek için Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Anıl Sevinç’e ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekibine teşekkürler.
İlk olarak onları tanıyalım

Ankara Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye’nin en büyük geçici hayvan bakımevlerinden biri. 10’u veteriner hekim olmak üzere, çoğu uzmandan oluşan 62 personelin görev aldığı merkez, yavru bakım, ameliyathane, yoğun bakım, tel ve aşılama olmak üzere toplam beş farklı üniteden oluşuyor.

Çankaya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü
Çevre dostu yaklaşımlar çerçevesinde, Şanslıların barınma ihtiyaçlarında geri dönüştürülmüş plastiklerden imal edilen kulübelerin tercih edilmesi benimseniyor.
Bakım ve rehabilitasyon süreci nasıl işliyor?

5199 sayılı yasa kapsamında faaliyetlerini sürdüren bakımevinde, öncelikle bölgede yaşamını sürdüren köpekler müşahede altına alınıyor ve sağlık kontrolleri yapılıyor. Sahipsiz köpekler kısırlaştırma, aşılanma ve bakımevinde gerekli sağlık işlemlerinin yapıldığını ifade eden turuncu küpelerinin takılmasının ardından rehabilitasyon çalışmalarına alınıyorlar. Bu süreç sonunda sahiplendirilemeyen sosyal uyumlu ve sakat olmayan sokak hayvanları alındıkları ortama tekrar bırakılıyorlar.

Gebe&yeni doğum yapmış köpeklerin ve yavruların bakımı

Gebe ve yeni doğum yapmış köpeklerin takipleri veteriner hekimler tarafından anneli yavru bölümünde yapılıyor. 1-3 ay yaş aralığında olan sağlıklı dişi ve erkek yavrular, yavru bakım ünitesine geçiyor, iç-dış parazit ve aşı programları köpeklere özgü olarak hazırlanan ve uygulanan daha kapsamlı bir sağlık kontrolüne alınıyorlar. Koğuşları günlük olarak dezenfeksiyon edilerek temizlenen ve yavru köpek mamaları ile beslenen yavrular bu dönem içinde sahiplerini bekliyorlar!

BİLİYOR MUYDUNUZ? İlköğretim okullarının ziyaretlerinde öğrencilerin en yoğun ilgi gösterdiği bölüm yavru bakım ünitesi oluyor ve yavrular ziyarete gelen öğrenciler ve aileleri tarafından sahiplenilerek yeni yuvalarına kavuşabiliyorlar.

“Şanslı” köpek projeleri

Çankaya Belediyesi, sokak hayvanlarına veriyor olduğu bakım ve rehabilitasyon hizmetinin yanı sıra sokak hayvanlarının zarar görmelerinin ve zarar vermelerinin önüne geçme amacıyla projeler de üretiyor. Üretilen projelerin hayata geçmesi ile ilçedeki köpekler projeye adını verdiği şekliyle “ŞANSLI”!

Şanslıyım turuncu küpeliyim

Ankara – Çankaya Belediyesi sokak hayvanları sorununa çözümün popülasyonu dengelemek olduğu inancı ile Kısırlaştır – Aşıla – alındığı ortamda Yaşat (KAY) uygulamasını benimsemiş durumda. Proje kapsamında Çankaya sınırlarında yaşayan tüm Şanslıların üremelerinin kontrol altına alınması ve sayılarının sabit kalması hedefleniyor. Mevsim şartlarına göre ayda 500 köpeğin kısırlaştırması yapılıyor.

Şanslı’nın şansı olun

Merkezin en büyük hedefi, geçici misafirleri olan sağlık kontrolleri yapılmış sokak hayvanlarına kalıcı sıcak bir yuva bulmak. Bu çalışma kapsamında; konut siteleri, taksi durakları, inşaat alanları sahiplenmeye yönelik teşvik ediliyor. Şimdiye kadar 9 taksi durağı, bekçilik yapması amacıyla 7 inşaat alanı ve 1 büfe şanslılara yuva olmuş durumda.

BİLİYOR MUYDUNUZ? Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi, sahiplendirdiği köpeklerin sağlık kontrollerini, aşılarını ve parazit uygulamalarını ömür boyu ücretsiz sağlamaya devam ediyor. Geçici bakımevinde sağlanamayan tedaviler içinse Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile işbirliği yapılarak tedavilerinin artı %10 indirimle yaptırılması sağlanıyor.

Şanslı mahalleler

Proje kapsamında muhtarlar, yerel hayvan koruma görevlileri, hayvanseverler ve ilgili dernekler ile işbirliği yapılarak toplanan ve tedavi edildikten sonra bölgelerine bırakılan sokak canlıları ile ilgili sorunların yakından takip edilmesi hedefleniyor. “Gelin şanslının koruma görevlisi olun” sloganı ile yola çıkan projede sahipsiz hayvanların yaşam sorumluluğunu gönüllü olarak üstlenen yerel hayvan koruma görevlileri ile işbirliği yapılıyor ve tüm Çankaya ilçesi bünyesindeki mahallelerin şanslı mahalle olması amaçlanıyor.

Şanslı’nın renkli evi

Merkezde yenileme çalışmaları uygulanıyor, fiziki şartların ve iş akışının düzenlenmesi hedefleniyor. Çalışmalar kapsamında post operatif bakım ünitesi koğuş sayısı 40’a çıkartılmış, 141 ünite koğuşuna kalorifer petekleri döşenmiş ve merkezi ısıtma sistemine geçilmiş, 69 ünite koğuşunun zemini yenilenmiş ve drenajı güçlendirilmiş durumda. Ayrıca, Ankara’nın kış şartlarında hayvanların zarar görmemesi için bütün koğuşlar ısıtma sistemi ile ısıtılıyor.

Çevre dostu yaklaşımlar çerçevesinde, Şanslıların barınma ihtiyaçlarında geri dönüştürülmüş plastiklerden imal edilen kulübelerin tercih edilmesi benimseniyor.

Şanslıyız çünkü eğitim şansımız var eğitim şart

Profesyonel köpek eğitmenleri tarafından geçici bakımevi çalışanlarına, geçici bakımevinde kalan hayvanlara ve çeşitli seminerler aracılığıyla halka bir dizi eğitim veriliyor. Projede temel amaç, geçici bakımevindeki köpeklere sahiplendirilme öncesi temel eğitimlerini vermek ve çocuklara hayvan sevgisini ilkokuldan başlayarak kazandırmak…

Doğada sahiplenelim-yarı sahiplendirme

Sahipsiz hayvanların doğa koşullarından korunmasını hedefleyen proje kapsamında; parklara su pınarlarının konulması, yerleşim yerlerinin dışındaki uygun alanlara besleme noktalarının oluşturulması ve hayvanların bu noktalarda yaşamlarını sürdürmesi, mahallelerde aşı kampanyalarının düzenlenmesi, sokak hayvanlarının yaşayabilecekleri travmaların önlenmesi amaçlanıyor. Belediye haftanın belirli günlerinde beslenme odaklarına restoran, AVM ve kurumlardan toplanan gıdaları götürüyor.

Avrupa’nın en büyük barınağı için destek olmak ister misiniz?

Geçici bakımevini ziyaret eden hayvanseverler bakımevine destek olmak için bağış makbuzu karşılığında ihtiyacı karşılamaya yönelik malzemeleri kayıt altına alınmış bir şekilde bağışlayabiliyorlar. Nakit para bağışı alınmayan geçici bakımevine kabul edilen bağışlar; genellikle; mama, ilaç, kulübe, su kabı, gazete, oyuncak, battaniye oluyor. Hafta sonu tatilinizin birkaç saatini yakınınızdaki bir geçici bakımevini ziyaret etmeye ayırmaya ne dersiniz? Yanınıza sadece sevginizi almanız bile yeterli!