Biberonundaki sütü sokak kedileriyle paylaşan, çok genç yaşta hayvan sevgisiyle tanışan bir oyuncu: Deniz Durmaz. Çocukluğundan beri sokak hayvanlarının bilincinde olan, hayvanlarla iç içe büyüyen bir hayvansever. Tırmalamanmış, ısırılmış ama hiçbir zaman bu sevgiden vazgeçmemiş! Şimdi Janti adında oyuncu mu oyuncu bir köpek ile aynı evi paylaşan ve “Bay mimik, bay obur ve bay uçan pati” olarak köpeğini üç kelimeyle özetleyen Durmaz’ın hayvanlara olan yaklaşımından, bakış açısından eminim siz de çok etkileneceksiniz…

Deniz Durmaz

İlk görüşte gülen yüzüne tav oldum

Janti… Fazla açgözlü, kimseye itaat etmeyen, oyuncu bir köpek. Aşık olduğu en büyük şey, yeşil topu. “Topun nerede?” diye sorduğunuzda ardına sıfat eklemenize gerek bile yok, en büyük aşkını getirip koyar önünüze oynamak için. Tam bir mimik canavarı deriz biz ona. Biz anlatırız o dinler, bakışlarıyla belli eder, ortamda ne konuşulursa ilginç bir şekilde ona göre mimikleri değişir. Yalnız elinizde mama varsa, kim olursanız olun peşinizden sonuna kadar gelir, tüm derdi yemek üzerine kurulu. 🙂 Janti çok anlayışlı bir köpek. Ev arkadaşım sokakta yaralanan bir sürü hayvanı eve getiriyor, onları iyileştirip sahiplendiriyor ve bu süreçte Janti misafirlerimize çok anlayışlı davranıyor. İyi ki onu sahiplenmişim. Bu kadar güzel bir canlıyı nasıl sokağa atıyorlardı hiç anlamıyorum.

Köpek sahibi olmak çok güzel bir duygu fakat fazlaca sorumluluk, özveri ve fedakarlık gerektiriyor. Onları bir çocuk gibi düşünmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Janti küçük bir ırk olduğu için biraz daha kolay bakıma sahip. Evde fazla koku olmuyor, enerji olarak büyüklere nazaran daha az aktif ama ırkla da çok alakası olduğunu düşünüyorum. Toplu taşımalarda ve bazı mekanlarda daha kolay kabul görülüyor. Diğer küçük ırk dostları gibi…

Deniz Durmaz
Sokak hayvanlarına öncelik!

Hep diyoruz, her zaman söylüyoruz; sokakta yaşayan canlılar her zaman sevgimize, ilgimize ve bir kap yemeğimize muhtaçlar. Soğuk havalarda özellikle barınabilecekleri yerlere ihtiyaçları var, itilip kakılmaya, iğrenç güdülerle yaklaşmaya değil. Proje bazında daha çok duyarlı olmalı, barınacakları yer, yemek ve su ihtiyaçları karşılanmalı. Bu projeleri daha çok duyurmalı ve destek olmalıyız. Saygısız yaklaşım ve niteliksiz sevgi gördükleri şu dünyada yanlarına olmalıyız. Son olarak şunu da eklemek istiyorum; hayvanlara ve hayvansever insanlara yapılan şiddetler için de para cezası dışında ciddi cezalar sunan bir yasa için birlik olmalıyız. Kürk kullanımı gibi katliam sonuçlu tüketim çılgınlığına da son vermeli ve sadece kedi, köpekleri değil tüm hayvanları korumalıyız.

Deniz Durmaz diyor ki!

Janti mutsuz anlarıma neşe katıyor, gülen suratı ile günümü güzelleştiriyor. Her anı dolu dolu yaşamayı seven, yalnızlığı da çok sevmeyen minik patilerle ve büyük yüreklerle yaşlanmayı tercih eden biri olarak iyi ki onu tanımışım diyorum. Eğer bir hayvan sahiplenecekseniz şunu diyebilirim ki; bir çocuk sizin için ne ifade ediyorsa sahiplenmek istediğiniz hayvanın da onu ifade etmesi gerekiyor. O sorumluluğu alıp tüm sevginizi onunla paylaşabilecekseniz emin olun ve sahiplenin, inan ki o zaman en güzel dost, en güzel can olacaktır sizin için.

Fotoğraf: Navit Seyddashti

 

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.