Genç yaşta tiyatro ve sinema alanında kendini geliştiren ve medya dünyasında başarılı işlere imza atan Gizem Soysaldı, kalbini çalan kedisi Çarli’yi sadece Kalbimdeki Patiler okuyucularına anlattı. Yıllarca köpeklerle içli dışlı büyüyen, Lucky, Bozli ve Maya adlı köpekleri sayesinde bir hayvanın insana katabileceği tüm duygulara sahip olan Soysaldı kedili hayatın ne kadar güzel olduğunu bakın nasıl anlattı…

Kedi sevgisi tarifsiz

Bir kediye bakmayı çok istiyordum. Çocukluğumdan beri hep köpeklerim olmuştu ve annemin kedilere karşı ciddi bir fobisi olduğu için de ben de kedilere karşı hep mesafeliydim. Hiçbir kediye dokunmamış olabilirim sanırım o zamana kadar. Eşime bir kedi bakmak istediğimi söylediğimde çok şaşırmıştı. Önceleri beni ciddiye almadı, bir heves olur, hayvana yazık olur diye ama kararlılığımı anlayınca kedinin bakımını tamamen benim üstleneceğime dair söz istedi. Ve 2013 Şubat’ında doğum günümde Çarli ile birlikte eve geldi. Çarli geldiğinde 2-3 aylıktı. O akşam bir yere davetliydik ama ben gidemedim, bütün gece kucağımda Charlie ile beraber televizyon seyrettik.

Çarli

Gizem Soysaldı ve Yağmur Ağcaoğlu

Asıl hikaye aslında annem ve Çarli arasında oldu. Dediğim gibi annem kedilerden çok korkardı. Ona biraz bahsetmiştim kedi sahiplenmek istediğimden, annem de eğer böyle bir şey yaparsam asla evime gelmeyeceğini söylemişti 🙂 Gel zaman git zaman Çarli geldi, anneme söylemedim tabi. Bir gün aşı olduktan sonra Çarli’yi kucağıma almak isterken aşı yerlerine bastırdım sanırım ve o da can havliyle kucağımdan kurtulmak isterken kolumu tırmaladı yanlışlıkla. Derin bir iz oluştu. O zaman bir dizide oynuyorum ve annem televizyonda beni izlerken kolumdaki izi görüp, kedi konusunu hemen anladı. O günlerde İzmir’den bize ziyarete gelecekti. Zor ikna ettim, çok uysal dedim; hiç karşılaşmama ve ayrı odalarda kalma koşuluyla geldi. Annemin geldiği günün akşamında kucağında Çarli vardı. Annemin efsane fobisini minik Çarli 1 günde yenmişti.

 Kediler insana sakinliği öğretiyor-Gizem Soysaldıİnsana huzur veriyor

Çarli çok anlayışlı, sakin bir kedidir. Mamasının tazeliğine çok özen gösterir. 1 gün bile kabında beklemiş mamayı yemez. Onu dökmek ve yeni mama koymak gerekir. Salatalık ve  karpuzu çok sever. Gece uyumadan önce kucağımda yatmayı çok sever. Uyumak ve pencereden kuşları gözlemek en favorilerindendir. Uysal, tarz sahibi, ne istediğini bilen bir kedi. Daha önce hiç kedim olmamıştı ama Çarli’yle bambaşka dünya ile tanıştım. Kediler sakinliği öğretiyorlar bence, insana mutluluk, huzur veriyorlar. Ve bakımları da sanıldığı kadar zor değil. Hatta hiç zorluğu yok, kendi kendilerine yetiyorlar. Buna rağmen bir köpek sahiplenmeyi çok istiyorum. Köpeklerle de eşsiz bir ilişki kuruluyor, oğlum Taylan’ın da o duyguyu yaşamasını çok istiyorum. Çarli ile çok haşır neşir değiller ne yazık ki. Çarli Taylan’a oldukça anlayışlı davranıyor ama daha iyi anlaşmaları için sanırım Taylan’ın biraz daha büyümesi gerekecek.

Gizem Soysaldı diyor ki!

İnsanlar doğanın bir parçası olduklarını çok uzun zamandır unutmuş durumdalar. Kendimizi doğanın efendisi olarak görüyoruz, dolayısıyla hayvanların da. Onların etlerinden, sütlerinden, derilerinden, kendilerinden vahşice faydalanıyoruz. Onların üzerinde deneyler yapıyor, genetiklerini değiştiriyoruz. Ne diyebilirim ki… Bu zulmün son bulmasını diliyorum…

 

 

Fotoğraf: Gökmen Şaban

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.