Hayvanlar için klinik seçiminde dikkat edilecekler konusu aslında sanıldığından daha önemlidir. Hayvanların sağlığı için önceliğiniz her zaman bilgili bir hekim tarafından yönetilen bir klinik olmalıdır. Söz konusu klinik seçiminde dikkat edilecekler olunca ne yazık ki her hayvan sahibi şanslı olamıyor. Haklı olarak ya arkadaşlarının önerdiği kliniklere ya da oturdukları bölgeye en yakın kliniklere gidiyorlar. Kimi zaman sonuç mutsuzluk kimi zaman da mutluluk oluyor. Kimisi yakın diye seçtiği klinikteki ekiplerle elektriği tutmuyor, kimisi uzaktaki tercih ediyor ama yol yüzünden pişman oluyor.

Peki klinik seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak şunu söylemek gerekir ki hayvan sahipleri birçok nedeni dikkate alarak klinik seçiyor. Kliniğin eve yakınlığı, diğer kliniklere göre fiyat esnekliği, veteriner hekim bilgisi, bilinirlik, 7/24 açık olması, ekip ve ekipman fazlalığı gibi birçok nokta hayvan sahiplerinin tercihlerini etkiliyor. Fakat önemli olan tek bir şey var ki, sizin klinik seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, veteriner hekim olmalıdır. Geçen gün sosyal medyada yaptığımız bir ankette de %17 oranında fiyat uygunluğuna göre klinik seçildiğini fakat %84 oranında hekim bilgisine dikkat edildiğini gördük.

@kadimdostumakva, Şafak Aydın: Merhaba, benim minik dostlarım için klinik seçiminde veteriner hekimin bilgili ve ilgili olması birinci nedendir. İkincisi ulaşılabilir olması, hem evime yakın hem de ihtiyaç duyduğumuzda çekinmeden her zaman bilgi almak adına telefonda danışabilmem. Üçüncüsü her zaman aile ortamını sağlıyor olması, köpeğim veteriner koşarak gidiyor, orada huzursuz olmadığı için rahat hissediyor. Dördüncüsü hastalandığında doğru teşhis ve doğru tedaviyle süreç hızla iyiye ulaşıyor. Beşincisi hayvanları cidden sevip ticari gözüyle bakmaması, her zaman destek olması. Bu sebeple altı yıldır aynı kliniğe gidiyoruz.

Sürekli hizmet…

7/24 açık olmasa dahi bir hekim hastası için 7/24 tetiktedir. Çalan bir telefon ile kliniğin kapısını hemen açacak, hizmet vermiyor ise meslektaşına yönlendirecektir. Fakat hem telefon ile hem de kliniği ziyaret ederek hizmet almak isteyen hayvan sahiplerinden iseniz 7/24 hizmet veren bir klinik tercih etmelisiniz.

Gelelim diğer noktalara… Ekip ve ekipman fazlalığı hakkında da bir yorum yapmak gerekirse, bir klinik açmak için Veteriner Hekimler Odası’nın uygun gördüğü standartlar dışında klinik açmak mümkün değildir. Yani hiçbir klinik bir hayvanın sağlığını kurtarabilmek, iyileştirebilmek, refahını korumak için eksik olamaz. Olsaydı, o klinik izin alıp hizmet veremezdi. Bu yüzden içiniz rahat olabilir. Sadece bazı klinikler, poliklinikler ve hayvan hastanelerinde ekipman çeşitleri farklılık gösterebilir. Bu çeşitlilik konusunda veteriner hekimler eksik kalırlarsa diğer meslektaşlarının desteği ile petiniz için en doğrusunu yapacaktır.

Ulaşım, ulaşım, ulaşım…

Hayvan sahiplerine hak verdiğimiz bir konu var ki, ulaşım kolaylığı… Evcil hayvanlarına bir şey olduğunda, olmadığında genel kontrollerini yaptırmaya götürdüklerinde duydukları ulaşım zorluğu… Her zaman araca ihtiyaç duymak petlerimizle ne yazık ki çok zor. Bazen petlerimiz araç sevmiyor, bazen aracımız olmuyor ya da petleri araçlara almıyorlar. Bunlar zaman zaman kliniğin evimize yakın olmasındaki avantajlar konusunda hayvan sahiplerini haklı çıkarıyor. Hayvanlarımızın da düzenli aşılamaları, parazit uygulamaları, genel kontrolleri olduğunu varsayarsak, yakınlarımızdaki klinikleri tercih etmek gerekebilir.

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.