Ülkemizde özellikle yeni bebek sahibi olacak çiftler tüyleri bebeğe ya da anneye zarar verebilir endişesi ile evcil hayvanları evden uzaklaştırabiliyor. Halbuki hayvanlarla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında birazcık bilgi sahibi olsalar kedi ve köpeklerinden ayrılmaları için hiçbir neden kalmaz. İşte hayvanlarla ilgili doğru bilinen yanlışlar:

Kedi veya köpek tüyü insanda hidatik kiste sebep olur

Kiste sebep olan tüyler değil, tüyler üzerinde bulunabilen ve “Echinococcus granulosus”  ve  “Echinococcus multilocularis” adı verilen bir tür parazittir. Sağlıklı ve düzenli parazit kontrolü yapılan hayvanlarda bu hastalığa rastlanmaz, daha da ileri gidersek bu hastalığa yakalanma ihtimaliniz neredeyse sıfırdır.

Hidatik kistler hayvan tüylerinden insanlara geçer

“Hidatik Kistler” birçok şekilde vücudunuza taşınabilir. İyi yıkanmamış sebze veya meyve tüketimiyle hastalığına yakalanma olasılığınız kedi veya köpeğinizden dolayı bu hastalığa yakalanma olasılığınızdan kat kat daha fazladır.

Hidatik kistler ölümcüldür ve erken teşhis edilemez

Kist hidatik teşhisi çeşitli görüntüleme yöntemleri ve serolojik testlerle yapılabilir. Erken teşhis edilmesi, kistin çok büyüp hayati öneme haiz organlara baskı yaparak fonksiyon kayıpları oluşturmasını veya kistin herhangi bir nedenle patlaması sonucu (kazalar veya darbeler gibi) toksik etki oluşturmaması açısından önemlidir. Hidatik kistlerin tedavisi cerrahi yöntemlerle başarılı olarak yapılabilmektedir.

Kedi köpek severken tüy yutarsanız bu tüyler midenizde birikir

Sağlıklı kedi veya köpekleri severken tüy yutmuş dahi olsanız,  bu tüyler mideden bağırsaklara geçerek dışarı atılır ve sizde herhangi bir sorun oluşturmaz.

Tüyler, akciğerlerimize kaçarak bizi hasta eder

Normal ve sağlık bir insanda kedi veya köpek tüyünün veya herhangi bir maddenin akciğerlere kaçması mümkün değildir. Çünkü çektiğiniz hava sadece burun boşluğundan geçerken değil aynı zamanda soluk borumuzda da filtre edilmektedir. Bu filtreleme özelliği o kadar güçlüdür ki birkaç mikrondan daha büyük partiküllerin akciğerlerinize kadar ulaşması mümkün olmaz. Soluk borunuza kadar ulaşabilen herhangi toz veya benzeri madde ise öksürük ile dışarı atılır.

 

 

 

 

Faik Engin; 1982 - 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamlamış ve 1989 yılında, Juen Veteriner Kliniği’ni kurarak veteriner hekimliğe başlamıştır. 2004 yılında ise poliklinik olarak hizmet vermiştir. Veteriner Hekim Engin; 2005 yılında, Juen Pet Market – www.juenpetmarket.com adıyla kurduğu sanal ticaret sitesiyle pet sektörüne farklı bir yaklaşım kazandırmıştır.