Sevimli dostlarımız, kedilerimiz hakkında sizlere 8 adet doğru bilinen yanlışı mümkün oldukça basit ve net şekilde anlatmaya çalışacağım. Kliniğimiz Maslak Caka Veterinere gelen birkaç hayvan sahibinden de duyduğumuz doğru sanılan yanlışların gelin doğrularını öğrenelim.

1 – Kediler her zaman dört ayak üstüne düşer.

Maalesef, kediler her zaman dört ayak üstüne düşmedikleri gibi, bazen kısa mesafelerden düşseler de ciddi yaralar alabilirler. Özellikle yavru kedi besliyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız nöbetçi veteriner bularak zaman kaybetmeden kedinize acil müdehale ettirmenizi öneririm.

2 – Kedilerin bıyıkları onların denge bulmasını sağlar.

Kedinin bıyıkları onun dokunma duyusunun bir parçasıdır. Fakat dengesini bulmasını sağlayan kulak içi yapısıdır, bıyıkları değil.

3- Kediler süt içmelidir.

Süt, kedilerimiz için doğal bir besin olarak gözükse de inek sütü kedimiz için hiçbir besin değeri içermez. Üstelik sindirim ile ilgili birçok soruna yol açabilir. Bunun sebebi birçok kedinin sütten kesildikten sonra laktoza karşı dayanıklılığının düşmesi ve sütte doğal olarak bulunan şekeri sindirememeleridir. Bunun yerine, sütün yerine konabilen süt tozları ya da diğer seçenek olarak laktozsuz süt tercih edilebilir.

4- Kediler sürekli yıkanabilir.

Çoğu kedi yıkanmaktan hoşlanmaz. Nadir olarak Van kedisi suyu seven bir kedi ırkıdır. Ancak kediler genelde ıslanmayı ve banyo yapmayı sevmezler. Kediler son derece temiz hayvanlardır, dillerini kullanarak tüylerini her zaman temizler ve canlı tutarlar, tüylerindeki antiseptik bir madde tüylerini düşünülenden çok daha fazla temiz ve canlı kılar. Ancak bazı özel durumlarda veya tedavi amacı ile gerektiğinde yıkanabilirler.

5 – Ev kedileri hastalık, parazit kapmaz, aşılarına gerek yoktur.

Ev kedileri, sizin giysi ve ayakkabılarınız yolu ile taşıdığınız parazit ve hastalıklara karşı korumasızdır. Bazen ise yiyip sindiremedikleri besinler, bağırsaklarında parazitlenmeye sebep olabilir. Bu konu da kediler hakkında bilinen yanlışlar arasında yer alır. Bu yüzden kedim hastalanmaz diye düşünmeyin ve veteriner hekimi tarafından düzenli olarak aşılarını, kontrollerini yaptırın.

6 – Kedi tüyü kist yapar.

Kedi ve köpeğin tüyü iç organlarda tutunarak herhangi bir kiste neden olmamaktadır. Bunu yapabilecek olan bir tür parazittir. Eğer düzenli olarak kedinize ve köpeğinize parazit aşılarını yaptırıyorsanız bu parazitin olma şansı yoktur. Kist, evcil hayvanınızın tüyü değil evcil hayvanınızın tüyüne bulaşan parazit yumurtalarının ağız yolu ile alınması ile gerçekleşen parazitel bir hastalığın sonucudur. Bu paraziti alma ihtimaliniz yıkanmamış çiğ sebze veya meyve ya da yeterli pişirilmemiş ve kontrol edilmemiş çiğ et ve et ürünlerini tüketerek gerçekleşebilir.

7 – Hamile olduğum için kedimi vermek istiyorum.

Toksoplazma neredeyse tüm hamile bayanların kafasına takılan ilk hastalıklardan biridir. Bazı doktorlar hamile bayanların evinde yaşayan kedilerin evden gitmesini istemeye kadar işi ileri götürürler. Unutulmalıdır ki toksoplazma etkenine maruz kalmak sadece kedilere temas yoluyla geçmez. Hastalık direk kedi kumundan kedi dışkısı ile direkt temas, çiğ sebze veya meyve ve toprak ile temaslarda da bulaşabilir. Gebelik öncesinde Toksoplazma ile enfekte olan bayanlar doğmamış çocukları için herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Sadece hamilelik sırasında toksoplazma ile enfekte olan bayanların bebekleri risk altındadır. Plasenta yoluyla anne karnındaki bebek enfekte olabilir; bebek özürlü olabilir hatta bu enfeksiyon ölüme bile sebep olabilir. Bu nedenle bayanlar gebe kalmadan önce kendilerine test yaptırmalıdır. Toksoplazma pozitif ise hamilelik döneminde sıkıntı teşkil etmemektedir; bu kişiler bağışıktır, eğer test negatif ise evdeki evcil hayvanlarına test yaptırıp toksoplazma yönünden kontrol ettirmeli ve hekimine danışmalılardır.

8 – Kediler sadece Mart ayında kızgınlığa girer.

Belki en fazla yanlış bilinen durum kedilerin kızgınlık dönemi ile ilgili olandır. Kedilerin kızgınlık dönemi Mart ayı ile sınırlı değildir. Kediler mevsimsel poliöstrik hayvanlardır ve çiftleşme dürtüleri Mart, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında artar. Gündüz saatlerinin uzaması dişi kedinin bölgesindeki hipotalamus bölgesini uyarır, cinsel istek hormonu olan FSH üretilir ve yumurtalıkta yumurta üretilmesine, östrojen hormonunun salgılanmasını sağlar ayrıca kediler aydınlatma, ısıtma ve sese karşı da duyarlıdır.

 

 

Busem Denizmen İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 2014 yılında mezun olmuştur ve 2010-2013 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı'nda asistan öğrenci olarak görev almıştır. Mezun olduktan sonra çeşitli kliniklerde hekimlik yaparak deneyim kazanmıştır. Mesleki gelişimini eğitim programları ve kongrelere katılarak devam ettirmektedir.