Köpeğinizle olan iletişiminizi en üst seviyeye taşıyabilmeniz için, sizinle ve ailenizle uyum içerisinde yaşamasını sağlayacak temel bilgileri ona kazandırmalısınız. Yapmasından hoşlanmayacağınızı düşündüğünüz eşya kemirme veya insanların üzerine atlama gibi huylarını törpülemek ve “Otur” , “Bekle” gibi temel komutları öğretmek için köpeğinize eğitim vermeniz şart.

Konu ne olursa olsun, eğitim sürecinin daha kolay bir hal alması için birkaç püf noktayı sizler için sıraladık:

Köpeğinizin adını dikkatli seçin

Eğer minik dostunuzun komutlara doğru cevap vermesini istiyorsanız ilk olarak ona doğru biri isim vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Tabii ki köpeğinize istediğiniz ismi verebilirsiniz ama yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin bazı isimleri daha kolay anladığı ortaya çıkmıştır: Kısa ve ünsüz bir harfle sona eren isimler. Mesela Yosun, Herkül gibi… Böylece “Yosun gel” denildiği zaman ismin kısa ve ünsüz harfle bitmesi komutun tam olarak algılamasını sağlayacak. Bunun sebebi ise çoğu komutun genellikle tek heceli olması: Gel, kalk, yat, git, koş…

Köpeğinizin adının çok uzun olmamasına ve aile bireylerinden birinin adına benzememesine özen göstermenizde fayda var.

Kısa eğitimler

Köpeğiniz ile geçireceğiniz eğitim süreleri kısa ve eğlenceli olmalıdır. Bunun sebebi, köpeklerin uzun süre konsantrasyonlarını kaybetmeden duramamalarıdır. Ortalama 15 dakikalık süreçler ideal olarak adlandırılabilir. Bu süreçte, tek bir komuta odaklanabilir veya birçok komutu peşi sıra verebilirsiniz. Uzmanlara göre ideal komut çalışma metodu, bir komutu 5 ila 15 sefer arasında tekrarladıktan sonra ikinci komuta geçmenizdir. Gün içerisinde bu eğitim seanslarını birkaç kez tekrarlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Olumlu düşünün

Siz eğlenmiyorsanız emin olun köpeğiniz de eğlenmiyordur. Eğitim seansları süresince duygularınız arasında sadece, sabır, güvenlik, kibarlık ve tutku yer almalıdır. Eğitime aksi hareketler veya fiziksel cezalar uygulamak tamamen süreci olumsuz yönde etki edecektir. Seansları eğlenceli ve pozitif geçirin. Eğer kendinizi sinirli veya hayal kırıklığına uğramış halde bulursanız durun ve ileriki bir zamana erteleyin.

Köpek eğitim ipuçlarıNet ve tutarlı olun

Köpekler Türkçe bilmiyor, sadece anlıyor bunu unutmayın. İşte tam bu noktada tutarlı olmanız çok doğru olacaktır. Çünkü her zaman istediğiniz şeyi aynı komutla vermelisiniz. Örneğin bir seferinde “Otur” derken diğerinde “Annen oturmanı istiyor.” derseniz bu köpeğiniz için bir anlam ifade etmeyecektir. Bu şekilde cümleyi uzatıp karıştırarak, anlamasına mahal vermemiş oluyorsunuz. Bir komut öğretmeye karar verdiğinizi ailedeki tüm bireylerin aynı komutu kullanmasına özen göstermelisiniz.

Doğal davranışları sağlamlaştırın

Eğitimin ilk safhalarında, köpeğinizi istenilen her davranışı yaptığında ödüllendirmelisiniz. Örneğin, komut verdiğinizde oturuyor/yatıyor ise ufak bir ödül maması vermelisiniz. Bu davranışlar siz istemediğinizde yapılıyorsa, ödüllendirmek doğru olmayacaktır. Köpeğiniz hangi davranışının ödüllendirildiğini bilecek kadar zekidir ve ödül alabilmek için sürekli tekrarlayabilir. Bu sebeple ilk etapta ödül maması vermek, zamanla ise bunu oyuna ve yürüyüşlere dönüştürmek daha doğru olacaktır.