Survivor yarışmasının gönüllüler takımında severek izlediğimiz yakışıklı yarışmacı Melih Özkaya Kalbimdeki Patiler’in Ünlü Köşesi’nin konuğu oldu. “İki elim kanda olsa, hayvanlara eziyet edildiğini gördüğümde müdahale etmekten asla çekinmem, hayvan sevgisi tarif edemeyeceğim bir duygu” diyen, sıcak, soğuk, kar, kış demeden sokaktaki, barınaktaki canlara yardım eden, merhameti ile hayvanlara yuva olan, yuva bulan Özkaya’yı belki birçoğumuz yarışma sayesinde tanıdı, sevdi ama Melih Özkaya, yarışmada gösterdiği hırslı, başarılı karakterinin yanısıra hayvanlara olan merhameti, hassasiyeti ve ilgisiyle de birçok kişiyi kendisine tekrar hayran bırakacak bir kişi. Eşiyle birlikte, hayvanların haklarını, yaşam alanlarını koruyan, onlar için çabalayan Özkaya, yıllarını sadece spora değil hayvanlara da adamış bir hayvansever aslında. Yıllardır evlerinin sıcaklığına ortak olmuş kedileri Bebiş’i yani Sezar’ı da anlatırken gözlerinin içinin parlaması, kedileriyle tanıştıkları ilk günki sevgilerinin hala aynı değerde kalması ne kadar güzel bir kalbi olduğunun bir kanıtı. Lafı çok fazla uzatmayalım da Melih Özkaya ile röportajımıza başlayalım:

Özkaya: “Yemek yemeyi çok sever, sanki bu hayata yemek yemek için gelmiş. İnanılmaz bir şekilde yemek yemek onu çok mutlu ediyor.”

Hayvan sevginizle başlayalım...

Bu hissi anlatmak biraz zor çünkü bu çok kuvvetli bir his, içten gelen bir şey.  Kelimelerle anlatamam. Sokakta yürürken her hayvana selam vermek aç olduğunu hissedip üşenmeden gidip yiyebileceği bir şeyler almak, üşüdüyse ısıtmak için çareler üretmek… Bunlar her vicdan sahibi insanın içinden gelerek yapması gereken şeyler. Sevgi de bunun beraberinde gelir diye düşünüyorum. 

Peki kedinizle nasıl tanıştınız?

Bir kış günü arabamı çalıştırmak üzereyken motor kısmından gelen sesler üzerine şüphelenip kaputu açtığımda bir avuç tüylü bir çift göz ile göz göze gelmemle Sezar bebişle tanıştım. Anahtarı çevirsem belki de şu an var olmayacak bir can birdenbire her şeyimiz oluverdi. Şüphesiz, herkesin kedisi sahibi için en güzel, en cesur, en asil olandır… Bendeki durum biraz daha farklı. Küçüklüğümden beri kedilerle büyüdüğüm için diğer kedilerle kıyaslama şansım çok daha fazla 🙂 Sezar hayatımda gördüğüm en cesur kedi. Özellikle diğer hayvanlara karşı hiç korktuğunu görmedim, boyutları ne olursa olsun. Yeri geldi birkaç defa beni bile koruduğuna şahit olduk başka köpeklerden. Kulağa komik gelebilir ama bu gerçek. Aynı zamanda çok hisli ve akıllı bir hayvan olması her davranışında bizi şaşırtması yıllardır alıştığımız bir durum.

Birçok kedi ile birlikte yaşayan biri olarak kedi sahibi olmanın zorluklarını özetleyebilir misiniz?

Aslında ben bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum özellikle evde bakılan bir köpekle kıyaslarsanız. Kediler kendi kendilerine bakabilen hayvanlar. Kumunu temizleyip, mamasını verip, yeteri kadar sevgi ve ilgi verdiğin zaman kediler başka bir şey beklemez. İlla bir zorluktan bahsedecek olursak evi daha sık süpürmeniz gerekiyor çünkü her kedi tüy döker, bazıları az bazıları çok. Hatta şunu söyleyebilirim ki, evinizde özellikle bir kedi besliyorsanız bence çok şanslısınız çünkü evinizdeki enerjiyi düzenleyen, siz farketmeseniz de her an çevreye huzur veren, her anınızı sizinle paylaşan bir canlıdır kedi. Karakterine bağlı olarak sizinle tam anlamıyla arkadaş olabilir, sizi hiç umursamayabilir ancak her zaman kedi iyidir evde. 

Peki insanların hayvanlara bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bunun cevabı da çok değişken; oturduğumuz semtte gayet iyi bir iletişim söz konusu. Her 10 kişiden 8’i hayvanları sever, iyi davranır ama bazı semtlerde bu oran maalesef oldukça düşük. Umarım yakın zamanda vicdanlı insan sayımız artar. Ben bu konuda çok agresif olabiliyorum bir insanın bir hayvana zarar verme düşüncesinden tiksiniyorum. Ve buna benzer bir vaka gördüğümde iki elim kanda da olsa müdahale etmekten çekinmem.

Günümüzde veteriner hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz? 

Veterinerlik oldukça gelişti, bu sorunun cevabı çok değişken, muhitten muhite değişebilir ama genellersek bence gayet iyi. Acil veteriner hekimlerin artmasıyla hayvan bakan insanların içi çok daha rahat…

Hayvan sahiplenmek isteyenlere neler önerirsiniz? 

Hiç düşünmesinler evde bakacaklarsa eğer, bir kedi sahibi herkes olabilir… Bahçeleri varsa köpek tavsiye ederim. Evde köpek bakılır tabii ama emin olun kolay bir iş değil. Tabii bunu kediden daha küçük köpekler için söylemiyorum.

Eklemek istedikleriniz…

Satın almayın sahiplenin! Barınaklar birçok cins kedi ve köpekle dolu. Bir de kış geliyor lütfen sokaktaki hayvanları görmezden gelmeyelim. Basit bir kutu, bir kap su bile hayat kurtarır.

Röportaj: Yağmur Ağcaoğlu
Fotoğraf ve video: Mirla Photography
2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.