Heves ederek bir yola çıkmak ve hayal edileni başarılı bir işe dönüştürmek… Girişimci ruha sahip bir hayvan sahibinin cesaretiyle atıldığı harika bir iş: Pet Image Maker. Belki aranızda adını daha önce duymamış olanlar olabilir. Pet Image Maker 1989 doğumlu, üniversite mezunu bir gencin hayata geçirdiği pet butik… Yaklaşık 2 senedir Instagram üzerinden hizmet veren, geçtiğimiz aylarda ilk mağazasını açan bir pet butik. Gelin Pet Image Maker’in hikayesini, yaratıcısı İrem Demir’den dinleyelim…

İrem Demir
İrem Demir, öğrencilik zamanlarından beri her alanda girişimci ruha sahip bir pati annesi…

Sosyal sorumluluk işimizin en önemli parçası

4 Temmuz 2014 itibarıyla sosyal sorumluluk olarak başladım Instagram üzerinden satışlara. Gelirinin büyük bir kısmı sokak hayvanları besini ve tedavisine ayrıldı. Fakat oluşumun en başına dönecek olursam birçok sebebim var diyebilirim. Kendi köpeğimi sahiplendikten sonra birçok ihtiyaç doğdu. Taş tuş meraklısı biri olarak köpeğim Sipsi’yi de öyle giydirmek istedim ama Türkiye’de çeşit inanılmaz sınırlı hatta yok denecek kadar azdı. O yüzden böyle bir açığı değerlendirmek istedim.

Diğer bir sebebim de; sürekli mama ve tedavi desteği sağlayan biri olmam. Bir gün bu şekilde bir destek sağlayacaktım fakat tedavisi çok maliyetliydi ve kısa sürede bulunması gerekiyordu. Sadece kendi desteğim yerine başka bir yol bulmam gerekiyordu. Derken Instagram üzerinden gelirin büyük bir kısmını sokak hayvanlarına ayırdığımız bir hesap açtık. Ciddi mesai harcadık bu işe. Tek tek kedisi, köpeği olan hayvan sahipleri ile iletişime geçtik, gerçek takipçiler ile bağ kurduk. Daha sonra ürün gruplarımızın yükselmesi ve reklamlarımız sayesinde çok farklı bir yere geldik. Başlangıçta basit ürünlerle başlasak da şu an bütün ihtiyaçları temin edebilir duruma geldik. Kedi ve köpek kıyafetleri, aksesuarları, taşımalar gibi… Öyle böyle derken çok tatlı işbirlikçilerimizle, bu işi ticarete döndürdük ve pet butiği olarak hizmet vermeye başladık.

Hayvan sahipleri kadar hayvanların rahatlığı da önemliği

Ürün seçimlerimdeki ilk etken kedi veya köpeğin rahatlığı. İçinde ya da üzerinde rahatsız olabileceği, psikolojisini bozabilecek hiçbir ürünü satmıyorum kar elde etmek uğruna. Bizde asla kapalı kafes taşımalar yok mesela. Taşıma çantalarımızda kafaları dışarıda oluyor, ya da hava alabileceği çok fazla göz oluyor, şeffaf kutular oluyor vs. En önemli husus bu. Diğer bir husus da kedi veya köpek velisinin rahatlığı. Bu da şu durumlarda ortaya çıkıyor. Yataklarımız su tutmaz, silinebilir, yıkanabilir ya da taşıma çantalarımız kişinin beline yük bindirmeyecek şekilde 🙂

Ürünlerimizin hepsi ithal ve bunun alımları esnasında birçok kontrolden geçiyor. Belirli esaslar var bunları tek tek incelettiriyorum. Uygun bulduklarımı da getirtiyorum. Kalite ve memnuniyet adına Pet image Maker’dan kaynaklanan her türlü memnuniyetsizliğe karşı iade garantisi veriyorum 🙂 Çünkü her ürünüme kefilim. Başta da bahsettiğim gibi ben çok pırıltılı şeyler severim ama sadelikten hoşlanan müşterilerim de var, özellikle erkek kedi-köpek sahipleri olarak. Onlar için de daha sadece ürünler seçmeye çalışıyorum derken bir bakmışsınız 1000 farklı kıyafet çeşidi mağazada…

Avrupa yakasında, güzel bir lokasyona franchise vermeyi düşünüyoruz; müşterilerimizin, ürünlere daha kolay ulaşabilmesi adına.

Tasarım ürünlerle farkımızı ortaya koyduk

Müşterilerimden ve yakın çevremden aldığım feedbacklere göre söylemem gerekirse, ürün çeşitliliğimiz gerçekten fazla ve ürünlerimizin %90’ı tasarım ürünler. Anakucağını Türkiye’ye getiren ve duyuran ilk pet butiğiz. Hatta Türkiye’de sadece butik olarak hizmet veren ilk pet butiğiz. Diğer firmalardan farkımız da petshop anlayışıyla ilerlemememiz… Mama-kum-hayvan satışı yapmıyor olmamız. Bildiğiniz gibi bu sektör yurtdışında daha gelişmiş olan bir sektör. Bunun sebebi neredeyse her evde bir köpek olması olabilir ve insanlar daha bilinçli. Yurtdışında pet kuaförlerden pet spalara kadar birçok sektör çok gelişmiş durumda. Her canlının bakıma ihtiyacı vardır. Tırnak kesiminden tutun tüy sağlığına kadar mecburi yapılması gereken ihtiyaçları var. Bunları layığıyla karşılayabilmek, evlat gibi görüp ebeveyn sorumluluğuna sahip olmak en önemli nokta zaten. Kıyafet hususuna gelince de biz bunları sadece süsleri için satılan ürünler olarak görüyoruz ama durum öyle değil. Hayvanlarda üşür ya da hayvanlar da güneş ışınlarından zarar görür. Yani satılan montlar, t-shirtler bu ihtiyaca hizmet etmekteler. Zorunlu ihtiyaçların yanı sıra doğum günlerinde giydirilen kıyafetler, mecburi ihtiyaç olan tasmalar her ürün onlar için.

Son olarak herhangi bir hayvanı sahiplenmek isteyenlere ufak ama bir o kadar önemli tavsiye vermem gerekirse, karakterlerini iyice araştırmalı ve ortalama yaşam sürelerini bilerek sahiplenmeliler. Bütün pati velilerini Kadıköy’deki pet butiğimize çaya, kahveye bekleriz. Her türlü pet ihtiyaçlarını Instagram pet_image_maker profilinden giderebilirler.

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.