Dogs Mon CheriHayatı boyunca başkalarında bulunmayan şeylere ilgi duyan, kristal moda olduğunda porselen tercih eden, gümüş moda iken üfleme camlar kullanan, modaya değil kendi ruh haline ayak uyduran bir bayan: Menekşe Yalçın. Petlere özel ürünler tasarlayan, her köpeğin ayrı karakterlere sahip olduğundan yola çıkarak her birine ayrı kıyafetler diken bir hayvansever. Kedi ve köpeklerinize özel dikilmiş, kaliteli ve farklı ürünleri bir arada bulabileceğiniz Dogs Mon Cheri markasının sahibi… “Hayatım boyunca gönlümde hep bir şeyler üretme isteği vardı. Evde oturmak hayatım boyunca bana ters  düştü.” diyerek bu işe nasıl atıldığını anlatmaya başlayan Menekşe Yalçın’ın sıcak sohbeti ile sizi baş başa bırakıyorum… 

Özel üretim kıyafetler tasarlamak, hele ki hayvanlar için tasarlamak benim için inanılmaz bir mutluluk… Benim dedem çok aranılan bir terzi idi. Annem ise Kız Sanat Öğretmen okulundan mezun olup hayatı boyunca her zaman dikişle ilgili hem eğitmenlik yapmış hem de büyük bir firmanın ilk bayan bölümünün başında bulunmuştu. Kız Meslek Lisesi Giyim Teknolojisi ve Tasarım Bölümü’nden mezun olmam büyük ihtimalle genlerden gelen kaçınılmaz bir son oldu. Benim için bir şeyler üretmek, eskiyi yenilemek inanılmaz mutluluk demek. Hayvanlar ise çok başka… Çocukluğumdan beri hayvanlara karşı farklı bir tutkum var. Önüne geçilemez bir zaaf. Dolayısı ile hayatımın her döneminde bir evcil hayvanım oldu. Bundan 7 sene önce Badem hayatıma girince, ona kıyafetler örmeye başladım ama yaptıklarım beni tatmin etmiyordu. Eşimi bir Yorkie daha almak için kandırdım, yani elbise dikmek için ikinci bir köpeğe daha yuvamızı açmış oldum. Ki o zaman zarfında, hayatımın aşkı Çıtır kızım için elbiseler dikmeye başladım. Dikiş yaparken o kadar keyif alıyordum ki çevreden neden satış yapmadığımı sormaya başlayanlar oldu. Böylece ilk kez bir internet satış sitesine diktiğim birkaç parçayı koydum ve olumlu dönüşler olunca facebook sayfamı açtım. Ve Dogs Mon Cheri hikayesi böylelikle başlamış oldu.”

Yalçın; “Antika ve eskiye karşı inanılmaz zaafı olan, “eskiyi yenilemek beni inanılmaz doyuma ulaştırır” diyor.
Kötü kumaşla en iyi dikiş bile gözükmez
Özellikle modaya, tasarıma, dikime ilgi duyan hayvan sahiplerinin vazgeçilmez sonu kendi markalarını oluşturmak oluyor. Bu noktada da onları farklı kılan etkenler öne çıkıyor. İşte Dogs Mon Cheri’nin sahibi Menekşe Yalçın kalemiyle kendi markalarını farklı kılan ve hayvan sahiplerine çekici kılan özellikler: Öncelikle şunu belirtmek isterim ki benim için kumaş kalitesi çok ama çok önemli… Rahmetli dedem; “Kötü bir kumaşla en iyi dikiş bile kendini gösteremez” derdi. Bu yüzden önce kumaş kalitesi, sonrasında ise ergonomi ve tasarım ve tabii ki temiz, özenli el işçiliği. Benim diktiğim ürünler hayvanları sıcak tutmanın haricinde çok büyük görsellik taşıyor. Görsellik öne çıkınca da haliyle küçük ırk köpekler daha öne çıkıyor. Çoğu köpek giyinmeyi sevmez ama konu küçük ırk ve Yorkie’ler olunca durum değişiyor 🙂 Onların büyük çoğunluğu giyinmeyi gerçekten çok seviyor. Bu yüzden elimden geldiğince onlara özel dikimler yapmaya çalışıyorum. Bildiğiniz gibi pet modası her gün daha da gelişen bir olgu. Çünkü insanlar gün geçtikçe yalnızlıklarını hayvanlar ile gidermeye başladı. Dolayısı ise onları bir aile ferdi yerine koymamak mümkün değil. Nasıl ki ailenizde sevdiklerinize bir şeyler almak keyif veriyorsa, evinizdeki dört patili sevdikleriniz de aynı oluyor. Son olarak da en dikkat ettiğim konunun siparişimin başına isteyerek ve sevgi ile oturmak olduğunu söylemek istiyorum. Aksi takdirde bunu kazanç olarak görsem, canım istemese de dikmek zorunda kalırım ki bu sonuçları almam mümkün olmaz. Dolayısı ile bir atölye ve seri üretim olduğunda haute couture olmaz. Beni özel kılan el emeği göz nuru tek çalışmalarım.

Dogs Mon Cheri

Hayatım onların üzerine kurulu!

Evimizde çok kısa bir süre önce sahiplendiğimiz pati ile artık toplam 8 canımız var. 4 Yorkshire Terrier ve bahçemizi koruyan 2 Alman Çoban Köpeği, bir Yörük Kangalı ve son olarak yeni yavrumuz Akbaş kırması. Hepsinin karakterleri çok farklı. Yorkshire Terrierler bile birbirinden farklı. Onlara olan duygularım ise tek kelime ile aşk. Hayatımı ve yaşam tarzımı hatta karakterimi bile değiştirdiler. Bunu birçok insan anlayamasa da sosyal medya ortamında birbirini anlayıp aynı duyguları paylaşan çok fazla insanlarız. Benim en büyük şansım ise işimi evde yapmam. Ürünleri evde diktiğim için bebeklerimden hiç ayrılmak zorunda kalmıyorum. Bu da beni kendi gözümde en şanslı üreten yapıyor. Provalarımı genelde onların üzerinde yapıyorum çünkü dördü de farklı ebatlarda. Hepsi benim top modellerim. Poz vermeyi bile seviyorlar hatta bazen birbirlerinin önüne geçiyorlar.

Menekşe Yalçın diyor ki!

Köpek almak isteyip benden yardım isteyenlerden en önemli ricam; lütfen ev ve bahçe köpeğinin ayrımını iyi yapın. Bebekken tüm yavrular çok güzel ama sırf güzel diye büyük ırk sahiplenip (burada evinde layığı ile büyük ırk bakanları tenzih ediyorum) 1 ay sonra balkona terfi ettirmek sonra da sokağa atmak çok üzücü. Sonu baştan belli olan hikayeler ve ben tüm gücümle zamanımı ve sabrımı bu hikayelere doğru karakterler yerleştirip güzel ve mutlu sonlar yaratmaya çabalıyorum. Lütfen siz de duyarlı olun ve canların sokaklara atılmasına neden olmayın…

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.