KediKediler de bizler gibidir. Yaz aylarında susuzluk ve sıcağa bağlı olarak organlarında zararlara, dehidrasyona, güneş çarpmasına ve yanıklara maruz kalabilirler. Peki, hem sahiplendiğimiz çocuğumuzu hem de sokakta yaşamaya çalışan sahipsiz canları bu tür durumlardan nasıl koruyabiliriz?

Su kaybına karşı sokaklardaki ve ailemizdeki kediler için yapılabilecekler:

Kediler çok fazla su içmeyi istemezler ama su, özellikle yaz aylarında ve sokaklarda yaşayan canlar için çok önemlidir. Dehidrasyona bağlı olarak kedilerde hareketsizlik,hızlı nefes alma ve ağız açma görülebilir. Kediler ayrıca yaz aylarında sıcaktan etkilendiklerinde yerlerinden kalkıp su içmek de istemeyebilirler. Bu durumlara karşı kedilerin su içmesini şu şekilde sağlayabiliriz.

 • Suları bir kaç defa değiştirebiliriz. Özellikle sokaktaki canları da unutmayalım, onlarla bizler ilgilenmek zorundayız.
 • Sularına buz atabiliriz. Böylece çabuk ısınmaları önlenebilir.
 • Sularını, çok fazla hareketin olduğu yerler yerine daha sakin, toz almayan, gölgelik ve temiz yerlere koyabiliriz.

Yaz seyahatlerinde ve ev içinde yavrularımızı serin tutmak için yapılabilecekler: 

 • Güneş ışınlarından kedinizi koruyun, klima bir seçenek olsa da direkt yüzlerine yönelik bir hava akışı olmasın.
 • Sokakta sıcaktan halsiz düşmüş bir kedi görürseniz, su vermeyi denebilir ve hafif ıslatılmış bir bez ile başına, burnuna, kulaklarına, ensesine tampon hareketlerle sakinleştirme uygulaması yapabilirsiniz.
 • Öğle güneşinde kedileri dışarı çıkarmak yerine daha serin saatler tercih edebilirsiniz. Ayrıca kedinizi gezdirecekseniz patilerinin ısınmış yerden incinmemelerine dikkat edin.
 • Kedininizi araba içinde bırakmayın. Hava akışının olmaması ona ciddi zarar verebilir.
 • Evde tek başına kalacak ise evi serinletin, bol miktarda temiz su bırakın. Dondurulmuş su şişesini kedinizin yatağına bir beze yad a örtüye sararak da bırakabilirsiniz.
 • Araba yolculuğunda patili dostunuzun taşıma çantasına ıslak bir bez koyabilirsiniz. Ayrıca bir spreye su koyarak onun serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Güneş Çarpması

Biz nasıl çocuklarımızı ve kendimizi bundan koruyorsak can dostumuzu da korumalıyız. Güneş çarpmasının belirtileri hızlı nefes alma, sersemlik, yürümede zorluk, hızlı kalp atışları, vücut sıcaklığında artış olabilir. Kedinizin bu duruma maruz kaldığını düşünüyorsanız nemli bir havlu ile sararak masaj yapabilir, patilerini soğuk su dolu kaba batırabilir, serinlemesini sağlayabilirsiniz. Tabii en kısa sürede veteriner hekime ulaşmayı ihmal etmeden!

Yanıklar

Onların da derileri vardır ve güneş kremi sadece bizler için değildir. Özellikle etkilenen burun, yüz ve kulaklarına faktörlü güneş kremi sürün. Kediniz traşlanmış ise derileri daha çok etkilenebileceği için dikkatli olun. Krem konusunda hekiminizden öneri alın.

Besinlerin Korunması

 • Kuru mamaları serin bir yerde saklayın. Islak mamaları da hemen tüketmek üzere buzdolaplarında barındırın.
 • Sokak hayvanlarımıza da yemek verirken aynı özeni gösterin. Onların da evdeki hayvanlarımızdan bir farkı olmadığını bilelim ve aynı özeni gösterelim. Bozulmuş mama ve yemeklerden vermeyelim.
 • Kuru ve ıslak mamaları güneşe maruz kalmaması için temiz bir kapta, gölge bir yere  koymaya dikkat edin.
 • Balık, süt, et gibi besinler bozulabileceğinden yaz aylarında dikkatli verin.

Son olarak da bunları uygularken o güzel minik burunlarına bir öpücük kondurmayı unutmayın. En güzel koruma güven ve sevgidir.