Plastik. 7 harf bir kelime. Aslına bakarsanız çok da karmaşık bir şey değil. Ama birçoğumuz için hiçbir şey ifade etmiyor. Hem anlamı hem kendisi. Halbuki işin kimyasına inmenize gerek yok plastiğin önemini anlamanız için. Evet önemi! Benim için plastik uzun bir süredir oldukça önemli. Çünkü Plastik Sanayicileri Derneği-PAGDER “Sıcak bir yuva herkesin hakkıdır” diyor ve atılan plastiklerden tüylü dostlarımıza yuva yapıyor! Belki sizin için plastik sadece bir saksıyı ya da şişeyi hatırlatabilir ama etrafta gördüğünüz birçok şey aslında plastikten yapılıyor. (araba tamponu, damacana, kova, alet sandığı, kalemlik, kutu, oyuncak, saklama kabı gibi gibi) Peki plastik hayatımıza bu kadar girmişken Plastik Sanayicileri Derneği ve hayvanlar için yaptıkları projeleri nasıl bu kadar görmezden gelebiliyoruz? Gelmeyelim, görmezden gelmeyelim ve hayvanlar için elele veren bu derneğin “Yuvaya dönüşen plastikler” projesine bir göz atalım.

İlk olarak PAGDER’i tanıyalım…

Plastik Sanayicileri Derneği – PAGDER’i Proje Uzman Yardımcısı Deniz Deren Önen’e sorduk. Dedik ki PAGDER kimdir? Neler yapar? Önen: “Türkiye plastik sektöründe faaliyet gösteren üretici firmaları aynı şemsiye altında toplamak amacıyla 1969 yılında kurulmuş olup 46 yılı aşan süre içinde üslendiği misyonunu başarı ile sürdüren bir firma PAGDER. 500’e yakın üyesi ile sektörün en etkin sivil toplum örgütü olan PAGDER; Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) ve TOBB Kimya Sanayi Meclisi’nin; ayrıca Avrupa’daki Avrupa Plastik ve Kauçuk Makine Üreticileri Birliği (EUROMAP), Avrupa Plastik Dönüştürücüleri Derneği (EuPC), Avrupa Plastik Mamul Üreticileri Birliği (Plastics Europe)’nin de üyesi. PAGDER ailesi olarak plastik sektöründe çalışan kişilere yönelik eğitim, seminer, fuar organizasyonları düzenliyoruz; plastik sektörü mensubu firmalar için hazırlanmış mevcut yayınlarımız ile PAGDER olarak üye firmalarının sektör içinde hem birbirleriyle olan iletişiminde hem de firmaların iş dünyasında bulundukları konumu iyileştirmelerinde etkin rol oynadığımız kanısındayım. Bunların yanı sıra “Yuvaya Dönüşen Plastikler”e benzer, sektörden ve ekonomik kaygılardan bağımsız olarak gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz de mevcut.”

Aynı anda hem ekolojiyi hem de hayvanları korumak “Yuvaya dönüşen plastikler” ile mümkün!

PAGDERPlastikten yuva olur mu demeyin!

“Sıcak bir yuva herkesin hakkıdır” sloganıyla yola çıkan PAGDER projenin ilk aşamasında 685 kulübe bağışlamış ve şu anda belediyelere, eğitim kurumlarına ve işbirliği yaptıkları diğer kuruluş ve topluluklara göndermiş oldukları kulübe sayısını 1200’ün üzerine taşımış. Proje Uzman Yardımcısı Önen projenin amacını; “Kaynakların lüzumsuz kullanılmasını önlemek, atıkların kaynağında ayrıştırılması ile birlikte atık çöp miktarının azaltılmasını sağlamak ve değerlendirilebilir nitelikli atıkların geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak yeniden kullanılmasını sağlamak projemizin amacı. Aynı zamanda %100 geri dönüştürülmüş plastiklerden üretilen yuvalar ile sokakta yaşayan dostlarımızın her zaman yanında olmak. Projemiz esas olarak yerel yönetim iş birlikleriyle yürüyor.

İmzalanan protokol gereğince belediyelerimize belirli miktarlarda yuvalar bağışlıyoruz ve kendilerinden atık toplama kutuları üzerinde, billboardlarda, web sitesi gibi alanlarda projemize yönelik tanıtıcı materyallere yer vermelerini kısacası projeyi sahiplenmelerini talep ediyoruz. Mevcut durumda Türkiye genelinde 50’ye yakın belediye ile işbirliği yapmış durumdayız ve bu sayının hızla artıyor olması sevindirici haberlerimiz arasında. Bağışladığımız yuva sayısı da 1200’ü geçmiş durumda. Yerel yönetimlerle olan işbirliklerimizin yanı sıra eğitim kurumları, hayvan haklarıyla ilgili çalışan çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’nin önde gelen büyük firmaları ve önemli markalarıyla da birlikte çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz.

Aynı zamanda çocuklara geri dönüşüm bilincini ve hayvan sevgisini aşılamak amacıyla Çöps Çetesi isimli bir müzikali belediye ve okulların salonlarında öğrencilere ve küçük yaştaki çocuklara ulaştırıyoruz. Yani aslında biz bu proje ile sokak hayvanlarının daha iyi koşullarda yaşamasını sağlamanın yanı sıra geri dönüşüm adına da bir algı çalışması yapıyoruz. Böylelikle hem hayvan dostlarımız için hem ekoloji için iyi örnekler yaratmayı amaçlıyoruz.

PAGDER

Projemizdeki en büyük işbirlikçilerimiz yerel yönetimler yani belediyeler. Çünkü yasa gereği biz istediğimiz yerlere gidip kulübe koyamıyoruz, belediyelere teslim ediyoruz onlar da uygun gördükleri yerlere kedi-köpek kulübelerimizi yerleştiriyorlar. Bunu yanında her sosyal sorumluluk projesi gibi Yuvaya Dönüşen Plastikler projesi de sponsorluk destekleriyle yürüyor. Destekçilerimiz genelde üye firmalarımız.

Buna ek olarak sektör dışından destekçimiz olan birçok hayvansever firma da mevcut. Projenin kamuda daha görünür olabilmesi için işbirliği yaptığımız firmaların sadece sektör mensuplarıyla sınırlı kalmamasına özen gösteriyoruz. Örneğin geçen yıl Carrefoursa markası ile bir outdoor çalışmamız olmuştu. Yuvalarımızı mağazalarının önüne koymalarını istemiştik onlardan. Buna benzer outdoor çalışmalarını avmlerle de yapıyoruz zaman zaman. Bir de projemizin önemli kollarından birisi olan eğitim işbirliklerimizin mevcut. Bizden kulübe desteği isteyen hiçbir eğitim kurumunu geri çevirmemek adına büyük bir gayretimiz mevcut. İlkokuldan üniversiteye kadar birçok okulda Yuvaya Dönüşen Plastikler projesinin yuvalarını görebilirsiniz 🙂

Kulübelerin yapılışı… 

Deniz Hanım plastiklerin yuvaya nasıl dönüştüğünü merak eden hayvanseverler için projenin işleyişini Kalbimdeki Patiler okuyucularına kısaca anlattı: “% 100 geri dönüştürülmüş plastiklerden kediler ve köpekler için tasarlanmış 2 ayrı boyutta kulübeler üretiyoruz. Daha sonra bunları yaptığımız protokoller ile yerel yönetimlere teslim ediyoruz. Belediyelerden beklentimiz ise; -şayet mümkünse- bulundukları lokasyonlara atık toplama kumbaraları koymaları. Bu şekilde hem hayvan barınaklarına destek oluyoruz hem de mahallelerde geri dönüşüme çağrı yapıyoruz. Aynı şekilde bizim bir şekilde ulaştığımız ya da bize ulaşan okullara kulübe götürüyoruz.

Bir de ÇÖPS Çetesi adlı bir müzikalimiz var. Fırsat buldukça okullara gidip bu müzikali oynayarak çocuklarla buluşuyoruz. Projemiz aslında temel olarak 2 ana eksene sahip; sokak hayvanları ve geri dönüşüm. Bu iki konu da ancak sosyal duyarlılıkla iyileştirilebilecek konular. Bu nedenle Yuvaya Dönüşen Plastikler veya benzer temalı sosyal sorumluluk projelerine her zaman ihtiyacımız var. Projenin işleyişi bakımından değerlendirdiğimizde de sürdürülebilir olduğu kanısındayım ben. Bu nedenle en büyük gayemiz uzun yıllar daha sokaktaki dostlarımıza yuva olabilmeye devam etmek :)”

PAGDER
Projeye destek olmak isterseniz hepsiburada.com üzerinden kulübe bağışı yapabilirsiniz!
Bu dünya hepimizin!

“Doğa, insan-hayvan-bitki tüm canlılara aittir. Bu dünya sadece kendisininmiş gibi davranma bencilliğini de maalesef yalnızca insan türü gösteriyor. Sadece insan olduğumuz için doğa üzerinde diğer canlılardan daha fazla hak sahibi olduğumuzu düşünmek ve buna ek olarak diğer canlılara zarar vermek, merhamet duygusundan yoksun olduğumuzu göstermekle kalmaz; mental olarak da mantıksız ve sığ bir davranış. Biz bu dünyayı birçok canlı ile paylaşıyoruz. En temelde bunun bilincinde olmak hem ekoloji ve hem hayvanseverlik için önemli bir adım. Kentleşme, sanayileşme ve artan nüfusla birlikte hayvanların yaşam alanını yeterince işgal ediyoruz zaten. Bu nedenle onların yaşam, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının bizim sorumluluğumuzda olduğunun bilincinde olmalıyız. Ve bu sorumluluk duygusuyla hareket etmeliyiz diye düşünüyorum.”

Eklemek istediğim son şey Kalbimdeki Patiler’e teşekkür etmek 🙂 Çünkü projemizi olabildiğince çok insana duyurmak ve doğru anlatabilmek bizim için gerçekten çok önemli. Bu sebeple bize yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz 🙂

PAGDER

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.