Bir Demet Tiyatro’nun Füreya’sı, İstanbullu Gelin’in çılgın teyzesi Senem… Evet, tiyatroda hayranlıkla izlediğimiz, televizyonda onunla güldüğümüz, onunla üzüldüğümüz başarılı sanatçı Neslihan Yeldan’dan bahsediyorum… Doğallığını, samimiyetini ekranlara yansıtan ve birçok kişinin severek takip ettiği başarılı oyuncu Neslihan Yeldan, sahiplendiği köpeği Yoda ve köpeğinin tüm sorumluluğunu üstlenen oğlu Aslan ile Kalbimdeki Patiler okuyucuları için çok keyifli bir röportaj verdi.

Gerçek bir aileye ihtiyacı vardı

Daha önce hayatımızda balık ve kuş dışında bir hayvan olmadı. Aslında bakarsanız, yoğun iş temposu, Aslan’ın okul ve sosyal hayatı derken bir köpek sahiplenmek aklımızda yoktu. Fakat Aslan’ın hayvanlara olan sevgisi zamanla bu fikri kafamıza yerleştirdi. Bir süre sonra, başka köpeklerle birlikte bir ofiste bakılan, daha doğrusu bakıldığı düşünülen Yoda’nın yuva aradığı haberini duyduk. Aslan zaten King Charles ırkını oldum olası çok sever. Ve çok iyi bakılamayan, mutsuz bir köpeğin yuva aradığını duyunca hemen sahiplendik. Onu, gerçek bir aileye kavuşturmak istedik. Henüz bir yıldır bizimle ama geldiği günden beri Aslan’ın da benim de hayatımızın en değerlisi oldu.

Aslan: Köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluk. Onları mutlu etmek çok önemli.
Peki köpeğin tüm sorumluluğunu üstlenen Aslan’a soralım. Bize biraz Yoda’dan bahseder misin?

Yoda çok muhteşem bir köpek. Zaten ırkı gereği, oldukça oyuncu bir yapıya sahip. King Charles benim çok sahiplenmek istediğim bir köpekti. Böyle güzel bir ırkın yuva aradığını duyunca çok mutlu oldum. O kadar iyi bir karaktere sahip ki, üzüldüğümde yanıma geliyor, mutlu ediyor. Teselli ediyor. Çok şeyi anlıyor. Biraz şaşkın ama çok sevimli. Oyuncu, uykucu ve havuç delisi. Havucu çok seviyor. Biz yokken evde uyuyor, eve gelince mutluluktan koşuyor, oyun oynuyor. Bize iyi ki geldiniz demeye çalışıyor. Onu böyle mutlu görünce ben de mutlu oluyorum. Mutlu olduğunu, sevildiğini bildiğini bilmek çok güzel bir duygu. Ama köpek sahibi olmak zor bir iş. Sevmek çok önemli. Çok güzeller. Çok mutlu ediyorlar, çok şirinler. Sahiplerini çok seviyorlar.

Yeldan: Bu kadar uyumlu bir köpeğin sahibi olmak çok keyifli

Yoda, yaklaşık bir senedir bizimle birlikte ve bu süre içinde bizim yaşantımıza hemen adapte oldu. Düzenimize ayak uydurdu. Biz de onun tüm sorumluluklarını yerine getirebilmek için elimizden geleni yaptık. Aslan bu konuda çok yardımcı oluyor. Yoda ile ilgili her şeyi tek başına kendisi yapıyor. Birlikte oynuyorlar, yürüyorlar, geziyorlar. Klinik ziyaretleri dışında neredeyse bana Yoda’yı sevmek dışında bir şey kalmıyor. Ben de üzerime düşen en önemli görevi fazlasıyla yerine getiriyorum 🙂 Bu arada klinik ziyaretlerinden bahsetmişken Bahadır Ürse’nin Yoda’nın bu kadar sağlıklı ve bakımlı olmasında emeği büyüktür. Veteriner Hekimimizin hizmetlerinden oldukça memnunuz. Herkese tavsiye ederiz.

Neslihan Yeldan Yoda için, “şirin, akıllı, gürültücü” derken; Aslan “şapşal, meraklı, komik” olarak özetliyor.
Başka bir hayvan daha sahiplenmeyi düşünüyor musunuz?

Yoda bizim için çok özel bir köpek. Hem ilk defa bir köpek sahiplendiğimiz için hem de terk edildiği için… O yüzden başka bir köpek daha ya da kedi daha sahiplenmeyi düşünmüyoruz. Bahçeli bir evimiz olsaydı ya da bir çiftliğimiz olsaydı belki ikinci bir köpeği sahiplenmek daha kolay olurdu. Onları mutsuz etmek istemiyoruz. O yüzden Yoda dışında bir köpek ya da kedi sahiplenmeyi düşünmüyoruz.

Fotoğraf: İlnur İskender

Röportaj: Yağmur Ağcaoğlu

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.