Birden fazla köpek ile birlikte yaşamak şüphesiz harika bir duygudur. Fakat çok köpekli bir evde yaşamadan önce evdeki düzeni kurmak ve köpeklerin mutluluğunu sağlayacak ortam hazırlamak gerekir. Mesela köpeklerin özellikle mama konusundaki hassasiyetini göz önüne alarak hareket etmek ve her bir köpek için ayrı bir mama kabı almak gerekir. Aynı anda mama yemelerine dikkat ettiğiniz gibi verdiğiniz ödül mamalarında da eşitliğe dikkat etmelisiniz. Ufak ama önemli ayrıntılarla köpeklerinizi mutlu etmeniz aslında çok kolaydır. 

Ailenize yeni bir köpek katmadan önce ilk olarak kendinizin çok köpekli hayat tarzına ayak uydurabileceğinizden emin olmalısınız. Çünkü her yeni ev arkadaşı, ekstra zaman, çaba ve bakım için para gerektirmektedir. Yeni sahiplendiğiniz köpeğinizi beraber yaşadığınız köpek ile tanıştırma merasimini, onu eve getirdiğiniz gün yapmak her zaman doğru olmayabilir. Bazen köpekleri dışarıda tanıştırmak gerekebilir. Köpeklerin tanıştığında havlamaları, koklaşmaları, oyun oynamaları doğaldır ve aslına bakarsanız iyiye işarettir. Köpeklerinizin ilk başta elektrikleri tutmayabilir ve durum istediğiniz gibi ilerlemeyebilir. Köpeklerinizin birbirlerini ısırmadan yaşamaları için denge kurmanız oldukça önem taşır. İlk köpeğinizin bölgenin, evin ona ait olduğunu kanıtlamak için üstünlük gösterme çabalarına girmesine özellikle ev içerisinde izin vermemelisiniz. İki köpeğinizi alarak yürüyüşe çıkmak, kayışlar sayesinde kontrolü sağlayacağınız için onları kaynaştırmak açısından iyi bir yöntem olacaktır. Unutmayın ki köpekler sürü hayvanlarıdır ve her sürüde olduğu gibi sizin evinizde de bir düzen elbet sağlanacaktır. Onlara öncelikle başkanın siz olduğunuzu ve sürünün üstünde olduğunuzu göstermeniz bu noktadaki en önemli ayrıntıdır.

Pozitif kalın, köpekler ortamdaki negatifliği hisseder ve bu onların davranışlarına yansır.

Evde olmadığınız zamanlarda…

Siz evde yokken anlaşamamalarından çekiniyorsanız onları ayrı tutmayı deneyin. Birden fazla köpeğinizin olmasının en güzel yanlarından biri, siz yokken birbirlerine arkadaşlık edecek olmalarıdır. Sorunları, olmadan önlemek için her iki köpeğinizin de agresiflik belirtilerini öğrenin. Sadece oyun mu oynuyorlar, yoksa bu bir kavga başlangıcı mı ayırt edebilin. Özellikle hastalık zamanlarında, yemek verirken ve yerken, hamilelik dönemlerinde, aileye yeni bir üye katılırken dikkat edin. Eğer herhangi bir köpeğinizin bağlı olduğu bir obje varsa bu bir kavga sebebi olabilir. Diğer köpek/köpekler bu objeye yaklaşmamaları gerektiğini öğrenmediği taktirde onlardan gizli bir şekilde objeyi ortadan kaldırmak sorunu çözecektir. Köpeklerin özellikle ilk başlarda birbirlerine hırlamaları da dikkatinizi çekebilir. Bu hırlamalar aslında bir uyarı niteliğindedir ve köpekler arasında kavga çıkmasını önleyebilir. Siz siz olun, birbirlerini ısırmadan yaşamaları için, mutlu mesut yaşamaları için endişelenmeyi bırakın ve kontrol sizde olacak şekilde iyi anlaşmaları için onlara zaman verin.