Onur Kara
Uzun süre Veteriner Sağlık Teknisyenliği yapan Onur Kara beş yıldır evcil hayvan kuaförü olarak çalışıyor.

Bakım denildiği zaman akla ilk olarak biz bayanlar geliriz. Halbuki petlerimiz de en az bizim kadar bakıma ihtiyaç duyarlar. Gelin Selimiye Veteriner Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Uludağ Üniversitesi Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü’nde eğitimini tamamlayan ve gezici pet kuaförlüğü yaparak petlerin bakım ve güzellikleri için emek harcayan Onur Kara ve Bubble Pet Kuaför hakkında biraz konuşalım.

Gezici Pet Kuaförlüğü fikri çok ilginç ve farklı bir şey. Bu projeye ne zaman başladın? Biraz anlatabilir misiniz?

18 yaşımdan beri çalıştığım bir Veteriner Kliniği’nde bakımını üstlendiğimiz muhtaç dostlarımız vardı. Tüyleri bakımsız ve kirli durduğu için onları tıraş edip yıkamak istedim. O günden itibaren veteriner sağlık teknisyeni olarak hem hasta hayvanların iyileşmesine yardımcı olmak hem de onların kişisel bakımıyla uğraşmak beni mutlu ediyordu. Aynı klinikte evcil hayvan kuaförü olarak kendimi geliştirip, birden fazla Veteriner Kliniği’nde kuaförlük hizmeti vermeye başladım. Sonrasında beni mutlu kılacak, içinde pet kuaförlük hizmeti verebilecek karavan hayali kurmaya başlamıştım ve bunu gerçekleştirdim.

Gezici pet arabasının içindeki hizmetlerin neler?

Tıraş, banyo, göz ve kulak temizliği, tırnak kesimi gibi hizmetlerimiz mevcut. Bu hizmetleri müşterilerimizin kapısının önüne giderek hem onların vakit kazanmalarını hem de evcil dostlarının stresten uzak kalmalarını sağlayarak vermemiz de farkımız…

Peki, hayvan sahiplerinin yaklaşımı nasıl oluyor? Ayaklarına gelen hizmeti nasıl değerlendiriyorlar?

En çok sosyal medya üzerinden bizi takip ederek tercih edenlerin yanı sıra referans yoluyla bize müşterilerimiz çoğunlukta. Gelmeden önce önyargıyla yaklaşarak sorular soran hayvan sahipleri tabii ki oluyor. Tüm sorularını memnuniyetle karşılayarak pet sahiplerinin önyargılarını kaldırmak için uğraşıyoruz. Bizi tercih ettiklerinde evcil dostlarıyla aramızda oluşan bağdan ve onlara olan yaklaşımımızdan sonra önyargıları da tamamen kırılıyor. Hayvanların kişisel bakımlarına başlamadan önce ’çok hırçındır, saldırabilir, 2-3 kişi zor tutuyorlar’ gibi söylemlerle karşılaşsak da normalden daha sakin olmaları evcil dostlarımızın sahiplerini oldukça şaşırtıyor. Sosyal medya üzerinden tıraş sonrası fotoğrafları iyi yorumlarla paylaşmaları, memnuniyetlerini göstermeleri bizi de memnun ediyor. Genel anlamda memnun ayrıldıklarına inanıyorum.

 “profesyonel köpek eğitmeni arkadaşımızla da hayvan sahiplerine hizmet sağlıyoruz.”

araba gezici

Can dostlarımızın sağlığı için kullanılan ürünler çok önemli. Kullandığınız ürünlerin seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Hipoaerjenik, PH dengeli, UV korumalı, bitkisel özlü ve nemlendirici bileşenlerden oluşan, kediler için aynı özelliklere sahip su gerektirmeyen özel köpük şampuanlar kullanıyoruz. Doğal kokulu ve alkol içermeyen parfümler de tercihlerimiz arasında.

kedi
Pet Kuaförü’nün ziyaretçileri sadece köpekler değil! Sudan korktuğuna inandığımız kediler de arabanın ziyaretçisi! 🙂
Kadıköy’de yeni bir yer açmışsınız. Bize birazcık oradan bahseder misin? Ne tür işlemler yapıyorsunuz, aynı hizmetler mi uygulanıyor?

Gezici aracımıza talep çok fazla olduğundan dolayı ve aynı zamanda ikinci hayalini kurduğum pet otelini gerçekleştirmek adına Kadıköy’de hizmet vermek adına bir şube açılışı yaptık. Burada arabada sağlanan hizmetlerin yanı sıra petshop ve pet pansiyon hizmeti de vermekteyiz. Pansiyonumuz, hayvan sahiplerinin kedi ve köpek dostlarını iş seyahatlerinde, tatillerde, günlük hayatlarında emanet edebilecekleri huzur ve sevgi dolu bir oteldir. Hayvanların sahipleri için ne kadar önemli olduklarını biliyoruz ve bunun için kendi evcil dostlarımıza nasıl özen gösteriyorsak aynı özeni onlara da göstererek hizmet olanağı sunuyoruz. Elimizden geldiğince empati kurmaya çalışıyoruz.

Güneş Naz Kılınç
Güneş Naz Kılınç ilerleyen dönemlerde dönemlerde Bubble Pet Kuaför’ün pet taxi hizmeti başlatacağı sürprizini veriyor!
Hem gezici arabayla ilgilenmek hem dükkanda bulunmak zor olmuyor mu? 

Ufak bir ekibimiz var. Hem şubemizde hem de arabada aynı anda hizmet verebilmek adına yardımcı arkadaşlarımız da aramızda dahil oldu. Çoğunlukla müşterilerimizle şahsen ilgilenmek adına yoğun tempoda olsam da genellikle gezici aracımızda ben, şubemizde ise yardımcı arkadaşlarım olacak şekilde hizmet vermekteyiz. Belirli bir düzen oturttuğumuz için zor olan her şeyin üstesinden ekibimizle birlikte geliyoruz, gelmeye çalışıyoruz.

Sokak hayvanlarının da bu işlemlerden yararlanmaya hakları var. Bu çocuklara herhangi bir indirim uygulanıyor mu?

Barınaktan sahiplenilip şubemize getirilen dostlarımıza ilk bakımları için %20 indirim sağlıyoruz. Sokaktaki dostlarımız için de birçok hayvansever bu indirimden yararlanıyorlar.

Okuyucularımız için eklemek istediklerin neler?

Bilindiği üzere toplu ulaşım araçları evcil dostlarımızı kabul etmemektedir. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde pet taxi hizmetini müşterilerimize sunmayı planlıyoruz.