Eğer sahip olduğunuz patili dostunuzun yaşam standartı yükselirse sizinki de yükselir, düşerse sizinki de düşer… Her zaman söylediğim bu sözün arkasındayım. Evcil hayvanlarımıza yapacağımız bakım ve tarama işlemleri onların yaşam standartlarını yükseltecek basit ama etkili bir uygulamadır. Hayvanlara yapılacak bu basit ama etkili uygulamalar sayesinde mutlulukları da artacaktır…

Güzelliğe adım adım…

Petlerde grooming sırları dediğimiz zaman dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle, ikinci aydan itibaren başlayabileceğiniz bu grooming işlemlerinde grooming alanınızı doğru seçmeniz, araç ve gereçleriniz ve aynı rituelleri uygulamanız (aynı saatte, aynı ürünlerle, aynı mekanda uygulamak) sizi başarıya götürecek noktalardır. İlk olarak grooming alanı neden önemlidir, ona değinmek gerekir. Grooming alanımızı seçerken evcil hayvanımızın da bildiği, kendini güvende hissettiği ancak alanını sınırlayabildiğimiz bir yer olduğundan emin olmalıyız. Bir koltuğun üzerinde bu işlemi yapmak yerine, küçük, yüksek olmayan bir masa tercih etmeniz petinizin güzelliğine atacağınız basit bir adım olacaktır.

Gelelim araç ve gereç kısmına…

Kedinizin ya da köpeğinizin tüy yapısına uygun olarak seçeceğiniz tarak ve taramaya yardımcı nemlendirici ürünler grooming sırları konusunda önemli ikinci ayrıntıdır. Aynı rituelleri uygulamak ise çok çok önemli olan son adımdır. Çünkü grooming alanımızı grooming için hazırlarken bir sıralamamız olacaktır. Kullanacağımız bir havlu üzerine araç ve gereçlerimizi yerleştirmemiz, patili dostumuza bir komut gibi olacaktır ve bu sistemi her gördüğünde bakım zamanının geldiğini anlayacaktır.

Grooming sırları için anlattığımız bu üç nokta, hayvan sahiplerini birazcık zorlayacak gibi duruyor olabilir ama, her gün en fazla üç dakika ayırarak tüm yaşamımızı değiştirmeye yetecektir! Bu üç adıma dikkat ettiğimizde grooming zamanımıza oldukça keyifli geçecektir, çünkü evcil hayvanınız bu işlemi öğrenecek ve neler yapılacağını bildiği için size zorluk çıkarmayacaktır. Unutmayın küçük detaylar hayat kolaylaştırır!

 

 

 

 

 

1986 İzmir doğumlu Eser Alaş, Manisa'da Üniversite eğitimini tamamlamış ve ardından İstanbul, İzmir ve Amerika üçgeni içerisinde eğitim ve iş deneyimlerine devam etmiştir. Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri olarak öğrenim gören Alaş, şu anda İzmir'de Patikür Pet Kuaför&Cafe'de hayvan sahiplerine hizmet vermektedir.