Hayvanlara olan duyarlılığın giderek arttığı şu günlerde köpeklerimizle gidebileceğimiz mekanların sayısı da artış göstermeye başladı. Kahve içerken, kitap okurken, yemek yerken yanımızda sadık dostlarımızın da olacağı pati dostu mekanlar arasına Pati Durağı da eklendi! Pati Durağı’nın diğer yerlerden farkı ise, sadece dört ayaklı dostlarımıza ait bir yer olması… Gelin Suadiye’de kısa süre önce kapılarını açan pet dostu Pati Durağı’nın hikayesini kurucularından dinleyelim:

Öncelikle hayvanseverlere ait bir mekan açma fikri nasıl ortaya çıktı? Pati Durağı’nın başlangıç hikayesi nedir?

Eşim Levent Gülbahar ve ben farklı meslek gruplarından emekli olduktan sonra, yaşamımızı, çok sevdiğimiz dört ayaklı dostlarımız ile hem iş, hem de keyif olarak sürdürmeye karar verdik. Bu mekanı da 14 sene boyunca bizimle yaşayan, birer sene arayla kaybettiğimiz patili oğullarımız Maxi ve Muffin’in anısına açtık. Baba ve oğul Golden Retriever cinsi dünya tatlısı iki canlıydı. Yıllarca bütün hayatımızı onlara göre düzenlemiş ve yaşam tarzımız haline getirmiştik.

Onlarla geçirdiğimiz 14 muhteşem sene boyunca sosyal hayatta çeşitli olumsuzlukları ne yazık ki bizzat yaşadık. Evimizin dışında, birlikte oturup yemek yiyebildiğimiz, kahve içebildiğimiz yerler bulmakta zorlandık. Hizmet aldığımız yerlerde onların sağlığı için gereken özenin gösterilmediğine üzülerek şahit olduk. Buradan hareketle de, bu gibi sorunların giderildiği, ihtiyaçların tümünün aynı yerden karşılandığı, patili dost sahiplerimizin kendilerini evlerinde hissedebilecekleri sıcaklıkta ve konforda, kaliteli ve güvenli hizmet alabilecekleri üçü bir arada anlayışıyla, CAFE&PET SHOP&PET KUAFÖR alanlarını buluşturma fikri doğdu. Böylece; Pati Durağı adı altında, bu şekilde hizmet vermek üzere 1 Kasım 2018 tarihinde kapılarımızı tüm pati severlere açmış olduk.

Peki Pati Durağı’nda ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Deneyimli pet kuaförlerimiz tarafından, kedi ve köpek ırklarının tüm cinslerine tıraş ve banyo hizmeti sunulan, modern ve tertemiz bir pet kuaför salonumuz mevcut. Özelliği; camlı oluşudur ve arzu eden pet sahipleri dışarıdan dostlarını izleyebilirler.

Kedi ve köpekler için aradığınız birçok marka, içerik ve özellikteki ıslak, kuru mamaya ulaşabileceğiniz çok geniş yelpazedeki gıda ürünü çeşitliliğimizin yanı sıra, mama ve su kapları, tasmalar, oyuncaklar, zengin kıyafet seçenekleri, yataklar, taşıma çantaları, çeşitli nitelikteki kumlar ve kapalı, açık tuvalet kapları gibi yan ürün ve aksesuarlardan oluşan pet shop bölümümüz mevcuttur.

Patili misafirlerimizin ister hafta sonları ailece kahvaltı, isterlerse de sadece bekleme alanı olarak kullanabilecekleri, kendilerini evlerinin salonundaymışçasına rahat hissedecekleri bir pet cafe bölümümüz mevcuttur. Burada da birçok kahve ve çay çeşidimiz, tuzlu ve tatlı pastane ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Buraya gelen hayvan sahipleri; güler yüz ile, özgür ve tertemiz bir ortamla karşılacakları gibi, aradıkları birçok hizmeti de aynı anda, aynı mekanda bulmanın verdiği konforu ve mutluluğu yaşayacaklardır.

Pati Durağı’mızın yasakları yoktur ancak olmazsa olmazı vardır ki, o da kapıdan giren her kişinin ‘hayvan dostu’ olması…

Sokak hayvanları için neler söylemek istersiniz?

Sokak hayvanları bizim için önemli… Özellikle de kış mevsiminin olumsuz koşullarını yaşamak zorunda olmaları bizleri daha da sorumlu kılıyor. Örneğin Pati Durağı’mızın önünde 2 adet kedi kulübemiz var ve bu sayede mahallemizdeki birçok kedimizle tanışmış olduk. Her sabah mama yemek için kapının açılış saatinde gelip, rızıklarını alıp, giderler. İçeride ve dışarıda yer alan sandalyelerimiz ve koltuklarımız onların da kullanımına serbesttir. Ayrıca; çeşitli etkinliklerden elde ettiğimiz gelirin bir bölümünü sokak köpekleri için ayırıp, mama alarak ihtiyaç duyulan alanlara giderek beslemeler yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Peki insanların hayvanlara bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Günümüzde çok yaygınlaşan bir sahiplenme arzusu var. Özellikle bizim yaşadığımız çevrede insanlar oldukça bilinçli ve duyarlı… Bu durum memnuniyet verici. Sokak kedilerine bakan birçok komşumuz var. Kapının önüne bir kap su, bir kap mama sloganı çok işe yaradı ve uygulayan sayısız apartman var. Bilinç ve eğitim seviyesi arttıkça hayvan sahiplenmeleri de artıyor. Örneğin artık birçok kişi para verip almak yerine barınaklardan sahiplenmeyi tercih ediyor, bu da çok sevindirici…

Geçenlerde gittiğimiz orman beslemesinde şaşırarak gördük ki, yol boyunca mama serilmişti ve çoğu hayvan toktu. Yüzlerce köpeğin içinde kemikleri sayılanına hiç rastlamadık. Yine yol boyunca yüzlerce kulübe yerleştirilmişti. Hepsi mutluydu, kuyruk sallıyor, artık insanoğlunun onlara zarar vermediğini gördükleri için de güven duygusu ile evcilleşmişlerdi ve sevgi ile boynumuza atladılar.

Eklemek istediklerinizle röportajımızı sonlandıralım…

Çok talep edilen ve gerçekten ihtiyaç olduğuna bizim de inandığımız pansiyon hizmeti şu anda düşünülmemektedir ancak günübirlik kreş hizmeti verdiğimizi ve bu amaçla ya da bekleme alanı olarak kullanılmak üzere planlanan özel alanlarımızın da bulunduğunu eklemek isterim.

Son olarak; Pati Durağı ailesi olarak, bizimle ilgilendiğiniz, kendimizi anlatmamıza fırsat tanıdığınız, duygu ve düşüncelerimizi paylaşmamıza aracı olduğunuz için çok teşekkür ederiz.  Dileğimiz; her geçen gün doğaya ve canlıya zarar veren etkenlerin azalması, duygu, düşünce ve bilincin olumlu yönde gelişmesi, en ucuz gıda olan sevginin tüm canlılar arasında maksimum düzeyde paylaşılmasıdır.

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.