Oyun oynayan kediKedinizin yaşadığı evi doğal ortamı gibi hissettirecek düzenlemeler yapmanın, onu oyalamanın yanı sıra davranış bozukluklarını ve kedilerde görülen alt idrar yolu hastalığı gibi bazı hastalıkları önleyeceğini biliyor muydunuz? Kedinizi mutlu etmenin, onu duygusal ihtiyacı dışında sağlığı, vücudu ve zihni için de önemli olduğunu unutmayın…

Kedi Gibi Düşünün

“Bir kedi nasıl mutlu olur?” , “Kedinizi mutlu etmenin en kolay yolu nedir?” sorularına en iyi cevabı bulmak için izlenilecek en doğru yol bir kedi gibi düşünmekten başka ne olabilir? Eminim ki biz de tüm günümüzü hiçbir eğlence unsuru bulunmayan ya da bir arkadaşımızın bile olmadığı ortamda geçirsek çok sıkılırdık. Hatta bir çoğumuz sadece oyalanmak adına fazladan bir öğün yiyebilirdik bile!

Kediler doğal ortamlarında avlarının yerini kestirip onları yakalayan ve yiyen çevik hayvanlardır; bu sebeple önlerine bir tas hazır mama koyulan bir düzende sağlık sorunları ve davranış bozuklukları yaşamaları olasıdır. Kedinizi günün farklı zamanlarında birkaç kere beslemek, evin farklı köşelerine keşfetmesi için kuru mama saklamak ve bulmacalı şeklindeki mama kaplarını tercih etmek onun doğal ortamında sergilediği davranışlara benzer hareketlerde bulunmasını sağlayacaktır. Kedinizi doğal ortamında ne kadar hissettirirseniz sıkılma ve stres oranını o kadar azaltırsınız. Eğer evinizde birden fazla kediniz varsa kumların sayısını kedi sayısı ile doğru orantılı tutmak da gerginliği azaltacak bir diğer etkendir.

Her kedinin ayrı bir birey ve dolayısıyla ayrı bir karakter olduğunu unutmamak gerekİR.

Bir kedinin gözünden eviniz ne kadar rahat?

Eğer bir kedinin kafasının içinde “mükemmel evi” ararsak bulacağımız özelliklerden biri bireysel alanın geniş olması olacaktır. Kediler kendi bölgelerini belirledikleri ve bu konuda katı oldukları için birkaç kediyi küçük bir alanı paylaşmaya zorlamak sorunlara yol açabilir. Peki kediler için “Mükemmel ev” neden oluşuyor?:

*Kedilerin yukarı aşağı koşarak enerji atabileceği merdiven

*Etrafı gözleyebilecekleri büyük camlar (ne kadar meraklı olduklarını bilirsiniz)

*Oyuncakları oynayabilmesine ve koşabilmesine imkan veren bir alan

*Siz evde yokken ses olsun diye açılmış radyo/televizyon

*Kilo almalarını önleyen doğru mama

*Avlanma hissi yaratacak gizlenmiş mamalar

*Çıkabilecekleri raflar

*Evin durmadan temizlik ürünleri ile yıkanmaması, unutmayın onların dünyası kokulardan oluşuyor

*Kedi otu gibi sevdikleri otların yetişebileceği küçük saksıların bulunması

*Sık tazelenen su kapları, evde birden çok kediniz varsa veya eviniz çok büyükse birden çok kap yerleştirebilirsiniz

*Tırmalamaya uygun alanlar

*Güneşlenmeye uygun pencere kenarları

*Ve tabii ki ilgili bir sahip!

Kediler ne kadar dışarıda gezmeye meraklı olsa da dışarı çıkıp gezen kedilerin kaybolma olasılığı yüksek. Bunun yanında arabalar, diğer sokak hayvanları gibi onlarda stres yaratacak şeyler ile karşılaşmaları da olası.

Doğru Oyuncak

Kedinizin eğlenceli vakit geçirmesinde oyuncakların yeri büyüktür. Lazer veya puzzle benzeri oyuncaklardansa yakalayabileceği, tek başına oynarken sıkılmayacağı oyuncaklar daha doğru olacaktır. Unutmayın ki; fare oyuncakları, toplar, tüylü ipler gibi pet oyuncakları kedilerde avlanma simülasyonu yarattığı için çok hoşlarına gider!