Kedilerde birçok deri hastalıkları ile karşılaşılır ve bu hastalıklardan bazıları sadece kedilere özgüdür. Özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde daha sık görülen yağlı kuyruk hastalığı bakteriyel enfeksiyona neden olduğu aşamada kedi dostlarımızın kötü kokmasına sebep olabilir. Bu hastalık kedilerin kuyruğunda bulunan supracaudal bezlerin aşırı çalışması sebebiyle gelişir. Kedilerin kuyruklarının vücuda birleştiği yere yakın bölgenin üst yüzeyinde supracaudal bezler bulunur ve kedilerde yağlı kuyruk hastalığı bu bezlerin aşırı çalışarak fazla sebum üretmesi ile oluşur. Bu hastalık her ne kadar sıklıkla kısırlaştırılmamış erkek kedilerde gözükse de, kısır erkek kedilerde ve dişi kedilerde de görülebilir.

Semptomlar: 
  • Kuyruk dibinde yağlı ve yapışmış tüyler
  • Kuyruk dibinde tüy dökülmesi
  • Kuyruk dibinde deri üzerinde siyah noktalar
  • Kötü koku
Tedavi:

Kedilerde yağlı kuyruk tedavisi hastalığın şiddetine göre belirlenebilir. Bölgenin temiz tutulması oldukça önemlidir. Enfeksiyon var ise antibakteriyel tedavi uygulanmalıdır. Günümüzde lokal tedavide A vitamini içeren bitkisel içerikli preparatlar da kullanılmaktadır. 

Yağlı kuyruk hastalığı testosteron nedeni ile kısırlaştırılmamış erkek kedilerde daha sık görülür. Hasta kısırlaştırılmadığı taktirde nüks olasılığı yüksektir. 

1987 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Özel Tarhan Koleji'nde tamamladı. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli kurumlarda veteriner hekim olarak çalıştıktan sonra 2015 yılında Petsmart Veteriner Kliniği'ni kurmuştur. 2014 yılı itibariyle İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji A.B.D'da başlamış olduğu yükseklisans eğitimine devam etmektedir.