Epilepsi, beyinden köken alan ve beynin hiper şekilde elektrik aktivitesi göstermesine sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalığa genetik olarak yatkınlığı olan bazı ırklar vardır. Beagle, Golden Retriever, Labrador Retriever, Pomeranian gibi…

Köpeklerde epilepsi hastalığının saptanmasında siz hayvan sahiplerinin rolü büyüktür. Epilepsi nöbeti başlamadan 1-2 gün öncesinde dahi sinyal verebilir ve nöbetler genellikle kısa sürdüğünden dolayı hayvan sahibi şüpheli bir durum yaşadığında petlerinin hareketlerini videoya alıp hekimine göstermelidir.

Petiniz 1-2 gün önceden davranışlarını değiştirmeye, ürkek davranmaya ve anksiyete belirtileri göstermeye başlar. Nöbet gelmeden hemen öncesinde ise kedi ve köpekler heyecanlı, sabırsız, huzursuz davranmaya başlar. Bu aşamada salya artışı ve titremeler gözlenebilir.

Kriz başladığında ise hayvanlar aniden titremeye ve kasılmaya başlar. Bu durum gerçekleşirken mümkün olduğunca sakin olmalı ve petlerinizin yaralanmaması için önlemler almalısınız. Kriz geçtikten sonra zaman kaybetmeden veteriner hekiminize bu durumdan bahsetmelisiniz.

Stres, heyecan, şimşek çakmaları ve flaş gibi ani ışığa maruz kalma, keskin asidik kokular, şiddetli gürültü ve benzeri durumlar epilepsi krizlerini tetiklediği için krizden önce yaşananları düşünmeli ve hekime bilgi verilmelisiniz.

Yaşanan durumun epilepsi olduğu kesinleştirildikten sonra hastalığın tipi belirlenmeli ve tedavi planı bu doğrultuda oluşturulmalıdır. Kediniz ya da köpeğinizi bir kere kriz geçirdikten sonra hekim kontrolüne alınmış ve ilaç tedavisine başlanmış bile olsa az önce saydığımız tetikleyici durumlardan kaçınmalısınız.

Epilepsi hastalığı 2’ye ayrılır

İdiyopatik epilepsi, genel anlamda sebebi saptanamayan, genetik olduğu düşünülen, serebral bir patolojiden kaynaklanmayan epilepsilerdir.

Semptomatik epilepsi, sebebi bilinen, merkezi sinir sistemini etkileyen bir durumdan kaynaklanan epilepsilerdir ve bu durum saptandığında mümkünse sebep ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Beyinde bulunan tümörler gibi ileri patolojiler nöbetlere sebep olabildiği gibi, iç parazitler olarak adlandırdığımız ve aslında önlem alınması çok basit olan durumlar da kedi ve köpeklerde epilepsi nöbetlerine sebep olabilirler.

Semptomatik epilepsinin farkı nöbetler dışında başka sinirsel bozuklukların da var olmasıdır. Körlük, koordinasyon bozukluğu, ağrı semptomları, ajitasyon bu bozukluklardan bazılarıdır. Epilepsi tanısının konulması için hekiminize yaşadığınız krizin hikayesini en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız. Bu durumdan sonra hekiminiz şüphelendiği doğrultuda tetkikler isteyecektir. Bu tetkikler epilepsinin tipinin belirlenmesi ve doğru tedavi yolunun seçilmesi için oldukça önemlidir. Hematolojik analiz, biyokimyasal analiz, idrar ve dışkı analizi, EEG, BT, MR bu tetkiklerin başta gelenleridir.

Tetkik sonuçlarına göre kedi ve köpeklerinize en uygun tedavi seçilir ve hayatlarına konforlu bir şekilde devam etmeleri hedef alınır.