Fashion Pet
Gülay Narlı pet sahiplerine, kıyafet konusunda hayvanlarının içinde kendilerini rahat hissettikleri, yokmuş gibi davranabildikleri şeyleri giydirmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Eğer bir kediniz ya da köpeğiniz varsa, onu süslemenin püslemenin ne kadar keyifli olduğunu çok iyi bilirsiniz. Zaten evcil hayvan sahibi olmanın en eğlenceli yanlarından biri de şüphesiz, pet kıyafeti giymekten hoşlanan! tüylü dostlarımızı güzel kıyafetlerle, takılarla, tokalarla şıklaştırmaktır. Ben bu konuda açıkçası aradığımı her zaman bulamayan hayvan sahiplerindendim. Gerçi köpeğim de ilk başlarda kıyafetlerle pek barışık değildi. Fakat pet kıyafetleri sektörünün çeşitlilik ve kalite konusunda oldukça gelişmesi açıkçası beni bu durumdan kurtardı. Buna öncülük eden kişilerden birisi de kendi köpeğine cicili bicili kıyafetler ararken Fashion Pet’i kuran ve pet modasına imza atan Gülay Narlı’dır.

Elinin değdiği her işte başarılı

İlk olarak Gülay Narlı’dan kısaca bahsetmek istiyorum. İlkokul öğretmenlerinin ellerindeki kedi tırmık izlerinden dolayı adını “kedici kız” koyduğu, doğduğundan beri kedilerle birlikte yaşayan gerçek bir hayvan dostu kendisi. Sokaktaki kedileri sahiplenen, beslenmeleri için emek harcayan Narlı zamanla köpeklerle de dost olmuş ve besleme sırasındaki sevgi dolu bakışlarda onların sıcacık yüreğini görerek onlar için daha çok şey yapmayı hedef edinmiş. Evde baktığı minik dostları melek olduğunda sokaktan bir hayvan sahiplenerek hem onları kurtarmaya hem de kendi üzüntüsünü bastırmaya çalışmış. Liseyi bitirdikten sonra modaya olan ilgisinden hiç vazgeçmemiş ve biraz eğlenmek, biraz çalışmak amacıyla başladığı işte on yıl boyunca deneyim üstüne deneyim kazanmış. Zaten Fashion Pet’teki başarısı da bu deneyimler sayesinde daha da artmış! Bu süre zarfında kumaşlar, dikiş detayları ve daha birçok detayı öğrenmiş; hayallerinin peşinden tam olarak gitmiş. Ee tabii evlenip çocuk sahibi olunca tekstil hobi olarak devam etmiş fakat başka sektörde çalışmaya devam etmiş. Gülay Narlı elini değdiği birçok konuda başarıya ulaşmayı hedefleyen güçlü bir kadın aslında. Kızına küçükken verdiği ‘büyüdüğünde hayvan sahipleniriz’ sözünü de zamanı geldiğinde gerçekleştirmiş ve iki kedi ile yaşamalarına rağmen bir köpek daha sahiplenmişler. Şimdi ise 16 ve 8 yaşında 2 kedisi ve Betty köpekleri ile kalabalık bir aile olmuşlar.

Fashion Pet’in hikayesi ise biricik köpeği Betty ile tanıştığında küçücük bünyesini sıcak tutmak için bir şeyler giydirmek istemesiyle başlıyor… Köpekleri üşümesin diye hem güzel, hem rahat hem de kullanışlı kıyafetler arayışına girmeleri ve aradıklarını bulamamaları anne-kızın bir maceraya atılmasına öncülük etmiş. Kızı İlayda’nın kendi atkısından basit ama günü kurtaran bir kıyafet yapması sonucunda Gülay Hanım duruma el atmış ve dikişe olan ilgisini, el yatkınlığını kullanarak bir şeyler dikmeye başlamış. 

Yeteneklerini başarıya dönüştüren insanları açıkçası çok taktir ediyorum. Her zaman saygı ve sevgiyi hak ettiklerini düşünüyorum. Ki Gülay Narlı da hak ettiklerini her zaman fazlasıyla almış bir hayvansever! 

Mankenimiz Betty

Aslına bakarsanız sadece Betty için dikilen kıyafetler veteriner muayenelerinde çok beğenilmiş ve yavaş yavaş yayılmaya başlamış. Zamanla aksesuar, yatak, koltuk, yuva gibi çeşitli ürünlerin eklenmesi ile artan çeşitlilik sonucunda hobi olarak başlayan iş Gülay Hanım’ın “hayatımın en keyifli ve güzel dilimi” olarak adlandırdığı yıllara dönüşmüş. 

Fashion PetBöylesine keyifli ve kaliteli bir işe imza atmanın mutluluğunu yaşayan Gülay Narlı pet modası için düşüncelerini tüm samimiyetiyle hayvan sahipleri için açıkladı: Doğru söylemek gerekirse diğer firmaların ve kişilerin yaptığı işleri beğeniyorum ve emeklerine saygı duyuyorum. Fakat, hangi firma olursa olsun gözden kaçırmamamız gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum; hayvanların doğalarına ters düşmeden, içinde rahat edebilecekleri, şık ve kullanışlı kıyafetler giymeleri. Hareketleri kısıtlanmadan, kıyafeti yokmuş gibi davranabilmeleri. Sırf köpeğimize yakışıyor diye onu mutsuz edecek bir kıyafet giymeye zorlamamalı, vücudu için uygun olan ürünler tercih etmeliyiz. Petleri kıyafetlerden soğutan en önemli etken yanlış seçilen, vücutlarına, yaşlarına, karakterlerine uygun olmayan ürünler olduğuna inanıyorum. Bu yüzden Fashion Pet olarak kumaş seçimine çok ama çok dikkat ediyoruz. Seçilen kumaşın yumuşaklığı, dikişin doğru yerde olması, modelin rahat olması gibi detayları oldukça önemsiyoruz. Model, kumaş ve renk konusunda iddialı olduğumuzu söylemiş olmama rağmen henüz yapmaya fırsat bulamadığım birçok modelim var ve onları hayata geçirmek için sabırsızlanıyorum. 🙂

Müşteri ilişkileri çok önemli

Herkesin yaptığı iş için ileriye dönük bir hedefi mutlaka vardır. Fakat ben asla daha çok büyümeyi hedeflemedim, hedeflemiyorum da. Çünkü; model seçimi, kumaşa uygulaması, aksesuarları ve kullanım şekli, tasarım, üretim aşaması hatta son ütü dahil her şeyi ile birebir ilgilemeliyim. Ama en önemlisi müşteri ilişkileri. Gerek satış noktaları gerekse direk müşteriler ile sipariş öncesi ve sonrası sadece ben ilgileniyorum. Güzel ve başarılı sonuçlar almak için bunu yapmak zorundayım. Ama yine de ileriye dönük en büyük hedefim; yapmak istediğim tüm modelleri sürekli geliştirerek, kendimi tekrar etmeden artırmak…

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.