Tasma, bornoz, süveter, kaban, yağmurluk, çanta… Artık kedi ve köpek dostlarımız için de bir sürü ürün çeşidi mevcut. Fakat biz hayvan sahipleri, bu kadar çeşitlilik varken tüylü dostlarımıza alacağımız ürünlerde neye dikkat etmeliyiz? Tercih ettiğimiz ürün bize ne sunmalı? Tabii ki en sağlıklı cevap; kalite olacaktır. Bir ürünün kalitesi, ürünün şıklığından çok daha önemlidir. Hayvanların içerisinde rahat edeceği tasarımlar, kumaşlar, modeller kalitenin getirdiği artılar olacaktır. Gelin, hem kalite hem de şık ve özel tasarımlarıyla dünyadaki ve Türkiye’deki hayvan sahiplerinin vazgeçilmez markası olan Moshiqa’nın yaratılış hikayesine göz atalım ve doğru ürün tercih etmenin neden önemli olduğunu öğrenelim…

Yaratıcılığın getirdiği başarı; Moshiqa!

Bir markanın sektöre girdiği andan itibaren, aynı kalitede hizmet vermesi ve ürünlerini aynı çizgiside sunması hele ki pet sektöründe büyük başarı. Ne kaliteden, ne şıklıktan ne de sadelikten ödün veren ürünleriyle yaklaşık 5 senedir sektördeki yerini koruyan, değerini her geçen gün artıran Moshiqa’nın öncelikle kurucusu Meryem Birsöz’den bahsedelim. Mersin doğumlu olan güzel tasarımcı Birsöz; Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra ABD’de Northeastern Üniversitesi’nde Uluslarası Ticaret, Finans ve Pazarlama üçlü lisans eğitimi almış ve yüksek lisans eğitimini İtalya’da Istituto Europeo di Design’da Moda Pazarlama Yönetimi alanında tamamlamış başarılı bir iş kadını. Amerika’da Fortune 500 listesinde bulunan TJX Corperation’ın merkez ofisinde başladığı kariyerinde başarı merdivenlerini hızla çıkan Birsöz, Türkiye’de uluslararası bazı projelere danışmanlık yaptıktan sonra, yaklaşık 4 yıldır kendi markası Moshiqa’nın bir dünya markası olması için çalışmalarına devam eden bir hayvansever de ayrıca. Shih-tzu köpeği Moshi ile bu yolculuğa başlayan ve “yaratıcılığımı farklı alanlarda da uygulayan, çevremdeki her şeye tutkuyla ilgi duyan, heyecanlı biriyim” şeklinde kendisini özetleyen Meryem Birsöz bakın Moshiqa’yı nasıl değerlendirdi…

Moshiqa

MoshIqa ürünleri New York, Los Angeles, Amsterdam, Brüksel, Londra, Tokyo’dan sonra şimdide İstanbul’da satılıyor.

Moshiqa hikayesi nasıl başladı?
Yurt dışında eğitimimi tamamlayıp İstanbul’a döndüğümde beni minik bir Shih-tzu sürprizi bekliyordu. Bu minik sürprize en sevdiğim Japon tatlısının adı olan Moshi ismini verdim. Moshi kış günlerinde soğuktan titremeye başlayınca kendimi çocuk reyonlarında Moshi’ye kıyafet bakarken buldum. Buradan yola çıkarak İtalya’da Prada, Dolce &Gabanna gibi markalara danışmanlık veren Prof. ile Milano’da pazar araştırması yapmaya başladık. Araştırma verileri ile Türkiye’ye döner dönmez küçük bir atölye açtım ve ürünlerin kalıplarını oturtmaya başladık. Tüm gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra 2012’nin yaz başında Moshiqa markasını kurduk.
“Dijital çağa ayak uydurarak ilerliyoruz”

Moshiqa olarak evcil hayvanlar ve evcil hayvanlarıyla beraber yaşayan insanlar için bir “lifestyle” markası kurmaya çalışıyoruz. Ürünlerin şık olduğu kadar kullanışlı olması da önceliğimiz. Fonksiyonel ve teknolojik kumaşlar ve materyaller ile tasarlıyoruz bütün modellerimizi. İçinde hızla yol almakta olduğumuz dijital çağın, kedi ve köpek dostlarımızın hayatını da dönüştürmeye başladığını söyleyerek Moshiqa’nın bilişim teknolojisi, giyilebilir teknoloji ve nanoteknoloji alanlarında araştırmalar yapıyoruz ve özgün ürün projeleri geliştiriyoruz. Kedi ve köpeklerde türlere göre beden ölçüleri değişiklik gösterdiğinden ürünleri hazırlarken yalnızca standart bedenleri değil, o ürünü kullanacak kedi ya da köpeğimizin vücut yapısını düşünerek esnek çalışıyoruz. Tasarımlarımızı pet sahiplerinin birlikte kombinleyebileceği eğlenceli modeller düşünerek hazırlıyoruz. Kentsel yaşam tarzı, bu dijital çağda hızla homojen bir küresel doku yaratıyor. Bu da, örneğin Türkiye’den bütün dünyaya pazarlanabilecek ürünler üretip satmanın ölçeklerini inanılmaz bir boyutta dönüştürerek yepyeni olanaklar yaratıyor. Bu sebeple Moshiqa’yı konumlamak için ilk hedef olarak 160 milyon evcil köpek ve kedinin yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri’ni ve 100 milyona yakın bir evcil hayvan nüfusuna sahip Avrupa Birliği’ni seçtik.

Moshiqa
Peki ya ürünleriniz?

Şu an için özel tasarım deri tasmalar, kayışlar, bornozlar, yüzde 100 kaşmir süveterler, yağmurluklar, kabanlar, sweat ve şapkalar, seyahat çantaları, aksesuarlar var. Ayrıca deri ürünlerimiz, tasmalarımız da mevcut. Şu an dünyada hiç yapılmamış tasarımlar hepsi. Aksesuarlarımızın hepsi yurt dışında Louis Vuitton’un fabrikasında yapılıp geliyor. Derilerimiz çok kaliteli, İtalya’dan gelen ürünlerimiz, kumaşlarımız var. Kullandığımız taşlarda Swarovski’yle işbirliği yapıyoruz. Kumaşların fonksiyonu çok önemli bizim için. Mesela çantamızın içindeki yastık bir İsveç markasına ait, kışları tenin sıcaklığını içine hapsedip sıcak tutan; yazları da tam tersi soğuk tutan bir kumaş. Poşetlerimize kadar da her şey el yapımı.

“Dünya pazarında en sevilen marka olmak hedefimiz”

Moshiqa markasıyla henüz yolun başındayız ve önümüzde kat edilecek uzun mesafeler görüyoruz. Şimdiden bir dünya markası olma yolunda ciddi adımlar atmış olmamız bizi heyecanladırıyor. Almanya, Hollanda, İngiltere, Avustralya, Singapur, Japonya, İtalya Tayvan ve özellikle Amerika’da daha şimdiden iyi bir satış networku kurmuş bulunuyoruz. Tabii ki hedefimiz bu sektörde dünya lideri olmak. Hem ürün gamında, hem de pazarlama stratejisinde geleneksel bir pazar nişine inovasyon faktörünün gücünü katarak, dünyada 70-75 milyar doları bulan evcil hayvanlar sektöründen, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle daha yüksek pay almayı hedefliyoruz. Özellikle Bilişim Teknolojisi alanında ‘startup’ girişimlerle evcil kedi ve köpeklerimizin ve tüm dört ayaklı dostlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak çözümler için işbirliği yapmaya, ortaklaşa global ölçekli projeler geliştirmeye hazırız.

Ekibimle o kadar heyecan, tutku ve özenle işimizi yapıyoruz ki bunlar da bizim takdirimiz oluyor. Ürünlerimizi eline alıp, kalitesine, dizaynına aşık olmayan olmadı diyebilirim. Bunda Moshiqa ürünlerinin ergonomik kalıplarından şık tasarımına, kullanım rahatlığından paketleme malzemesine kadar her türlü ince detay göz önüne alınarak ve kaliteden hiçbir ödün vermeyerek üretilmiş olması en büyük faktör. Ayrıca birçok dünyaca ünlünün de taktirini almış olması da emeğimizin bize en tatlı dönüşü 🙂 Lady Gaga (Asia), Jennifer Aniston (Doll), Demi Moore (Vida Blue), Leonardo DiCaprio (Django), Melinda Kerr (Frankie), Lisa Vanderpump (Gigi) ve şarkıcı John Legend, eşi Chrissy Teigen ve sevgili köpekleri Penny, Pippa ve Puddy de bu seçkin kulübe katıldılar. Başta da söylediğim gibi dünya pazarında lider olmak hedefimiz…

Meryem Birsöz diyor ki;

Moshiqa bu alanda yaratılan katma değerin ve oluşacak karın önemli bir bölümünün hayvanların yaşam koşullarının düzeltilmesi çabalarına destek için kullanılması gerektiğine inanıyor ve bu konuda da kalıcı ve yapısal çözümler için çalışıyor. Moshiqa’nın geliştirilmesine katkıda bulunmaya karar verdiği bir alan da Rehber Köpeklerin Türkiye’deki görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak yaygın bir çözüm haline gelmesi için yapılan çalışmalar. Ve bunun yanı sıra sokak hayvanları için de yeni projeler için çalışmaktayız. Biz birçok ürün ile evcil hayvanlara ulaşıyoruz ve ulaşırken de sahipsiz hayvanlara yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Eğer Moshiqa ürünlerinden satın almak isterseniz, minik dostlarınızla birlikte Nişantaşı’ndaki showroom’umuza bekleriz. Çekimlerimizde modellik yapmak isteyen hayvanlar için sürprizlerimiz de mevcut. Yeni arkadaşlarımızla tanışmak icin sabırsızlanıyoruz. Bizi moshiqa.com‘dan inceleyebilir, Instagram, Twitter gibi sosyal mecralarda takip edebilir; #moshiqa’dan kendinizi bize tanıtabilirsiniz.

 

 

 

Moshiqa’nın Nişantaşı’ndaki Showroom’unun açılış haberine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Moshiqa dünyanın dört bir yanında parıldıyor!

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.