Serkan Çayoğlu
“İçinizde hayvan sevgisi varsa hayvan sahiplenmek sanıldığı kadar zor değil. Siz sokaklardaki canlara yuva olmak istedikten sonra bahanesi yok.”

Romantik, yakışıklı ve aşka bağlı bir erkeği canlandırdığı Kiraz Mevsimi dizisinin Ayaz’ı olarak tanıdık aslında Serkan Çayoğlu’nu. Yer aldığı dizilerle hızlı çıkış yaptığı bu serüvende birçok gencin idolü, ailelerin oğlu, çocukların abisi, kızların ise tutkulu aşkı oldu… Kimisi yakışıklılığına, kimisi karakterine, kimisi de duyarlılığına kapıldı. İnsana, doğaya, canlıya, hayvana olan duyarlılığına… Biz de Kalbimdeki Patiler ailesi olarak, “satın alma, sahiplen” düşüncesini savunan ve bu düşünce doğrultusunda iki yavru sokak kedisine evini açan Serkan Çayoğlu’nun kedili dünyasını konuştuk. Sessiz yapısı, düşünceli tavrı, olgunluğu ve hayata bakış açısıyla kısa sürede yıldızı parlayan, duyarlılığı ve farkındalığı ile kalbinin temizliğini gösteren, Hayatımın Aşkı dizisinin Demir’i Serkan Çayoğlu bakın bir kedi sahibi olarak neler anlattı…

Kedi, köpek farketmez; önemli olan hayvan sevmek

“Öncelikle şunu vurgulamak isterim; köpekleri de çok severim. Bir dönem, yakın bir arkadaşımın köpeğine bir sene kadar bakmışlığım bile var. Benim için kedi ya da köpek fark etmez; önemli olan bir hayvanı sevebilmek. Ancak köpeklerin bakımı kedilere göre biraz zor, daha çok zaman ayırmanız gerekiyor. Kedi kendi kendine zaman geçirebilen ve ihtiyaçlarını giderebilen bir hayvan olduğu için bazen size evdeki varlığını bile unutturabiliyor. Köpekler daha hareketli ve bize birçok konuda daha çok muhtaçlar. Benim de mesleğim gereği bu pek mümkün olmadığı için, daha çok mutlu edeceğime inandığımdan dolayı kedi sahiplenmeye karar verdim. Bu süreçte karşıma Leyla çıktı. Bir süre sonra Leyla yalnız kalmasın diye bir kedi daha sahiplenme kararı aldım ki o zaman da karşıma Zeynep çıktı. İlk başlarda birbirlerine karşı pek ılımlı olmasalar da şimdi gerçekten kardeş gibiler”

Sokak hayvanları hakkında, eskiye göre toplumun sokak hayvanları konusunda biraz daha bilinçlendiğini düşünen fakat hala yeterli bir noktaya ulaşılamadığını belirten Çayoğlu, “Herkes üzerine düşen görevi biraz yerine getirse sokakta yaşamaya çalışan hayvanlar için de güzel bir alan hazırlayabilsek her şey çok daha güzel olacak. İnsanların her konuda bilinçlendirilmesi çok önemli. Sokaktan hayvan sahiplenmenin güzelliği ve zorluğu hakkında bilgilendirilmeleri de çok önemli. Onları sokaklardan kurtardığınız zaman, belki ilk zamanlarda sağlıklarıyla ilgili daha fazla uğraş vermeniz gerekebilir ancak kısa sürede kendi alanlarını oluşturup herhangi bir zorluk çıkarmadıklarını gördüğünüzde siz de sahiplenmenin ne kadar güzel bir duygu olduğunu anlayacaksınız. Ben Zeynep ve Leyla için iyi ki hayatımdalar, iyi ki birlikte bir hayatı paylaşıyoruz diyorum.” şeklinde görüşlerini belirterek bir kez daha duyarlılığını vurguluyor.

Leyla başka, Zeyno bir başka güzel!

Kedilerin, köpeklerin zaman zaman sahiplerinden daha fotojenik olduğunu mutlaka sizler de fark etmişsinizdir. Yakışıklı model, oyuncu Serkan Çayoğlu’nun kedileri de bu konuda neredeyse ona taş çıkaracaktı! Özellikle Zeyno! Çekimlerimiz sırasındaki modelliği hayranlık uyandırıcıydı! Ee boşuna demişler; “Hayvanlar sahiplerine benzer” diye. Bakın Çayoğlu kedileri için daha neler diyor:

Serkan Çayoğlu ve Veteriner Hekimi Yağmur Ağcaoğlu Zeyno ile..
Serkan Çayoğlu ve Veteriner Hekimi Yağmur Ağcaoğlu Zeyno ile..

“Leyla’nın çok asil bir kedi olacağı daha şimdiden belli. Mesela asla kendisi istemiyorsa onu sevemezsiniz. Kendi canı ne zaman isterse gelir, kendini sevdirir ve gider 🙂 Zeynep ise kedi mi köpek mi henüz kendi de karar vermiş değil gibi 🙂 Herkesin kucağına atlıyor ve kendini sevdiriyor. Daha cana yakın davranıyor. İkisinin de kendine has bu tarzlarını çok seviyorum. Onlar hayatıma girdiğinden beri evde de birtakım değişiklikler yaptım. Onlar için tehlikeli olabilecek tüm eşyaları kaldırıp, pencerelere güvenli tellerden taktırdım. En ufak ihmal hayvanların sağlığını riske atabilir. Leyla ile Zeyno hayatıma girdiğinden beri özel eşyalarına ve oyuncaklarına da evde yer açıldı. Onlar benim ‘tatlı-huzur verici-prenseslerim’ :)”

Hayvanseverlerin, hayvansever ünlülerin hassasiyetini hepimiz biliyoruz. Gerek orman beslemeleri, gerek barınak yardımları, gerek tedavi masraflarına destek olarak bir şekilde birlik olmaya, hayvanlara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Belki de onlar için en güzel şey diğer birçok ünlü gibi Serkan Çayoğlu’nun da bu konuda “Satın alma, sahiplen” demesi ve herkesi duyarlı olmaya davet etmesidir… Biz, özellikle yaz aylarında kapısının önünde bir kap su ve mama bulunduran, evden her çıkışında sokaktaki hayvanların durumunu kontrol ederek ihtiyaçlarını gidermeye çalışan Serkan Çayoğlu ile röportajımız için 600 kg. mama bağışlayarak sokaklardaki canların beslenmelerine destek olan, hayvanların vazgeçemediği lezzet Lavital mamalarına çok teşekkür ederiz. Duyarlılığı ile her konuda hayvanların beslenmesine destek çıkan mama firmalarının mamaya, biz hekimlerin tedaviye vereceği destek ile eminiz ki sokaklardaki hayvanların yaşamı çok daha kolay olacaktır.

Fotoğraflar: Serhat Dülger – instagram.com/serhat_dulger

 

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.