Bir pet kuaför düşünün ki köpeğiniz kirlerinden, fazla tüylerinden arınırken siz pet-friendly cafesinde keyifle kahve içiyorsunuz. Evet, içecek ve atıştırmalık ikramlarıyla petler kadar pet sahiplerini de mutlu eden Patikür Pet Kuaför&Cafe’de İzmir’in huzur veren havasında hem petinizi mutlu etmek hem de kendinizi dinlendirmeniz mümkün.

Eser Alaş
Eser Alaş üniversite eğitimini Manisa’da tamamladıktan sonra İzmir/İstanbul ve Amerika üçgeni içerisinde eğitim ve iş deneyimleri olan bir pet kuaför.

1986 İzmir doğumlu, serbest meslek sahibi bir ailenin ikinci çocuğu Eser Alaş’ın, Avrupa ve Amerika seyahatlerinde gördüklerinden sonra “Neden bizim ülkemizde de olmasın?” fikriyle kapılarını açtığı Patikür Pet Kuaför&Cafe petler için banyo, bakım ve tıraş hizmeti veren renkli bir kuaför. Butik kısmı ile petleri şıklaştıran, hayvan sahiplerini yeni ve kaliteli ürünlerle tanıştıran Patikür’ü farklı kılan bir özellik de pet-friendly bir cafeye sahip olması. “Maalesef pet-friendly cafeler çok az ancak farkındalığı bizim yaratmamız gerekiyor. Yani tamamen tercihlerimiz bizim lehimize olacak şekilde değiştirirsek daha kabul göreceğimizi ve maalesef ki söylerken bile üzülüyorum ancak ‘saygı duyulacağımızı’ düşünüyorum. Tabii burada bizim de üstümüze düşen bazı konular oluyor. Biz evcil hayvan sahipleri olarak hijyen konusunda üzerimize düşen görevleri yerine getirdiğimizde eminim ki pet-friendly cafe sayısında da artış olacaktır.” şeklinde pet kabul eden cafelerle ilgili görüşlerini özetleyen güler yüzlü Alaş, kendi cafelerinde de hedeflerinin evcil hayvan menüleri oluşturmak olduğunu vurguluyor.

“Müşterilerimizden aldığımız feedbacklerle gelişip, hep daha iyi olmayı hedefliyoruz”

Tavşanlar da müşteriler arasında!

“Artık bu tarz işlemler lüks olmaktan çıktı ve ihtiyaç haline döndü. Hep söylediğim bir söz vardır; “Evcil dostunuzun yaşam standartı yükselirse sizinki de yükselir; onunki düşerse sizinki de düşer”. Bu birbirine doğru orantılı bir durumdur. Diyebilirim ki artık insanlar derin tıraşlı evcil hayvanlardansa ırk standartlarına uygun tıraşlı ve bakımlı evcil hayvanlar görmeyi tercih etmeye başladılar. Böylece bizler de onların tıraş standartlarını yükselttik ve bu demek oluyor ki etrafımız güzel tıraşlı, bakımlı patilerle doluyor. Ki şu konuya da dikkat çekmek istiyorum. Artık kedileri de köpekler kadar bakımlı görüyoruz. Hatta bizim her gün dörtte bir müşterimiz kedi. Onlar da kısa tıraşlardan ziyade banyo/bakım ikilisiyle hem daha sağlıklı tüylere hem de çok güzel görünüşe sahip oluyorlar. Şunu da unutmamak lazım, doğru ürünlerle doğru zamanda başlanılan bakım çok önemli. Bakım uygulamaya bebeklik döneminden yani iki aylıktan itibaren, tüy yapısına uygun fırça, şampuan, krem ve tarama spreyleri ile başlanıldığında, erişkinlik döneminde bu işlemleri tanıyan profesyonel uygulamalara dahi hazır evcil dostlara sahip olmak mümkündür. Hayvan sahiplerinin bu konuda biraz hassas davranması çok önemlidir.

Biz Patikür Pet Kuaför&Cafe olarak gelen tüm müşterilerimizde hassas davranmaya çok dikkat ediyoruz. Kullandığımız ürünlerde özellikle tüm dünyanın kabul ettiği ürünler kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü bizim işimizde bizim kadar ürünler de çalışıyor. Doğru ürünleri doğru tüylere kullanmadıktan sonra hayvanlara da hayvan sahiplerine de hiç faydamız olmaz. O yüzden hassasiyet bizim için çok önemli. Hasta ya da alerjenik reaksiyonu olan petlerde dahi özel ürünler kullanarak onlar için üretilen spesifik ürünler kullanıyoruz. Anlayacağınız önce hayvan diyoruz sonra onları güzelleştiriyoruz! 🙂 Umarım bu meslek dalı ülkemizde daha da gelişecek ve bizler de, herkesin kolayca ulaşabildiği/kullanabildiği günleri görmek ümidiyle çalışmamıza devam ediyor olacağız.”

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.